آنچه در مورد تفاوت بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل باید بدانید!

تفاوت بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل

آیا می‌دانید تفاوت بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل در چیست؟ اگر شما هم این  دو دستگاه را به جای یکدیگر به کار می‌برید حتما تا انتهای متن با ما همراه باشید. امروزه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی در سرتاسر جهان بسیاری از امور مهم و تجاری جامعه بشری به ویژه فرایند برچسب‌زنی و بارکدزنی با بهترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها صورت می‌گیرد. دو مورد از دستگاه‌هایی که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرند، چاپگرهای بارکد و لیبل هستند. این دو دستگاه در بیشتر موارد با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند، در حالی که هر یک از این نوع دستگاه‌ها ویژگی‌ها و کارایی خاصی دارند، البته در برخی موارد با یکدیگر نقطه عطف دارند.

البته بسیاری از افراد نیز بر این باورند که پرینترهای لیبل‌زن و بارکدزن شبیه یکدیگر هستند، در صورتی که امکانات و موارد کاربرد هر یک از این دستگاه‌ها متفاوت است. در حقیقت برای انجام هر چه بهتر و باکیفیت‌ترین فرایند بارکدزنی محصولات و همچنین لیبل‌زنی بهتر است از دستگاه مخصوص هر یک نیز استفاده شود. در این مقاله اختصاصی از مجموعه کیاما پرینت در رابطه با موارد تفاوت بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل توضیحات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

تفاوت بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل

آشنایی با دستگاه پرینتر بارکد و پرینتر لیبل

دستگاه‌های بارکد زن و لیبل‌زن از جمله پرکاربردترین دستگاه‌ها در صنعت چاپ هستند. علت اصلی اینکه بسیاری از مردم چاپگر لیبل را همان چاپگر بارکد می‌دانند این است که چاپگر لیبل قابلیت چاپ بارکد را دارد. اما در مقابل دستگاه‌های چاپگر بارکد توانایی چاپ لیبل را ندارند. این امر مهم‌ترین تفاوت بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل است.

البته تفاوت بین پرینتر بارکد و پرینتر لیبل تنها به موارد ذکر شده ختم نمی‌شود. این دو دستگاه از نظر جنبه‌های مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند. چاپگرهای لیبل با استفاده از رابط نرم‌افزاری و برخی قابلیت‌های خود می‌توانند بر روی ورق‌ها برچسب طرح‌های مختلفی را در رنگ‌های گوناگونی چاپ کنند. در اصل این نوع پرینترها با اتصال به یک سیستم رایانه فرایند طراحی طرح مورد نظر و چاپ روی متریال را انجام می‌دهند. در حالی که چاپگرهای بارکد به عنوان یک دستگاه جانبی و مکمل برای پرینترهای لیبل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چاپگر لیبل چه تفاوتی با چاپر بارکد دارد؟

اولیت و مهم‌ترین تفاوت  بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل چگونگی استفاده از آن‌ها در صنعت چاپ است. همان طور که در مطالب بالا گفته شد، پرینترهای لیبل دقیقا برای چاپ لیبل و پرینترهای بارکد نیز برای چاپ بارکد مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته از پرینترهای لیبل می‌توان برای چاپ بارکد و سایر اسناد کوچک‌تر استفاده کرد.

یکی از مهم‌ترین موارد تفاوت بین پرینتر بارکد و پرینتر لیبل گستره کارایی این دو دستگاه است. طبق توضیحات ارائه شده چاپگرهای لیبل کاربرد گسترده‌تری نسبت به چاپگرهای بارکد دارند.

دستگاه‌های لیبل‌زن و بارکدزن هردو عمدتا از فناوری انتقال حرارتی مستقیم استفاده می‌کنند، اما در سرعت چاپ و مواردی از این قبیل تفاوت‌های عمده‌ای با یکدیگر دارند.

تفاوت بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل در قدرت و سرعت چاپ

یکی از مهم‌ترین موارد تفاوت بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل مربوط به سرعت چاپ هر یک از این دستگاه‌ها است. همان گونه که می‌دانید سرعت چاپ یک دستگاه پرینتر یا چاپگر تاثیر مستقیمی در میزان و حجم تولید لیبل و بارکد دارد. در حالت کلی به دلیل گستردگی بیشتر امکانات و قابلیت‌ها در چاپگرهای لیبل، سرعت این نوع چاپگرها نسبت به پرینترهای بارکد بیشتر است.

البته شاید شما هم مانند بسیاری از افراد تصور کنید که چون اندازه بارکدها از لیبل کوچک‌تر است پس سرعت پرینتر بارکد زن بیشتر است، در حالی که برعکس دستگاه‌‌های لیبل‌زن سرعت بسیار بیشتری دارند. البته شرکت و برند تولیدکننده این دستگاه‌ها نیز در بازدهی آن‌ها تاثیر بالقوه‌ای دارند.

 

پرینتر بارکد و تفاوت آن با پرینتر لیبل

تفاوت بین پرینتر بارکد و پرینتر لیبل از نظر کیفیت و وضوح چاپ

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که در تفاوت بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل مورد بررسی قرار گیرد، بحث کیفیت و رزولوشن چاپ است. کیفیت چاپ تصاویر و المان‌های بصری روی لیبل‌ها و بارکدها اهمیت بسیار زیادی دارد. پرینترهای لیبل قابلیت چاپ با وضوح مختلف بین 203 نقطه در اینچ را دارند، یعنی این دستگاه‌ها قابلیت چاپ تا 600 نقطه در اینچ را دارا هستند.

از این رو پرینترهای بارکد نیز قابلیت چاپ با وضوح 203 نقطه در اینچ را دارند. اما در حالت کلی بنا بر برخی دلایل به ویژه امکانات بیشتر در دستگاه‌های لیبل‌زن، این نوع دستگاه‌ها قدرت بالایی در کیفیت و وضوح چاپ تصاویر دارند.

تفاوت بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل از نظر امکانات و آپشن‌ها

پرینترهای لیبل بنا بر برخی امکانات خاص و متمایز انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری در فرایند چاپ دارند. از مهم‌ترین امکانات و ویژگی‌های چاپگرهای لیبل می‌توان به موارد زیر پرداخت:

  • مجهز به صفحه نمایش لمسی
  • دکمه‌های مختلف عملیاتی
  • داشتن پردازنده داخلی با رم و فلش مموری
  • مجهز بودن به چندین پورت اتصال

وجود امکانات و ویژگی‌های فوق در پرینترهای لیبل باعث شده تا بدون نیاز به دستگاه‌های میزان و گران‌قیمت نیز مورد استفاده قرار گیرند. در حالی که چاپگرهای بارکد فاقد امکانات فوق بوده و برای پردازش داده‌های خود حتما باید به یک دستگاه میزبان پیشرفته متصل شوند. منظور از دستگاه میزبان یک منبع اطلاعاتی چون تلفن هوشمند، کامپیوتر و تبلت است.

 

تفاوت بین پرینتر بارکد و پرینتر لیبل

تفاوت بین پرینتر بارکد و پرینتر لیبل از نظر سایز و اندازه

یکی دیگر از موارد تفاوت بین چاپگر بارکد و چاپگر لیبل سایز و اندازه این دو دستگاه است. در اصل پرینترهای لیبل وزن بیشتری نسبت به پرینترهای بارکد دارند. وزن این چاپگرها عموما بین 8 تا 10 کیلوگرم است. البته نوع صنعتی پرینترهای لیبل وزن بیشتری دارند، چراکه در بدنه و برخی قسمت‌های آن‌ها از موادی چون آلومینیوم و فلز استفاده می‌شود.

از طرفی پرینترهای بارکد نیز علاوه بر داشتن وزن کمتر، فضای کمتری نسبت به پرینترهای لیبل اشغال می‌کنند، به همین دلیل به راحتی می‌توان از این نوع دستگاه‌ها در محیط‌های مختلف نیز استفاده کرد. حمل و جابه‌جایی پرینترهای بارکد بسیار راحت‌تر از پرینترهای لیبل است.

در مجموعه کیاما پرینت نیز از انواع دستگاه‌های چاپگر لیبل و بارکد پیشرفته نیز برای انجام خدمات چاپ استفاده می‌شود، به همین جهت تمامی لیبل‌ها و بارکدهای تولیدی در این مجموعه بالاترین کیفیت را در بازار داخلی دارند. البته علاوه بر انجام خدمات چاپ، موسسه کیاما پرینت به عنوان نمایندگی اصلی بسیاری از برندهای معتبر، دستگاه‌های چاپگر لیبل و بارکد را با بهترین قیمت به فروش می‌رساند. 

 

انواع خدمات چاپ در کیاما

چاپ لیبل در صنایع مختلف

چاپ لیبل در صنایع آرایشی بهداشتی

چاپ لیبل در صنایع دارویی

چاپ لیبل در صنایع شوینده

چاپ لیبل در صنایع شیمیایی و نفت

چاپ لیبل در صنایع غذایی

چاپ لیبل در صنایع نوشیدنی

ثبت نظر

نظرات (2)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه