بررسی کامل تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ

تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ

صنعت چاپ با قدمت چند هزارساله خود همواره از نخستین زمان ظهور تا به امروز همگام با رشد علم و صنعت پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است، به گونه‌ای که امروزه در این صنعت بزرگ و گسترده از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و بهترین روش‌ها برای تولید لیبل و همچنین برش لیبل استفاده می‌شود. برش مستقیم و برش نیم تیغ از جمله بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های برش لیبل هستند، اما همواره در این دو روش از نظر عملکردی تفاوت‌هایی وجود دارد. وجود تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ باعث شده تا هر کدام در موارد خاصی مورد استفاده قرار گیرند.

هر یک از این روش‌ها مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند، اما همواره برخی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات چاپ معتبر از این دو روش نیز استفاده می‌کنند. مجموعه کیاما پرینت نیز بنا بر سفارش مشتریان خود از این دو روش نیز به وسیله پیشرفته‌ترین و به‌روزترین دستگاه‌ها بهره می‌برد. اگر شما هم قصد دارید در مورد تفاوت برش نیم تیغ و مستقیم لیبل‌ها اطلاعات کاملی را کسب کنید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

 

بررسی تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ

برش نیم تیغ و مستقیم لیبل چیست: خدمات برش نیم تیغ و مستقیم لیبل در کیاما پرینت

قبل از اینکه در مورد تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ به صورت کامل بحث کنیم، ابتدا لازم است توضیحات مفید و مختصری در مورد تعریف هر یک از این دو روش در اختیار شما قرار دهیم. برش نیم تیغ در واقع یک فرایند چاپ و انجام روکش در صورت نیاز و در مرحله آخر برش خاص در بخش‌های مورد نظر برچسب است.

در این روش فرایند برش لیبل به گونه‌ای انجام می‌شود که تنها لایه چسب‌دار لیبل برش داده شده و لایه زیرین نیز بدون برش بماند. این نوع برش به وسیله دستگاه‌هایی به نام کاتر پلاتر صورت می‌گیرد، به همین جهت اغلب با نام کاتر پلاتر نیز در صنعت چاپ شناخته می‌شود.

در مجموعه کیاما پرینت فرایند برش نیم تیغ نیز با بهره‌گیری از جدیدترین دستگاه‌ها و کادر مجرب و متخصص مطابق با آخرین استانداردها و دستورالعمل‌ها صورت می‌گیرد. در دستگاه‌های دیجیتال چاپ کیاما برش نیم تیغ با بالاترین دقت (دقت میلی‌متری) و دقیقا مطابق با نیاز و درخواست مشتریان انجام می‌شود. بر خلاف روش نیم تیغ، در روش برش مستقیم لیبل‌ها به همراه لایه زیرین خود توسط دستگاه بریده می‌شوند.

مهم‌ترین موارد تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ

در حالت  کلی اصلی‌ترین تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ وجود برخی محدودیت‌های برشی و شکل‌دهی است. در حقیقت در روش برش مستقیم محدودیت‌های بسیاری در شکل و فرم لیبل‌ها وجود دارد. در حالی که در روش نیم تیغ یا کاتر پلاتر اصلا چنین محدودیت‌هایی وجود نداشته و سفارش دهنده می‌تواند هر طرح و شکل دلخواهی را به شرکت کیاما پرینت ارائه کند.

تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ در شکل لیبل‌ها

در برش نیم تیغ شما می‌توانید طرح و شکل مورد نظر خود را به کیاما پرینت ارسال کرده و با استفاده از این تکنولوژی لیبل‌هایی با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت را تحویل بگیرید. به بیانی روشن‌تر در تکنولوژی برش نیم تیغ می‌توان لیبل‌ها را به شکل گرد، بیضی و حتی برخی اشکال خاص برش داد. بر خلاف این روش، در روش برش مستقیم تنها امکان برش لیبل‌ها به شکل مربع یا مستطیل وجود دارد، این امر باعث شده تا کارایی فرایند برش مستقیم نسبت به برش نیم تیغ کاهش یابد.

 

تفاوت برش نیم تیغ و مستقیم در شکل لیبل‌ها

تفاوت برش نیم تیغ و مستقیم در جداسازی سطح زیرین لیبل

یکی از بزرگ‌ترین ایرادهای روش برش مستقیم لیبل این است که فرایند جداسازی لایه زیرین لیبل‌ها بسیار سخت و زمان‌بر است، به عبارتی شما باید به وسیله یک جسم تیز یا ناخن خود زمان زیادی را برای صرف جدا کردن سطح نیم چسب زیرین لیبل کنید.

تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ در این زمینه به سادگی قابل مشاهده است، بر خلاف برش مستقیم، در برش نیم تیغ نیز می‌توان به راحتی سطح زیرین را از خود لیبل جدا کرد.

تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ در گستره کارایی

در حالت کلی برش نیم تیغ کاربرد بیشتر و گسترده‌تری نسبت به برش مستقیم داررد. برای نمونه از روش نیم تیغ می‌توان در چاپ لیبل‌های پشت چسبدار استفاده کرده و در این لایه یعنی لایه پشت چسبدار یک برش نیز ایجاد کرد. در صورتی که در فرایند برش مستقیم چنین امکانی وجود ندارد.

تفاوت برش نیم تیغ و مستقیم در سرعت چاپ لیبل

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در بحث تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ سرعت چاپ لیبل است. بی‌شک در فرایند برش نیم تیغ سرعت چاپ لیبل بسیار بیشتر است. با استفاده از این فرایند می‌توان در مدت زمان بسیار کمتری چاپ لیبل‌ها با اشکال مختلف را انجام داد. از این رو می‌توان با استفاده از روش نیم تیغ در مدت زمان کمتری تعداد زیادی از لیبل‌های برش خورده را چاپ کرد. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که در مجموعه کیاما پرینت نیز این فرایند یعنی برش نیم تیغ لیبل‌ها با سرعت بیشتری نسبت به سایر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات چاپ لیبل صورت می‌گیرد.

 

 

تفاوت بین برش مستقیم و برش نیم تیغ در سرعت چاپ لیبل

کدام نوع روش برش لیبل برای شما مناسب است؟

شاید بعد از خواندن این مطلب این پرسش متداول برای شما پیش بیاید که کدام یک از روش‌های برش لیبل برای شرکت شما مناسب‌تر است؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که اگر سایز و ابعاد لیبل‌های مد نظر شما کوچک یا به شکل دایره و سایر اشکال است، باید از روش برش نیم تیغ در برش لیبل‌های خود استفاده کنید. اما اگر اندازه لیبل‌های شما بزرگ‌تر بوده و به شکل مربع یا مستطیل هستند روش برش مستقیم نیز روشی ایده‌آل و مقرون‌به‌‌صرفه برای لیبل‌های شما است.

البته برای اینکه بتوانید با آگاهی بیشتری روش برش لیبل‌های خود را انتخاب کنید کافی است تا با کارشناسان و مشاورین مجرب ما در مجموعه کیاما پرینت تماس حاصل فرمایید. 

انواع خدمات چاپ در کیاما

چاپ لیبل در صنایع مختلف

چاپ لیبل در صنایع آرایشی بهداشتی

چاپ لیبل در صنایع دارویی

چاپ لیبل در صنایع شوینده

چاپ لیبل در صنایع شیمیایی و نفت

چاپ لیبل در صنایع غذایی

چاپ لیبل در صنایع نوشیدنی

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه