چگونه پرینت پشت و رو بگیریم؟

چگونه پرینت پشت و رو بگیریم؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که قصد داشته‌اید پرینت پشت و رو بگیرید ولی چند بار مجبور شده‌اید این کار را تست کنید و پس از چند اشتباه موفق شده باشید این کار را انجا دهید. البته در بعضی از موارد و در برخی از پریرنترها ممکن است حتی در نهایت موفق به انجام کار نشده باشید. واقعا چگونه پرینت پشت و رو بگیریم؟

چگونه چاپ دو رو بگیریم و هنگام کار با دستگاه‌های مختلف، چه مواردی تغییر خواهد کرد؟ چاپ دو رو به صورت خودکار، امکانی است که در اکثر پرینترهای مدرن وجود دارد. این امکان که به آن پرینت پشت و رو نیز می‌گویند، به شما اجازه می‌دهد که بدون نیاز به صرف زمان و تغییر تنظیمات، جزوات و اسناد خود را در هر دو طرف کاغذ پرینت کنید و در هزینه‌های پرینتر صرفه‌جویی کنید. اما این امکان در اغلب پرینترهای قدیمی و خانگی وجود ندارد و شما باید در صورت نیاز به چاپ دو رو، آن را به صورت دستی انجام دهید. 

چگونه پرینت پشت و رو بگیریم؟

پیش از اینکه روش پرینت دو رو به صورت دستی را به شما آموزش دهیم، باید با نحوه قرارگیری سینی ورودی و خروجی کاغذ در دستگاه و روش کشیدن کاغذ آشنا شویم.

در برخی از چاپگرها، سینی ورودی کاغذ در قسمت بالای دستگاه است و سند چاپ شده از قسمت جلویی دستگاه خارج می‌شود. در برخی دیگر از چاپگرها، سینی ورودی کاغذ در قسمت جلویی دستگاه است و سند چاپ شده از زیر سینی ورودی کاغذ خارج می‌شود. در زیر انواع پرینت پشت و رو را شرح می‌دهیم. 

از فایل پی دی اف چگونه پرینت پشت و رو بگیریم؟ 

متنی که می‌خواهید چاپ کنید را انتخاب کنید. این متن می‌تواند در قالب‌های مختلفی مانند ورد  یا پی دی اف  باشد. در فایل pdf باید اول آن را با نرم افزار مناسب مانند اداب ریدر باز کنید. بعد به منوی فایل بروید و گزینه پرینت را کلیک کنید. در این جاست که باید بلد باشیم چگونه چاپ دو رو بگیریم.

صفحه پرینت برای شما باز می‌شود که می‌توانید تنظیمات مختلفی را در آن انجام دهید. اگر چندین پرینتر به سیستم وصل کرده‌اید، اول باید در قسمت پرینتر چاپگر مد نظر خود را انتخاب کنید. سپس دکمه پراپرتیز (Propertise) را که کنار آن است، بزنید تا به صفحه تنظیمات پرینتر مورد نظر بروید. حالا تب فیشینگ را انتخاب کنید و مطمئن شوید که تنظیمات پرینتر برای چاپ دورو (On both side) درست است.

حالا باید برای چاپ متن، چند تنظیمات را انجام دهید. به قسمت صفحه‌ها نگاه کنید و در کادر خالی گزینه صفحه‌ها، صفحاتی که می‌خواهید چاپ کنید را وارد کنید. بعد از اینکه صفحات مورد نظر خود را انتخاب کردید، به انتهای صفحه بروید و دکمه پرینت را بزنید.

وقتی پرینت تمام شد، یک پنجره باز می‌شود که راهنمای شما برای پرینت دورو است. باید برگه‌های چاپ شده را مطابق عکسی که در راهنما می‌بینید، دوباره در داخل دستگاه بگذارید و دکمه اوکی راهنما را بزنید.

برگه‌هایی که سند فقط در یک طرف آن چاپ شده و از دستگاه بیرون آمده است را بردارید و دوباره در سینی ورودی دستگاه بگذارید، تا کاغذ دوباره به پرینتر برسد. قسمت چاپ شده کاغذ را رو به زمین قرار دهید و مراقب باشید که کاغذ را درست در پرینتر قرار دهید تا اسناد، روی قسمت چاپ شده، دوباره چاپ نشوند.

از یک فایل  ورد چگونه پرینت پشت و رو بگیریم؟

چاپ دو رو یک روش مناسب برای کاهش مصرف کاغذ است. اگر پرینتر شما این قابلیت را ندارد، نگران نباشید؛ چون فایل ورد به شما این امکان را می‌دهد.

فایل ورد خود را باز کنید و بعد از انجام ویرایش‌های لازم، کلید فایل را بزنید. سپس به منوی پرینت می‌روید که می‌توانید تنظیمات مورد نظر برای چاپ را در آن انجام دهید.

در منوی پرینت، در قسمت کپی‌ها تعداد نسخه‌های چاپی که می‌خواهید از فایل خود بگیرید را وارد کنید. اگر در محل کار یا شرکت هستید، ممکن است چندین پرینتر به سیستم متصل باشند. پس در قسمت پرینترها چاپگری که می‌خواهید از آن استفاده کنید را انتخاب کنید و بعد پرینت را شروع کنید. اگر چاپگر مد نظر خود را در لیست نمی‌بینید، باید اتصالات پرینتر و سیستم را چک کنید. اگر همچنان مشکلی وجود داشت، باید از یک متخصص برای رفع مشکل دستگاه کمک بخواهید و تعمیر پرینتر را در دستور کار خود قرار دهید. در منوی پرینت گزینه‌ای به نام تنظیمات را می‌بینید که در آن می‌توانید تنظیمات مختلفی را برای چاپ انتخاب کنید. 

مزایای پرینت پشت و رو

حال که دانستیم چاپ دو رو بگیریم، در ادامه با مزایای این روش پرینت نیز آشنا می‌شویم. با پرینت پشت و رو، می‌توانید اسناد و متون خود را به صورت دورو چاپ کنید، بدون اینکه نیاز به تنظیمات خاصی داشته باشید و زمان کمی نیز لازم است. این کار به شما کمک می‌کند که در مصرف ملزومات پرینتر مانند کاغذ و... صرفه‌جویی کنید. یکی از مزایای بزرگ چاپ دو رو، در استفاه از روش چاپ دیجیتال است؛ روش چاپ مدرنی که کیفیت و سرعت فوق‌العاده‌ای نسبت به روش‌های قدیمی‌تر دارد.

چاپ دیجیتال و مزایای آن

این نوع چاپ، روش جدیدی برای تبدیل تصاویر دیجیتال و با کیفیت بالا به محصولات چاپی است. این سیستم معمولا برای تیراژهای کم مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این بخش به بررسی مزایای این نوع چاپ می‌پردازیم.

  • هزینه این روش، در قیاس با چاپ افست زیاد است اما استفاده از سیستم دیجیتال، در تیراژ پایین بسیار مقرون به صرفه است. در این سیستم، هزینه‌ای که برای چاپ هر صفحه در نظر گرفته می‌شود ثابت بوده و برای محتوای مختلف افزایش یا کاهش پیدا نمی‌کند.

  • سرعت چاپ در این روش بسیار زیاد است.

  • در سیستم افست امکان تغییر دادن اطلاعات وجود نداشت اما در سیستم دیجیتال، شما می‌توانید به آسانی بخشی از داده‌ها را تغییر دهید.

چاپ دیجیتال نیاز به تخصص خاصی ندارد

 کار با دستگاه‌های قدیمی چاپ مثل افست، گراور و فلکسو به دلیل اینکه باید در هنگام چاپ، نسبت به کم‌رنگی یا پر رنگی تصاویر تصمیم‌گیری می‌شد، دارای حساسیت بالایی بود. از این رو کار با این دستگاه‌ها نیازمند استخدام یک اپراتور مجرب بود. درصورتی که کار با دستگاه چاپ دیجیتال، نیازمند توانایی و تجربه خاصی نیست. در چاپ دیجیتال انتخاب کردن رنگ تصاویر در مرحله آماده‌سازی و قبل از مرحله چاپ صورت می‌گیرد که این مسئله سبب صرفه‌جویی در به کارگیری نیروی انسانی خواهد شد.

جمع‌بندی 

در این مقاله، نحوه پرینت پشت و رو در فایل‌های ورد و پی دی اف را آموزش داده‌ایم. پرینت پشت و رو یک روش به‌صرفه در مصرف کاغذ است که در برخی از پرینترها به صورت خودکار و در برخی دیگر به صورت دستی انجام می‌شود. برای پرینت پشت و رو به صورت دستی، باید با نوع سینی ورودی و خروجی دستگاه و نحوه کشیدن کاغذ آشنا شویم. سپس باید تنظیمات مربوط به چاپ دورو را در نرم افزار مورد نظر اعمال کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پرینت پشت و رو با ما در ارتباط باشید. در دستگاه‌های چاپ و پرینترهای مختلف اینکه چگونه چاپ دو رو بگیریم، ممکن است تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشد. 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه