مزایای استفاده از لیبل‌های قالبی + مهم‌ترین ویژگی‌های لیبل IML

لیبل‌های قالبی

همگام با پیشرفت علم و تکنولوژی در جامعه بشری صنعت چاپ نیز رشد و توسعه قابل توجهی داشته است؛ به گونه‌ای که امروزه از روش‌های نوینی همچون چاپ درون قالبی در بسته بندی محصولات مختلف استفاده می‌شود. لیبل‌های درون قالبی یکی از پرکاربردترین لیبل‌های مورد استفاده در صنعت چاپ هستند، این نوع لیبل‌ها بنا بر روش چاپ متفاوت و خاص خود همواره مورد توجه بسیاری از شرکت‌های تولید کننده محصولات قرار گرفته‌اند.

همان گونه که می‌دانید فرایند برندسازی در بازاریابی و فروش محصولات و خدمات تاثیر بسیار زیادی دارد، یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های برای بهبود برندینگ هر کسب‌و‌کار استفاده از لیبل‌های IML در بخش بسته بندی است.

در حقیقت مزایای استفاده از لیبل‌های قالبی در صنعت بسته بندی و بازاریابی محصولات بسیار گسترده بوده و نمی‌توان با اشاره به چند جمله به آن خاتمه داد. در ادامه این مطلب در رابطه با موضوع ویژگی‌ها و مزایای استفاده از لیبل‌های درون قالبی (iml) توضیحات کاملی را ارائه می‌دهیم. 

          اگر مایل هستید در خصوص لیبل pvc شیرینگ نیز اطلاعاتی به دست آورید پیشنهاد ما به شما بازدید از لینک موجود است.    

 

مزایای استفاده از لیبل‌های درون قالبی

چاپ IML چیست؟

قبل از اینکه در مورد موضوع مهم و بحث‌برانگیز مزایای استفاده از لیبل‌های IML به توضیحاتی بپردازیم، در ابتدا در مورد تکنولوژی IML در صنعت چاپ اطلاعاتی را ارائه می‌دهیم.

واژه IML مخفف عبارت In Mold Lablaing بوده و به معنای درون قالب است. چاپ IML یکی از محبوب‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین روش‌های لیبل‌گذاری بر روی انواع محصولات پلاستیکی است.

چاپ لیبل پشت چسب دار

فرایند چاپ درون قالبی

در فرایند IML برچسب‌های کاغذی یا همان لیبل‌های از پیش چاپ شده در داخل قالبی مخصوص قرار می‌گیرند. سپس در فرایند قالب‌گیری به صوت یکپارچه با استفاده از مواد ترموپلاستیک (مواد پلیمری) باکیفیت و مرغوب ترکیب می‌شوند، به عبارتی فرایند تولید ظرف محصول و قرارگیری برچسب به صورت همزمان صورت می‌گیرد.

چاپ IML تنها روشی است که در آن نیازی به چسباندن لیبل بعد از تولید ظروف نیست، چراکه این لیبل‌ها بخشی از ساختار خود محصول و یا بسته بندی آن هستند. به بیانی‌ ساده‌تر لیبل‌های درون قالبی با ظروف محصولات ترکیب شده و به بخش جدایی‌ناپذیری از محصول تبدیل می‌شوند.

 

فرایند چاپ درون قالبی (IML)

مهم‌ترین اصول در چاپ لیبل درون قالبی

اصل بسیار مهم در چاپ لیبل‌های درون قالبی پوشش دهی سطح یک محصول با لایه‌ای از برچسب است. در فرایند چاپ IML از یک ماده منحصر به فرد و باکیفیت در برچسب‌گذاری استفاده می‌شود، به عبارتی از مواد پلی پروپیلن یا پلی استایرن به عنوان برچسب در این فرایند استفاده می‌شود.

بعد از انجام کارهای بالا، برچسب یا لیبل برای ترکیب شدن با مواد پلاستیکی به داخل یک قالب هدایت شده و سپس در داخل این قالب توسط یک ضامن هوای فشرده، خلا و الکتریسیته ساکن نیز صورت می‌گیرد. سپس مواد پلاستیکی ذوب شده و به قالبی که در داخل آن لیبل قرار گرفته تزریق می‌شوند. این مواد پلاستیکی بعد از ترکیب شدن با لیبل‌ها سرد شده و یک محصول خاص و مستقل را تشکیل می‌دهند.

مزایای استفاده از لیبل‌های قالبی

تکنولوژی نوین و توسعه‌یافته IML جایگاه خاصی در صنعت چاپ دارد. در حقیقت با ظهور این تکنولوژی تحول عظیمی در صنعت چاپ و لیبل‌زنی به وجود آمده است؛ به گونه‌ای که امروزه لیبل‌های درون قالبی به بخش جدایی‌ناپذیری از صنعت بسته بندی و تولید محصولات تبدیل شده‌اند. مزایای استفاده از لیبل‌های قالبی شامل مواردی چون تنوع در رنگ و طراحی، افزایش زیبایی ظاهری محصولات، تسریع تولید محصولات و... است که در ادامه تمامی آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

افزایش تنوع در ترکیب رنگ و طراحی لیبل محصولات

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از لیبل‌های درون قالبی افزایش تنوع ترکیبات رنگی و طراحی لیبل‌ها است. این امر به تنهایی باعث شده تا صنعت لیبل‌زنی گسترده‌تر از قبل شده و برخی محدودیت‌های طراحی و ترکیبات رنگی در آن برطرف شوند.

شما با استفاده از لیبل‌های IML گزینه‌های متنوعی در زمینه ترکیبات رنگی و طراحی پیش رو داشته و می‌توانید از لیبل‌های چندرنگ و همچنین تکنولوژی چاپ لیتوگرافی استفاده کنید. تکنولوژی چاپ لیتوگرافی به شما این امکان را فراهم می‌کند تا لیبل‌های مناسب محصولات خود را با بالاترین کیفیت ممکن تولید کنید.

افزایش جذابیت و زیبایی ظاهری محصولات

همان طور که می‌دانید یکی از پارامترهای بسیار مهم و تاثیرگذار در پروسه فروش محصولات و جلب توجه مشتری زیبایی ظاهری محصول است. در زیبایی ظاهری محصول علاوه بر بسته بندی نوع لیبل و طریقه قرارگیری آن اهمیت زیادی دارد.

تکنولوژی درون قالبی یا همان IML از جمله بهترین روش‌های برای برچسب‌زنی در داخل محصولات است. در حقیقت یکی از مزایای استفاده از لیبل‌های درون قالبی افزایش زیبایی ظاهری محصولات است، چراکه این نوع لیبل‌ها بر خلاف سایر لیبل‌ها تحت هیچ شرایطی کیفیت و زیبایی اولیه خود را از دست نمی‌دهند.

اففزون بر موارد فوق به علت اینکه در چاپ IML تولید ظرف و لیبل‌زنی به صورت همزمان انجام می‌شود، دیگر نیازی به انبار کردن و نگهداری از ظروف خالی در انبار نبوده و هزینه‌های مربوط به نگهداری و حمل  نقل کاهش می‌یابد.

 

افزایش زیبایی ظاهری محصولات با لیبل‌های IML

کیفیت و ماندگاری بسیار بالا

یکی دیگرر از مهم‌ترین مزایای استفاده از لیبل‌های درون قالبی کاهش هزینه‌های مربوط به اصلاح و تمدید برچسب‌ها است. این نوع برچسب‌ها به هیچ وجه تحت تاثیر عوامل محیطی چون نور خورشید، رطوبت، ضربه و ساییدگی قرار نگرفته و کیفیت اولیه خود را در طولانی مدت به خوبی حفظ می‌کنند.

از دیگر ویژگی‌های ساختاری لیبل‌های IML می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها در برابر تغییرات دمایی نیز اشاره کرد. این نوع لیبل‌ها بنا بر متریال باکیفیت خود یعنی پروپیلن PP در برابر حرارت و سرما مقاومت بالایی دارند. البته لیبل‌های درون قالبی در برابر فشار مقاومت مطلوبی از خود به نمایش می‌گذارند، این امر در طول عمر آن‌ها تاثیر بسزایی دارد.

افزایش سطح بهداشت در محصولات به خصوص محصولات غذایی

همان طور که می‌دانید بهداشت یک استاندارد اولیه و شاخص در بسته بندی و ظروف پلاستیکی است. متاسفانه بسیاری از لیبل‌ها و برچسب‌ها به دلیل نداشتن سطح بهداشت کافی پس از قرارگیری روی محصولات منجر به بروز برخی رویدادها همچون آزاد شدن مواد سمی از چسب لیبل می‌شوند.

اما لیبل‌های IML بر خلاف بسیاری از لیبل‌ها به دلیل نوع قرارگیری خود در ظروف محصولات مانع از تولید واکنش‌های شیمیایی مضر می‌شوند. در واقع یکی از شاخص‌ترین مزایای استفاده از لیبل‌های درون قالبی در محصولات به خصوص محصولات غذایی رعایت بهداشت است.

کاهش‌ هزینه‌های مربوط به تولید و لیبل‌زنی محصولات

در چاپ IMl به دلیل انجام همزمان تولید ظرف و لیبل‌زنی سقف هزینه‌ها تا میزان زیادی کاهش می‌یابد، چراکه هر یک از این فرایندها به صورت جداگانه هزینه‌های بالایی دارند.

افزون بر این موارد یکی دیگر از مزایای استفاده از لیبل‌های درون قالبی افزایش سرعت تولید محصولات است. شما می‌توانید با استفاده از لیبل‌های قالبی در زمان کمتر و البته باکیفیت بالاتری محصولات خود را تولید کنید.

جلوگیری از تولید محصولات تقلبی

یکی از معضلات بزرگ در بازار جهانی تولید محصولات تقلبی است، متاسفانه پیش از ظهور تکنولوژی چاپ IML راهکاری موثر و قطعی برای جلوگیری از تولید محصولات تقلبی وجود نداشت. اما با روی کار فناوری برچسب‌زنی درون قالبی این مشکل برای همیشه برطرف شده است.

به کار بردن قالب‌ها و برچسب‌های خاص و متمایز از مزایای استفاده از لیبل‌های درون قالبی است. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که برای چاپ درون قالبی به تخصص و سرمایه قابل توجهی نیاز است. تمامی این موارد باعث شده‌اند تا فرایند تولید محصولات تقلبی به میزان زیادی کاهش یافته و مواردی چون سو استفاده از برندهای معتبر تجاری به حداقل برسد.

از طرفی برندهای معتبر از این پس می‌توانند با استفاده از لیبل‌های درون قالبی از اعتبار نام تجاری خود به خوبی محافظت کرده و همچنین ارزش برند خود را افزایش دهند.

قابلیت بازیافت لیبل‌های درون قالبی بدون نیاز به جداسازی برچسب

یکی دیگر از مزایای استفاده از لیبل‌های درون قالبی تسهیل فرایند بازیافت این برچسب‌ها است. در واقع برای بازیافت این نوع لیبل‌ها نیازی به جداسازی برچسب نبوده و می‌توان به همراه خود کالا نیز آن را بازیافت کرد.

 

قابلیت بازیافت کامل از دیگر مزایای استفاده از لیبل‌های درون قالبی

سایر مزایای لیبل‌های درون قالبی

از دیگر مزایای استفاده از لیبل‌های قالبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت شستشو
  • مطابق با استانداردهای زیست محیطی و محیط سبز پایدار
  • قابلیت توسعه صنایع پایین دست
  • افزایش رقابت در بسته بندی با محوریت صادرات

تولید انواع لیبل IML با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت در مجموعه کیاما پرینت

شرکت کیاما پرینت یکی از معتبرترین و بزرگ‌ترین موسسه‌‌های ارائه دهنده خدمات نوین در زمینه انواع چاپ است. چاپ لیبل درون قالبی و انواع آن در موسسه کیاما پرینت با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها و در عین حال با نازل‌ترین قیمت انجام می‌شود.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه