معرفی انواع دستگاه های چاپ فلکس

معرفی انواع دستگاه های چاپ فلکس

انواع دستگاه‌ های چاپ فلکسو یا چاپ پرسی فکلسوگرافیک، چاپ مقاوم و کارآمدی را ارائه می‌دهند. فلکسو یکی از شناخته شده‌ترین تکنولوژی‌های چاپ وب-فید ( رول کاغذ) است. فلکسو پرس از فوتوپلیمرهای انعطاف‌پذیر برای چاپ عکس‌ها و تصاویر روی سطوح چاپ با عرض‌های مختلف استفاده می‌کند و برای حجم‌های بالا، گزینه بسیار خوبی است.

این نوع از ماشین‌های چاپ برای کاربردهای لیبل زنی و بسته بندی نیز انتخاب قابل اعتمادی هستند. روش چاپ انواع دستگاه‌های چاپ فلکسو مانند چاپ حروفی مسطح است. پلیت‌های چاپ از مواد پلیمری انعطاف‌پذیر ساخته شده‌اند و می‌توانند میلیون‌ها بار چاپ انجام دهند و چندین بار هم مجددا استفاده شوند.

جوهر این پرینتر‌ها باید سریع خشک شود و ترجیحا بر پایه آب باشد و همچنین برخی از جوهرهای خوراکی نیز برای کاربردهای جعبه‌های غذایی تولید می‌شوند. فلکسو می تواند روی لایه های نافذ مثل کاغذ، مقوا و پارچه نیز سطوح صیقلی مثل پلاستیک، سلفون، فلزات و فویل را چاپ کند.

انواع دستگاه های چاپ فلکسو 

انواع دستگاه های چاپ فلکسو شامل موارد زیر می‌شوند.

  1. دستگاه چاپ فلکسو سیلندر مرکزی

چاپ فلکسو سیلندر مرکزی، یکی از گران‌ترین ماشین‌های چاپ در بازار است. این دستگاه دارای لفاف بسته‌بندی است که دور یک سیلندر در مرکز آن می‌چرخد و دقت خیلی بالایی دارد. این دستگاه برای چاپ‌هایی که نیاز به حساسیت رنگ و طرح دارند، مناسب است. لفاف‌های این دستگاه باید رجیستر باشند. اصلی‌ترین توانایی این دستگاه هم رجیستر برای چاپ روی لفاف‌ها است. نکته مهم دیگری که در این دستگاه باید به آن توجه کرد، ثبات متریال در کل پروسه چاپ است.

  1. دستگاه چاپ فلکسو ایستاده یا پشته ای

در دستگاه فلکسوی ایستاده، به جای یک سیلندر مرکزی، چندین سیلندر برای چاپ استفاده می‌شود. هر سیلندر یک رنگ یا یک لفاف را دربر می‌گیرد. این دستگاه دقت کمی در تطبیق رنگ‌ها دارد و برای چاپ‌های پیچیده مناسب نیست.

  1. فلکسو خطی

دستگاه فلکسو خطی شامل چندین برج چاپی است که در یک خط قرار دارند و می‌توانند جایگزین شوند. این دستگاه امکان ادغام با برج های چاپ افست و گرارو را هم دارد.

چه موادی می‌توانند در ماشین چاپ فلکسو چاپ شوند؟

دستگاه چاپ فلکسو می‌تواند با مواد مختلفی فرآیند چاپ را انجام دهد. برخی از موادی که برای این نوع چاپ مناسب هستند عبارتند از فویل، پلاستیک‌های فیلمی، پروپیلن، سلفون، نایلون، پلی‌استر، پی وی دی، کاغذ دستمال و کاغذهای مختلف.

اجزای تشکیل دهنده ماشین چاپ فلکسو  

دستگاه فلکسو ساختار ساده‌ای دارد و شامل چهار بخش اصلی است: رول بازکن، چاپ، خشک کن و رول جمع کن.

در حالت کلی، اجزای اصلی این دستگاه عبارتند از:

  • بخش تغذیه

  • برج چاپی

  • بخش خشک کن دستگاه فلکسو

  • قسمت تحویل محصول چاپ

نورد آنیلوکس نقش مهمی در دستگاه فلکسو دارد و بر کیفیت و سرعت چاپ تأثیر می‌گذارد. وظیفه اصلی آن این است که مقدار مناسبی از مرکب را برای چاپ انتخاب کند. نورد آنیلوکس را مرکز اصلی دستگاه فلکسو می شناسند و بر اساس نوع آن می‌توان عملکرد دستگاه‌های فلکسو را متمایز کرد.

شیوه عملکرد چاپ فلکسو

دستگاه فلکسو برای چاپ هر رنگ، از یک صفحه انعطاف‌پذیر فتوپلیمری استفاده می‌کند که روی یک استوانه متحرک نصب شده‌است. مثل روش چاپ لترپرس، بخش‌هایی از صفحه که گرافیک و متن را نشان می‌دهند، روی سطح آن برجسته هستند و فقط این بخش‌های برجسته، جوهر را جذب می‌کنند.

دستگاه فلکسوگرافی شامل چهار غلتک مختلف است. یک غلتک فواره، یک غلتک آنیلوکس، استوانه صفحه و سیلندر قالب گیری. غلتک فواره، جوهر را از مخزن جوهر به یک غلتک فولادی یا سرامیکی آنیلوکس می‌برد که میزان جوهر را می‌سنجد و بعد به استوانه صفحه منتقل می کند. وقتی کاغذ بین استوانه صفحه و یک سیلندر قالب‌گیری صیقلی فلزی عبور می‌کند، جوهر به زیرلایه منتقل می‌شود. سیلندر قالب‌گیری، فشار مورد نیاز برای انتقال جوهر را ایجاد می‌کند.

در چاپ فلکسو، غلتک آنیلوکس برای انتقال جوهر با ضخامت یکنواخت به صفحه انعطاف‌پذیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. غلتک آنیلوکس دارای سلول‌های کوچکی است که بر روی آن حک شده‌اند و میزان جوهر را مشخص می‌کنند. یک تیغه طبی اختیاری، سطح غلتک آنیلوکس را تمیز می‌کند تا فقط جوهر موجود در سلول‌های حک شده به صفحه چاپ برسد.

هنگامی که بستر در دستگاه حرکت می‌کند، هر صفحه چاپ یک رنگ یا پوشش متفاوت را اعمال می‌کند. بخش‌های خشک‌کن بین صفحات چاپ، از خشک شدن کامل هر رنگ جوهر اطمینان حاصل می کنند. خشک‌کن‌ها از هوای گرم یا نور مادون قرمز یا فرابنفش برای خشک کردن جوهر استفاده می‌کنند.

تفاوت‌ انواع دستگاه های چاپ فلکسو

در دستگاه فلکسو، برای چاپ هر رنگ، یک عرشه چاپ وجود دارد که به صورت عمودی روی هم قرار می‌گیرند. این دستگاه می‌تواند هم‌زمان روی دو سمت مواد چاپ کند. در مقابل، در پرس مرکزی، عرشه‌های چاپ دور یک سیلندر قالب‌گیری بزرگ می‌چرخند. در یک پرس خطی، عرشه‌های چاپ در یک خط راست نصب می‌شوند تا با مواد سنگین‌تر مانند تخته موج‌دار سازگار باشند.  

همچنین باید بدانید که در چاپ فلکسو، پرس‌های پهن با اندازه‌های مختلفی برای حمل رول‌های مواد با عرض 21 تا 80 اینچ طراحی شده‌اند. پرس‌های باریک معمولاً عرض 10 اینچ یا کمتر دارند، زیرا اولین بار برای چاپ برچسب ساخته شده بودند. اما اکنون از پرس‌های باریک تا 20 اینچ برای چاپ بسته‌های انعطاف‌پذیر مانند بسته بندی بطری و بسته‌ها و کیسه‌های کوچک برای چای، نوشیدنی‌های مخلوط و بسته‌های تک نفره نیز استفاده می‌شود.

کاربرد انواع دستگاه های چاپ فلکسو

دستگاه فلکسوگرافی یا چاپ فلکسو، قادر است روی انواع کاغذهای روکش‌دار یا بدون روکش، کارتن، تخته آستری، فویل آلومینیومی و فیلم‌های پلاستیکی مختلف مانند پلی پروپیلن با چگالی کم، پلی پروپیلن، پلی پروپیلن زیست گرا و پلی استر چاپ کند. همچنین می‌تواند روی پارچه‌های بافته‌نشده و لمینت‌های مختلف چاپ کند.

چاپ فلکسو یک فرآیند سریع است و اگر در طول پرس کیفیت چاپ کاهش یابد، جوهر و مواد زیادی از دست می‌رود. کیفیت چاپ به عوامل متنوعی بستگی دارد، مانند نوع و ساخت صفحات مورد استفاده. 

جمع‌بندی 

در این مقاله با انواع دستگاه چاپ فلکسو آشنا شدیم و کاربرد هریک را توضیح دادیم. این نوع چاپ کاربردهای مختلفی در صنایع متفاوت دارد. برای چاپ فلکسو، آماده‌سازی آثارهنری، تصاویر و صفحات، مهارت و دانش زیادی لازم است. کیاما پرینت، یکی از برگترین مراکز چاپ و پرینت در ایران، با تیم متخصص و حرفه‌ای و با دستگاه‌های پیشرفته، انواع چاپ صنعتی با بهرین کیفیت ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در کیاما در ارتباط باشید.

 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه