7 نکته مهم وموثر تایپوگرافی برای تقویت طراحی چاپ که باید بدانید!

تایپوگرافی برای تقویت طراحی چاپ

تایپوگرافی اصلی‌ترین عنصر در صنعت چاپ بوده و همواره بیشترین نقش را در خلق طرح‌های چاپی مختلف دارد. بهره‌گیری از این عنصر در طرح‌های چاپی باعث می‌شود تا این طرح‌ها با وضوح و کیفیت بیشتر و همچنین جزئیات دقیق‌تری روی سطوح مورد نظر چاپ شوند.

یقینا برای استفاده درست و اصولی از تایپوگرافی در صنعت چاپ باید از برخی قواعد و اصول تبعیت کرده و هم‌زمان از برخی نکات و ترفندها استفاده کرد. در ادامه این مطلب از کیاما پرینت در برخی از موثرترین نکات تایپوگرافی برای تقویت طراحی چاپ معرفی خواهیم کرد.

1- یادگیری اصول کرنینگ (Kerning): مهم‌ترین نکته تقویت طراحی چاپ

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در بهره‌گیری از تایپوگرافی در صنعت چاپ باید به آن توجه کرد؛ اصول کرنینگ است. منظور از کرنینگ همان فاصله بین کاراکترها و سایر المان‌های تایپوگرافی مانند فونت و... در طرح‌های مختلف است.

استفاده درست از قواعد و اصول کرنینگ در طرح‌های چاپی مختلف باعث می‌شود تا فونت متن شکیل‌تر و منظم‌تر در روی طرح چاپ شود. شاید در نگاه اول فاصله بین کلمات و کاراکترها خیلی مهم به نظر نرسد، اما ایجاد فاصله مناسب در کاراکترهای متن یک طرح چاپی تاثیر بسزایی در نظم ظاهری و خوانایی متن دارد.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که کرنینگ با اصول مربوط به Tracking از نظر فاصله گذاری تفاوت دارد. در فرایند Tracking فاصله‌گذاری برای طیف وسیعی از یک متن انجام شده و اغلب در فرایند طراحی لوگو و عناوین مربوط به طرح‌های چاپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2- انتخاب فونت متناسب با المان‌های بصری طرح چاپی

از جمله نکات ساده و در عین حال مهمی که بسیاری از طراحان در صنعت چاپ به آن بی‌توجه هستند، نوع فونت انتخاب شده برای طرح چاپی است. یکی از بهترین راهکارها برای تقویت طراحی چاپ استفاده از فونت مناسب است.

اگر بخواهیم دقیق‌تر در این باره صحبت کنیم، باید بگوییم که هر فونتی مانند انسان‌ها خلق و خو و ویژگی‌های خاص خود را دارد. نوع فونتی که برای متن نوشته شده در طرح چاپی خود انتخاب می‌کنید، دقیقا مانند لحن و شیوه بیان و گفتاری است که تصمیم می‌‌گیرید با آن با مخاطبان خود حرف بزنید.

3- به سایز فونت استفاده شده توجه کنید!

در اندازه فونت برای متنی که قرار است که روی طرح چاپی بنویسید دقت داشته باشید. اندازه فونت باید دقیقا متناسب با اندازه و ابعاد طرح چاپی و حتی مکانی که برای متن در نظر گرفته شده است انتخاب شود. نوع سایز انتخابی برای فونت دقیقا باید بر اساس نوع طرح چاپی و حتی لحن متن انتخاب شود نه به صورت دلخواه!

به زبانی ساده‌تر، همیشه سعی کنید سایزی را برای فونت متن خود استفاده کنید که روی طرح چاپی خوانایی مناسبی داشته باشد تا کاربر بتواند به راحتی متن روی طرح را بخواند. در حالت کلی سایز فونت استفاده شده در طرح‌ کارت‌های بیزینسی بدون شک با سایز فونت بنرهای آگهی کوچک‌تر است.

4- فونت‌های مکمل یکدیگر را برای طرح چاپی انتخاب کنید!

ممکن است در یک یا چند طرح چاپی از چندین نوع فونت استفاده شود. نکته‌ قابل توجه در چنین مواقعی این است که حتما فونت‌ها از نظر شکل و ابعاد با یکدیگر متناسب باشند. وجود نظم و آلایش خاص بین چند نوع فونت در هر طرح چاپی در واقع نقطه قوتی برای طرح محسوب می‌شود.

برای نمونه فونت‌های نوع Serif با فونت‌های San serif تناسب کافی را داشته و برای استفاده در یک طرح چاپی به صورت ترکیبی بسیار مناسب هستند. در ساده‌ترین حالت، منظور از ماجرای انتخاب چندین فونت در کنار یکدیگر این است که فونت‌ها مکمل یکدیگر باشند! البته در برخی موارد ترکیب کردن درست و به جای چند نوع فونت با یکدیگر در متن می‌تواند جلوه خاصی به طرح چاپی احیا کند.

5- رعایت کامل Hierarchy در طرح چاپی

منظور از واژه Hierarchy همان سلسله مراتب است. یعنی شما باید بتوانید بخشی از متن در طرح چاپی را بولد کنید تا کاربر به مهم بودن آن بخش پی ببرد. یا به عبارتی باید متن نوشته شده روی طرح به گونه‌ای باشد که مخاطبان بداند از کجا باید متن را خوانده و به کدام قسمت‌های آن توجه بیشتری کند! برای جذاب‌تر نشان دادن بخش‌های مهم در متن درج شده روی طرح چاپی خود پیشنهاد می‌کنیم از برخی المان‌های دیگر تایپوگرافی مانند بولد کردن، استفاده از هایلایت و رنگ متفاوت و مواردی از این قبیل استفاده کنید.

6- ایجاد نوعی تضاد در ترکیبات رنگی متن

یکی دیگر از بهترین تکنیک‌های افزایش جذابیت طراح چاپی و تقویت آن، استفاده از ترکیبات رنگی متنوع در متن طرح است. در اغلب مواقع یکنواخت بودن یک طرح می‌تواند برای کاربر حوصله بر بوده و به میزان کافی توجه او را به خود جلب نکند. در حالی که با بهره‌گیری از برخی تکنیک‌های ساده اما موثر مانند ترکیبات رنگی متنوع متن‌ می‌توان در میان انبوهی از طرح چاپی بسته بندی‌ها توجه کاربران را به خود جلب کرد.

7- از طراحی شلوغ پرهیز کنید!

همیشه قرار نیست با انجام دادن برخی ترفندها طرح چاپی خود را بهتر و خاص‌تر کنید، در برخی مواقع با انجام ندادن برخی کارهای ساده می‌توان طرح خود را زیباتر کرد! برای نمونه شما نباید تمامی المان‌های تایپوگرافی و جلوه‌های بصری را به صورت یکجا در یک طرح چاپی بگنجانید. در بیشتر مواقع شلوغی طرح چاپی نه تنها سودی برای شما نخواهد داشت بلکه منجر به سردرگمی کاربر در کسب اطلاعات و درک طرح شما خواهد شد!

همیشه سعی کنید تعادل را در ایجاد یک طرح چاپی رعایت کنید تا در نهایت یک طرح با خوانایی بالا، جلوه‌‌های بصری و اینفوگرافیکی مناسب به وجود بیاورید.

سخن پایانی

تایپوگرافی یکی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر در صنعت چاپ پیشرفته کنونی است. با بهره‌گیری از اصول و برخی تکنیک‌‌های موثر معرفی شده در این مطلب شما می‌توانید با صرف هزینه‌های کمتر طرح‌های چاپی با نظم و جذابیت بیشتری برای بسته بندی محصولات خلق کنید! اما فارغ از این مطالب گفته شده، به این نکته مهم هم توجه داشته باشید که برای رعایت اصول تایپوگرافی در هر طرح چاپی نیاز است تا با یک شرکت خدمات چاپی معتبر مانند کیاما پرینت مشورت و هم‌فکری کنید.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه