چاپ هات فویل چیست؛ روش و کاربردها

چاپ هات فویل چیست؛ روش و کاربردها

 

اگر می‌خواهید بدانید که هات فویل چیست، کافی است 10 دقیقه با ما همراه باشید. هات فویل در اصل یکی از روش‌های فویلینگ، مهرزنی با چاپ هات فویل است. اگر دوست دارید طرح‌های محبوب خود را با رنگ‌های با‌کیفیت رنگ کنید، باید چاپ هات فویل را انتخاب کنید. تکنیک فویلینگ یکی از روش‌های چاپی برتر برای کارت‌های دعوت‌نامه، کارت ویزیت، گزارش نامه‌ها و سر برگ‌ها است. در این‌روش، فویل فلزی با یک دستگاه دستی یا پنوماتیک، روی سطح کاغذ فشار داده می‌شود. این تکنیک یک جلوه شگفت‌انگیز و بسیار زیبای براق و رنگی ایجاد می‌کند.

چاپ هات فویل چیست؟

این روش چاپ می‌تواند به صورت دستی یا با دستگاه انجام شود. در این تکنیک مهر زنی با استفاده از هات فویل یا با استفاده از دستگاه پنوماتیک انجام می‌شود. ماشین‌های دستی برای فویل کردن کارهای کم حجم مثل کتاب‌های کوچک یا برگه‌های دعوت‌نامه مناسب هستند. ماشین‌های پنوماتیک برای فویل کردن کارهای با حجم بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. چاپخانه‌های کوچک معمولاً از ماشین‌های دستی برای فویل کردن استفاده می‌کنند؛ اما برای پروژه های بزرگ و تعداد زیاد به چاپخانه‌های بزرگ و متخصصان این زمینه مراجعه می‌کنند؛ زیرا چاپخانه‌های بزرگ از دستگاه‌های پنوماتیک برای فویلینگ کردن استفاده می‌کنند.

فرایند فویلینگ برای هر دو نوع ماشین تقریباً یکسان است. ابتدا طرحی که باید فویل شود روی یک قالب فلزی حک می‌شود. سپس قالب فویلینگ گرم می‌شود و فویل روی آن قرار می‌گیرد. بعد قالب روی سطح کاغذ یا ماده دیگری که باید فویل شود فشار داده می‌شود. در نهایت فویل با طرح مورد نظر روی سطح چسبیده و محصول نهایی چاپ می‌شود. 

یکی از عوامل مهمی که برای خرید این دستگاه‌ها باید در نظر داشته باشید، قیمت قالب‌ها است. ارزان‌ترین قالب از منیزیم ساخته می‌شود. منیزیم فلزی نرم است، به همین خاطر فقط برای چاپ تعداد کمی مناسب است. جنس قالب های گران‌تر، از مس یا برنج است که فلز سخت و مقاومی است. بعد از این که قالب با مواد اولیه مذکور ترکیب می‌شود؛ در آخر در محلول اسیدی فرو می‌رود و قالب یووی ایجاد می‌شود.

کاربرد چاپ هات فویل چیست؟

هات فویل یا فویل داغ یک روش چاپ برجسته است که در آن فویل‌های رنگی با حرارت و فشار به سطوح مختلف منتقل می‌شوند. این روش چاپ یک جلوه براق و درخشان به محصولات می‌دهد. از هات فویل برای چاپ اقلامی مثل کارت‌های دعوت‌نامه، کارت ویزیت، گزارشنامه‌ها، سربرگ‌ها، جعبه‌های شیرینی و شکلات، جعبه‌های ادکلن و لوازم آرایشی بهداشتی، تیوپ های لوازم ارایش، قوطی‌های دارویی، بدنه‌های پلاستیکی، روی چرم و گالینگور و ... استفاده می‌شود. 

هات فویل را می‌توان با استفاده از دستگاه‌های دستی یا پنوماتیک انجام داد. برای انجام این کار، ابتدا طرح مورد نظر روی یک قالب فلزی حک می‌شود. سپس قالب فویلینگ گرم می‌شود و فویل روی آن قرار می‌گیرد. بعد قالب روی سطح مورد نظر فشار داده شده و فویل با طرح مورد نظر روی سطح چسبیده و محصول نهایی چاپ می‌شود.

مزایای روش هات فویل چیست؟

چاپ هات فویل یک روش چاپ برجسته است که با استفاده از حرارت و فشار، فویل‌های رنگی را به سطوح مختلف منتقل می‌کند. این روش چاپ چندین مزیت دارد:

ایجاد جلوه براق و درخشان در محصولات

این روش چاپ یک جلوه براق و درخشان به محصولات می‌دهد. این جلوه باعث می‌شود که محصولات بیشتر به چشم بیایند و ارزشمندتر به نظر برسند. 

انعطاف پذیری و قابلیت استفاده در هر نوع ماده

این روش چاپ انعطاف پذیری و قابلیت استفاده در هر نوع ماده ای را دارد. برخی از موادی که می‌توان با چاپ هات فویل روی آن‌ها چاپ کرد عبارتند از کاغذهای عادی، سطوح پلیمری مانند کارت‌های پرسنلی، سطوح فلزی، پلاستیک، لوله، چرم، گالینگور

به‌صرفه و اقتصادی بودن در مقایسه با سایر روش‌های مهرزنی

این روش چاپ در مقایسه با سایر روش‌های مهرزنی مانند چاپ افست، چاپ فلکسو، چاپ روتوگراور و چاپ دیجیتال مزایای زیادی دارد که شامل موارد زیر می‌شوند.-

  • نیاز به کمترین مقدار جوهر و مواد اولیه

  • امکان استفاده از قالب های فلزی مقاوم و با دوام

  • کاهش هزینه های تولید و نگهداری 

این مزایا باعث می‌شوند که چاپ هات فویل یک روش به‌صرفه و اقتصادی برای چاپ محصولات باشد.

 تنوع زیاد در رنگ ها و الگوها

چاپ هات فویل تنوع زیادی در رنگ ها و الگوها دارد. برخی از رنگ ها و الگوها که می‌توان با چاپ هات فویل ایجاد کرد عبارتند از:

  • رنگ‌های متالیک مانند طلایی، نقره‌ای، برنزی، مسی و... 

  • رنگ‌های مات مانند قرمز، سبز، مشکی و... 

  • رنگ‌های هولوگرافیک که بازتاب نور و تصویر را ایجاد می‌کنند

  • الگوهای مختلف مانند خطوط، نقاط، گل ها، حیوانات و... 

این تنوع در رنگ‌ها و الگوها باعث می‌شود که چاپ هات فویل برای انواع محصولات مثل کارت‌های دعوت‌نامه، کارت ویزیت، گزارش نامه‌ها و سر برگ‌ها، جعبه‌های شیرینی و شکلات، جعبه‌های ادکلن و لوازم آرایشی بهداشتی، تیوپ های لوازم ارایش، قوطی‌های دارویی، بدنه‌های پلاستیکی، روی چرم و گالینگور و... مناسب باشد.

هات فویل چه تفاوتی با کولد فویل دارد؟

در این بخش تفاوت‌های هات‌فویل با کولد‌فویل را بیان می‌کنیم:

  • در کولد‌فویل برای جابه‌جایی فویل از چسب استفاده می‌کنند؛ ولی در هات‌فویل از حرارت‌دادن و فشار استفاده می‌کنند. 

  • هات‌فویل به قالبی فلزی نیاز دارد؛ ولی در کولد‌فویل صفحه چاپی عادی مورد نیاز است.

  • کولد‌فویل سطحی صاف دارد ولی هات‌کویل برجسته است.

 جمع‌بندی 

در مقاله معرفی چاپ هات فویل گفتیم که این نوع چاپ حرارتی یک روش چاپ برجسته است که در آن فویل‌های رنگی با حرارت و فشار به سطوح مختلف منتقل می‌شوند. همچنین گفته‌ایم که این نوع چاپ کاربردهای فراوانی دارد. این روش چاپ یک جلوه براق و درخشان به محصولات می‌دهد. از هات فویل برای چاپ اقلامی مثل کارت‌های دعوت‌نامه، کارت ویزیت، گزارشنامه‌ها، سربرگ‌ها، جعبه‌های شیرینی و شکلات، جعبه های ادکلن و لوازم آرایشی بهداشتی، تیوپ های لوازم ارایش، قوطی های دارویی، بدنه های پلاستیکی، روی چرم و گالینگور و... استفاده می‌شود. 

همچنین از نظر اقتصادی نیز این نوع چاپ را بررسی کردیم؛ این روش به‌صرفه و اقتصادی است و برای چاپ محصولات بسیار مناسب است. این روش چاپ علاوه بر اقتصادی بودن، زیبایی و جذابیت محصولات را افزایش می‌دهد و ارزش آن‌ها را بالا می‌برد. روش هات فویل یک روش تخصصی چاپ است که نیاز به دانش و تجربه دارد. برای انجام این کا، می‌توان از دستگاه‌های دستی یا پنوماتیک استفاده کرد. اما برای دستیابی به نتایج بهتر، توصیه می‌شود که از خدمات شرکت‌های متخصص در این زمینه مانند کیاما پرینت استفاده کنید.

 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه