معرفی انواع لیبل پشت چسبدار + مزایا و ویژگی‌های هر کدام در صنعت چاپ

لیبل پشت چسبدار

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی د عرصه‌های مختلف به خصوص صنعت چاپ بسیاری از مشکلات رایج مربوط به فرایند بازاریابی و تجارت برطرف شده است. صنعت چاپ و لیبل‌ززنی از گذشته تا کنون تغییرات بسیاری داشته است، یکی از موفق‌ترین حاصل این تغییرات کشف لیبل‌های پشت چسبدار است. برچسب یا همان لیبل پشت چسبدار در مقایسه با سایر لیبل‌های تولید شده ویژگی‌های بسیاری دارد.

برچسب‌های پشت چسبدار در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام بنا بر نوع متریال خود ویژگی‌ها و موارد کاربری خاصی دارند. استفاده از این نوع لیبل‌ها تاثیر بسزایی در بخش بسته بندی محصولات و در نهایت فروش آن‌ها دارد.

در حقیقت ظهور انواع لیبل پشت چسبدار انقلاب و تحولی بزرگ را برای اولین بار در صنعت چاپ و بسته بندی محصولات به وجود آورده که اثرات آن را امروزه می‌توان در این دو صنعت به وفور مشاهده کرد. در ادامه این مطلب در رابطه با جنس انواع لیبل پشت چسبدار و همچنین مزایا و ویژگی‌های هرکدام توضیحات کاملی را ارائه می‌دهیم تا شما هم از فواید استفاده از این لیبل‌ها در صنعت چاپ مطلع شوید.

 

معرفی انواع لیبل پشت چسبدار

لیبل پشت چسبدار چیست؟

قبل از اینکه در مورد انواع لیبل پشت چسبدار صحبت کنیم ابتدا در ساختار این نوع لیبل به توضیحات مفید و مختصری می‌پردازیم. همان طور که از نام این لیبل‌ها پیداست، در یک قسمت یعنی در بخش پشتی آن‌ها یک لایه چسب قرار گرفته است. چسب پشتی لیبل‌های پشت چسبدار به قدری قوی و محکم است که تنها با یک فشار جزئی روی سطوح مختلف می‌چسبد.

در لیبل‌های پشت چسبدار بر خلاف بسیاری از لیبل‌ها نیازی به هیچ گونه گیره، سنجاق یا چسب اضافی نبوده و به راحتی به وسیله یک فشار جزئی به سطح مورد نظر می‌چسبند. افزون بر این موارد در فرایند قرارگیری انواع لیبل پشت چسبدار نیازی به فرایندهای مختلف و خاص مانند گرما و مایعات نیازی نیست. در حقیقت این نوع لیبل‌ها علاوه بر داشتن ماندگاری و کیفیت بسیار بالا در مقایسه با سایر لیبل‌ها مقرون به‌صرفه‌تر هستند.

جنس لیبل پشت چسبدار

همان طور که در مطالب بالا گفته شد هر یک از انواع لیبل پشت چسبدار با استفاده از مواد اولیه خاصی تولید می‌شوند، به همین دلیل هر کدام موارد کاربری و مزایای خاصی دارند. از جنس انواع لیبل پشت چسبدار می‌توان به متریال‌هایی چون شیشه، گچ، پی وی سی، متالایزر، مگنت و ژله‌ای اشاره کرد. موارد ذکر شده از متداول‌ترین و پرکاربردترین متریال‌های انواع لیبل پشت چسبدار هستند.

لیبل پشت چسبدار گچی (سکوریتی)

لیبل چشت چسبدار گچی یا سکوریتی یکی از پرکاربردترین انواع لیبل پشت چسبدار است که در صنعت چاپ مورد توجه بسیاری از تولیدکنندگان کالا قرار گرفته است.

این نوع لیبل پشت چسبدار در بحث‌های گارانتی و امنیتی محصولات کاربرد زیادی داشته و به دلیل داشتن ویژگی‌هایی همچون قدرت چسبندگی بسیار بالا طرفداران زیادی دارد. در حقیقت لیبل پشت چسبدار گچی بعد از چسبیدن به سطح مورد نظر تحت هیچ شرایطی جدا نمی‌شود، این امر باعث شده تا نسبت به سایر لیبل‌ها طول عمر و ماندگاری بیشتری داشته باشد.

 

لیبل پشت چسبدار گچی یا همان سکوریتی

ویژگی‌های لیبل پشت چسبدار گچی

همان طور که در مطالب بالا اشاره شد لیبل پشت چسبدار گچی بیشتری قدرت چسبندگی را در بین انواع لیبل پشت چسبدار دارد. علت این امر استفاده از مواد اولیه خاص سکوریتی در ساختار این نوع لیبل است. البته باید به این نکته بسیار مهم اشاره کنیم که لیبل پشت چسبدار گچی در برخی موارد نادر بعد از کنده شدن بلافاصله خرد می‌شود. افزون بر موارد فوق این نوع لیبل قابلیت چاپ‌پذیری بالایی داشته و می‌توان روی آن تصاویر مختلف را با بالاترین کیفیت چاپ کرد.

 

موارد کاربرد لیبل پشت چسبدار گچی

لیبل پشت چسبدار گچی در صنایع مختلفی کاربرد دارد. برای مثال از این لیبل پشت چسبدار به عنوان برچسب اموال در ادارات دولتی، وزارت خانه‌ها، شهرداری‌ها، بیمارستان‌ها و بانک‌ها استفاده می‌شود. از دیگر موارد کاربرد لیبل پشت چسبدار سکوریتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در مدارس
 • کارخانه‌ها
 • هتل‌ها (روی سررسید و محصولات خاص هتل)
 • ادارات خصوصی

لیبل پشت چسبدار شیشه‌ای از پرکاربردترین انواع لیبل پشت چسبدار

یکی دیگر از پرکاربردترین جنس انواع لیبل پشت چسبدار متریال شیشه‌ای است. این نوع متریال با استفاده از مواد اولیه خاصی ساخته می‌شود تا در برابر مواردی چون رطوبت، ضربه و خط و خش بیشترین مقاومت را داشته باشد. لیبل پشت چسبدار شیشه‌ای دارای ویژگی‌هایی چون خاصیت کشسانی مطلوب و قابلیت چاپ‌پذیری بالا است.

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع لیبل پشت چسبدار قابلیت دید دوطرفه آن است. استفاده از این نوع لیبل در بسته بندی محصولات خاص و گران‌قیمت باعث می‌شود تا مشتری در نگاه اول اعتماد بیشتری به محصول و برند آن داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های لیبل پشت چسبدار شیشه‌ای می‌توان به موارد زیر پرداخت:

 • قابلیت چاپ در رنگ‌های متنوع و سایزهای مختلف
 • مقاومت و چسبندگی بسیار بالا
 • طول عمر و ماندگاری بالا

 

لیبل پشت چسبدار شیشه‌ای

موارد کاربرد لیبل پشت چسبدار شیشه‌ای

همان طور که می‌دانید شفافیت و وضوح در بحث لیبل‌زنی اهمیت زیادی دارد، به همین دلیل بسیاری از افراد در انتخاب انواع لیبل پشت چسبدار در کنار سایر ویژگی‌ها به شفافیت آن توجه می‌کنند. لیبل پشت چسبدار شیشه‌ای نیز به دلیل داشتن شفافیت بالا و دید دو طرفه برای استفاده در صنایع زیر بسیار مناسب است:

 • صنعت خودروسازی
 • تولید لوازم یدکی خودرو
 • بطری و مواد غذایی
 • بسته بندی لوازم بهداشتی و آرایشی
 • کارت‌های گارانتی محصولات مختلف
 • پلمپ درب جعبه‌های مختلف
 • صنایع ساختمانی

البته در برخی شرکت‌های تولید کننده لیبل مانند مجموعه کیاما پرینت این نوع لیبل پشت چسبدار با یک لایه UV ساخته می‌شود.  استفاده از این لایه موجب افزایش مقاومت لیبل در برابر رطوبت، خط و خش و اشعه فرابنفش می‌شود. البته در صنعت چاپ لیبل پشت چسبدار شیشه‌ای با عنوان لیبل ترانسپارت شناخته می‌شود.

یکی دیگر از موارد کاربرد قابل توجه لیبل پشت چسبدار شیشه‌ای استفاده از آن به روش چاپ معکوس است، به عبارتی این لیبل در برخی موارد از داخل چسبانده شده و از بیرون به دلیل داشتن شفافیت بالا خوانده می‌شود. البته باید به این نکته مهم نیز اشاره کرد که این نوع لیبل از نظر بهداشتی بسیار ایمن بوده و هیچ گونه آسیبی به محتویات بسته بندی وارد نمی‌کند.

لیبل پشت چسبدار مگنتی و ژله‌ای

یکی دیگر از مهم‌ترین انواع لیبل پشت چسبدار، لیبل مگنتی و ژله‌ای استو این نوع برچسب پشت چسبدار ویژگی‌های منحصربه‌فرد بسیاری دارد. لیبل پشت چسبدار مگنتی و ژله‌‌ای بسیار نرم و منعطف بوده و خاصیت کشسانی بالایی دارد.

این نوع لیبل‌ها عمدتا ضخامتی بین 2 الی 3 میلی‌متر داشته و روی یک نوع استیکر سه بعدی ساخته می‌شوند، در صنعت چاپ به این نوع لیبل‌ها لیبل کریستالی گبندی یا لیبل رزین می‌گویند.

ویژگی‌های لیبل پشت چسبدار ژله‌ای و مگنتی

یکی از مهم‌ترین ویژگی های لیبل پشت چسبدار ژله‌ای نداشتن هزینه مازاد و اضافی در مراحل نصب و تولید است. در حقیقت این نوع لیبل در مقایسه با سایر انواع لیبل پشت چسبدار هزینه کمتری داشته و برای استفاده در صنایع با محصوللات تولیدی انبوه بسیار مناسب است. افزون بر موارد فوق در ساخت لیبل پشت چسبدار ژله‌ای و مگنتی هیچ محدودیتی در اندازه، نوع و شکل ظاهری وجود ندارد. سایر ویژگی‌های این نوع لیبل پشت چسبدار عبارت است از:

 • ماندگاری حداقل 5 سال در برابر اشعه فرابنفش خورشید بدون از دست دادن کیفیت اولیه
 • ضد آب و قابلیت چاپ دیجیتال با وضوح بسیار بالا
 • برخورداری از مقاومت بالا در برابر حلال‌های رقیق‌کننده و مواد شیمیایی پاک کننده
 • چسبندگی فوق‌العاده قوی و محکم

موارد کاربرد لیبل پشت چسبدار مگنتی و ژله‌ای

لیبل پشت چسبدار ژله‌ای از جمله انواع لیبل پشت چسبدار پرکاربرد در صنعت بسته بندی است. از این نوع لیبل در بسته بندی لوازم خانگی، دستگاه‌های صنعتی و مکانیکی، دکمه‌های اتومبیل و... استفاده می‌شود. البته نباید از تاثیرگذاری لیبل پشت چسبدار ژله‌ای و مگنتی در فرایند برندسازی شرکت‌های تولید کننده محصولات چشم‌پوشی کرد، چراکه این محصول بنا بر ویژگی‌های ساختاری خود تاثیر بسزایی در فرایند برندینگ دارد.

 

لیبل پشت چسبدار ژله‌ای و مگنتی

لیبل پشت چسبدار پی وی سی (PVC)

بی‌شک یکی از پرکاربردترین، بهترین و در عین حال پرطرفدارترین انواع لیبل پشت چسبدار، لیبل پشت چسبدار پی وی سی است. حقیقت جالبی که درباره لیبل پشت چسبدار PVVC وجود دارد این است که ماده اولیه این لیبل یعنی پی وی سی به عنوان ماده پایه و اساسی در جنس انواع لیبل پشت چسبدار استفاده می‌شود. به عبارتی مواد اولیه پی وی سی همواره در انواع لیبل پشت چسبدار به همراه سایر مواد ترکیب می‌شود. استفاده از این نوع ماده پلیمری تاثیر زیادی در افزایش میزان ماندگاری و مقاومت لیبل در برابر عوامل محیطی مخرب دارد.

افزون بر این موارد لیبل پشت جسبدار پی وی سی در برابر شرایط محیطی مختلف همچون تغییرات دما مقاومت بالایی دارد. این نوع لیبل خود در طرح‌های مختلف مات، شفاف و ترنپسرت تولید می‌شود. سایر ویژگی‌های قابل توجه لیبل پشت چسبدار پی وی سی عبارت‌اند از:

 • ضد آب
 • مقاومت حرارتی بالا
 • قابلیت چاپ‌پذیری بالا
 • دوستدار محیط زیست

موارد کاربرد لیبل پشت چسبدار پی وی سی

لیبل پشت چسبدار پی وی سی به واسطه ویژگی‌های ساختاری بسیار خود در فرایند بسته بندی انواع و اقسام محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. از موارد کاربرد این نوع لیبل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معرفی محصول
 • تبلیغات و بازاریابی
 • دکوراسیون

لیبل پشت چسبدار متالایز از جمله محکم‌ترین و بادوام‌ترین انواع لیبل پشت چسبدار

لیبل پشت چسبدار متالایز یک نوع کاغذ خاص است که دارای یک لایه متالیک به همراه کوتینگ ژلاتینی بوده و قابلیت زیادی در جذب جوهر و مرکب چاپ دارد. امروزه یکی از بهترین و مناسب‌ترین انواع لیبل پشت چسبدار، لیبل متالایز است، این نوع لیبل خاصیت کشسانی بالایی داشته و برای چاپ انواع تصاویر و متون در رنگ‌های متنوع مناسب است.

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که لیبل پشت چسبدار متالایز به صورت فیلم نیز تولید می‌شود که نسبت به نوع کاغذی آن‌ها مقاومت و ماندگاری بیشتری دارد. لیبل پشت چسبدار متالایز به سفارش مشتریان عمدتا در دو رنگ نقره ای و طلایی متالیک تولید و عرضه می‌شود. برچسب پشت چسبدار متالایز از جنس آلومینیوم است، به همین جهت در برابر ضربه مقاومت بالایی از خود به نمایش می‌گذارد.

 

لیبل پشت چسبدار متالایز

تولید انواع لیبل پشت چسبدار با بهترین و باکیفیت مواد اولیه در مجموعه کیاما پرینت

شرکت کیاما پرینت یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت‌های تولید کننده انواع لیبل پشت چسبدار در سراسر کشور است. در این مجموعه با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته لیبل‌های مختلفی با بالاترین کیفیت و در عین حال مناسب‌ترین قیمت تولید و عرضه می‌شوند. شما می‌توانید در این مجموعه لیبل مورد نظر خود را در ابعاد، اندازه و ضخامت دلخواه خود سفارش دهید، همچنین برای اطلاع از قیمت انواع لیبل پشت چسبدار بهتر است با مشاورین و کارشناسان ما در کیاما پرینت تماس حاصل نمایید. 

 

انواع خدمات چاپ در کیاما

چاپ لیبل در صنایع مختلف

چاپ لیبل در صنایع آرایشی بهداشتی

چاپ لیبل در صنایع دارویی

چاپ لیبل در صنایع شوینده

چاپ لیبل در صنایع شیمیایی و نفت

چاپ لیبل در صنایع غذایی

چاپ لیبل در صنایع نوشیدنی

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه