همه چیز درباره چاپ فلز

همه چیز درباره چاپ فلز

یکی از بهترین و پرطرفدارترین نمونه‌های چاپ، چاپ روی فلز است. با یک نگاه کلی در سطح شهر تابلوهای تاکسیرانی و اتوبوسرانی، تابلو‌های نصب شده در ایستگاه مترو و بسیاری از بنر‌های تبلیغاتی را مشاهده می‌کنید که همگی از نمونه‌های چاپ  فلز هستند. همچنین چاپ طرح روی قوطی‌های فلزی نوشیدنی‌ها؛ نمونه‌های دیگری از چاپ فلز هستند. این نوع چاپ به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد آن، طرفداران بسیاری دارد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی از هر آنچه که لازم است درباره چاپ فلز بدانید به شما عزیزان ارائه دهیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چاپ فلز چیست؟

یکی از انواع پر کاربرد در صنعت چاپ؛ چاپ فلز است که طرح مورد نظر روی ورقه فلزی چاپ می‌شود. انواع فلز برای چاپ عبارتند از: استیل، مس، آلومینیوم، گالوانیزه، تیتانیوم و... که از نظر وزن، قیمت و کیفیت متفاوت هستنذ. فرآیند چاپ فلز شامل چند مرحله مهم است. 

مراحل چاپ فلز

چاپ فلز مراحل خاصی دارد که در حالت کلی عبارتند از:

 • چربی زدایی

 • چاپ طرح

 • ورنی زنی

 • پخت در کوره

 1. چربی زدایی در چاپ فلز

در این مرحله ورقه فلزی چربی زدایی می‌شود تا بصورت کامل از هر آلودگی تمیز شود و کیفیت چاپ پایین نیاید. تمیز بودن سطح چاپ از اصول اولیه و مهم در هم چاپ‌ها محسوب می‌شود.

 1. چاپ طرح 

مرحله دوم چاپ طرح روی فلز می‌باشد. در این مرحله؛ انتخاب رنگ و نوع مرکب برای خروجی مطلوب طرح چاپ شده روی فلز بسیار مهم است. اکثر دستگاه‌های چاپ دو رنگ اولیه برای چاپ دارند اگر تعداد رنگ بیشتری برای پروژه نیاز بود؛ ابتدا چاپ با دو رنگ اولیه انجام می‌شود و فلز در کوره پخته می‌شود تا رنگ چاپ تثبیت شود و سپس دو رنگ بعدی به فلز اعمال می‌شود.

 1. ورنی زنی در چاپ روی فلز

پس از چاپ طرح روی فلز؛ مرحله ورنی زنی انجام می‌شود تا شفافیت و زیبایی طرح بیشتر شود.  همچنین مقاومت چاپ پس از ورنی زنی افزایش می‌یابد.

 1. پخت در کوره

مرحله اخر پخت فلز چاپ شده در کوره است. این مرحله رنگ و طرح چاپ را تثبیت می‌کند. سرعت عبور قطعه از کوره بسیار حائز اهمیت است. اگر سرعت عبور زیاد باشد؛ چاپ روی فلز به خوبی تثبیت نمی‌شود. دمای کوره؛ یک فاکتور مهم دیگر است که اگر کم باشد دوام طرح چاپ شده کم می‌شود و اگر زیاد باشد قطعه می‌سوزد. طول کوره پخت بین ۲۵ تا ۳۳ متر است. قطعات فلزی با فاصله در کوره کنار هم قرار می‌گیرند؛ چون چاپ روی فلز خیس است و در صورت نزدیک بودن قطعات به هم، چاپ روی فلز خراب می‌شود.

چرا چاپ روی فلز پرطرفدار است؟

 • دلیل اول مربوط به ماهیت و استحکام ذاتی فلز است. چرا که فلز به دلیل سختی و استحکام زیاد، مقاومت و ماندگاری خوبی در مقابل رطوبت، باران و نور خورشید دارد که این ویژگی؛ دوام کار را تضمین می‌کند. راهکارهای مفید دیگری برای افزایش ماندگاری طرح روی فلز برای سالیان طولانی وجود دارد، که در ادامه توضیح می‌دهیم.

 • بدون شک قیمت مناسب یک فاکتور مهم در هر زمینه‌ای است. از ویژگی‌های برجسته چاپ روی فلز؛ هزینه پایین‌تر آن است. عواملی مانند جنس فلز، اندازه و طرح قطعه در قیمت پروژه تاثیر گذارند.

 • ظاهر جذاب و جلوه ویژه‌ای که چاپ فلز به پروژه شما می‌دهد؛ تاثیر بسزایی در افزایش بازدهی پروژه‌های تبلیغاتی شما دارد. رنگ و لعاب شاداب چاپ فلز تا مدت‌ها در ذهن مشتری باقی می‌ماند‌.

کاربرد چاپ فلز

چاپ فلز کاربردهای بسیاری دارد. دیزاین داخلی، لوح یادبود، استند رومیزی، تابلوی سردر محیط‌های اداری، تابلوهای اتوبوس و مترو، تابلوی راهنمای طبقات در شرکت‌ها، طرح روی قوطی‌های نوشیدنی و کنسرو‌ها و همچنین چاپ لوگوی اختصاصی روی فلز برای برند تبلیغاتی  همگی از کاربردهای چاپ فلز هستند. که به دلیل استحکام فلز؛ ماندگاری چاپ روی آن با کیفیت بسیار بالایی انجام می‌گیرد. 

راهکارهای افزایش ماندگاری چاپ روی فلز

برای افزایش کیفیت و ماندگاری چاپ فلز روش‌ها و نکات مختلفی وجود دارد که در ادامه به تو    ضیح این نکات می‌پردازیم.

 1. رنگ کردن آستر فلز 

یکی از راهکارهای موثر جهت افزایش ماندگاری چاپ روی فلز است. در این روش، قبل از شروع چاپ ابتدا فلز را با رنگ دلخواه رنگ آمیزی می‌کنند و سپس طرح و نوشته مورد نظر برای چاپ، روی فلز اعمال می‌شود. ماهیت فلز استقامت و سختی بالایی دارد و چاپ مستقیم روی آن از کیفیت و دوام مطلوبی برخوردار نیست. در نتیجه ابتدا آن را رنگ می‌کنند تا جوهر چاپ که نفوذ پذیری بهتری روی رنگ دارد؛ باعث افزایش طول عمر چاپ و ماندگاری بهتر آن شود. 

 1. استفاده از کوتینگ (پرایمر)

کوتینگ یا همان پرایمر به نوعی محلول گفته می‌شود که قبل از شروع کار روی فلز با آن آغشته می‌شود. این روش نیز، کیفیت و ماندگاری چاپ را بالا می‌برد.

 1. لاک زدن در پایان چاپ فلز

پس از اتمام چاپ طراحی فلزی از لاک استفاده می‌شود. استفاده از لاک ماندگاری و دوام چاپ روی فلز برای تا حد زیادی بالا می‌برد و از روش کوتینگ ماندگارتر است. لاک‌ها در انواع مختلف رزین، پلی استر، اپوکسی و ... وجود دارند که هزینه و ماندگاری هریک متفاوت است.

عوامل موثر در قیمت چاپ روی فلز

 • ابعاد فلزی که می‌خواهیم فرایند چاپ را روی آن اعمال کنیم، بر قیمت موثر است.

 • طرح مورد نظر برای چاپ، یک عامل دیگر برای افزایش هزینه چاپ است. هرچه طرح پیچیده‌تر باشد هزینه افزایش پیدا می‌کند.

 • کیفیت جوهری که برای چاپ استفاده می‌شود و جنس فلز همگی در قیمت نهایی پروژه تاثیرگذار هستند.

چاپ روی فلز به کمک فرایند دیجیتال

یکی از بهترین و مدرنترین روش‌های چاپ فلز؛ چاپ دیجیتال است که نیروی انسانی  کمتردر فرایند چاپ دخیل است و پروژه به کمک دستگاه دیجیتال و با فناوری پیشرفته انجام می‌شود. در چاپ دیجیتال، طرح مورد نظر به کمک تکنولوژیUV  و با جوهر خاصی روی قطعه فلزی چاپ می‌شود. طرح‌های پیچیده و با جزییات بیشتر، متن‌ها و انواع لوگو و تصاویر مختلف به کمک چاپ دیجیتال و با کیفیت عالی روی فلز چاپ می‌شوند. فرایند چاپ دیجیتال روی فلز شامل مراحل زیر است.

 1. طراحی: یا استفاده از نرم‌افزارهای کامیپوتری، طرح مورد نظر طراحی می‌شود و سپس به پرینتر دیجیتالی فرستاده می‌شود.

 2. چاپ: مرحله چاپ با استفاده از جوهر خاصی که برای چاپ روی فلز مناسب است؛ طرح را با جزییات کامل روی فلز اعمال می‌کند.

 3. تثبیت طرح: در مرحله آخر، به کمک فرایند UV، طرح ثابت می‌شود تا ماندگاری بالایی داشته باشد.

سخن پایانی

چاپ فلز یکی از انواع پرکاربرد در صنعت چاپ است که به دلیل استحکام بالای فلز و دوام طرح روی آن، در پروژه‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. در این مقاله اطلاعات  مفید و کاملی درباره‌ی فرایند پرکاربرد چاپ روی فلز، به شما عزیزان ارائه کردیم که می‌توانید از نکات گفته شده در پروژه‌های خود بهره‌مند شوید.

 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه