تفاوت چاپ فلکسو و افست در چیست؟

تفاوت چاپ فلکسو و افست در چیست؟

چاپ فلکسو و افست تفاوت‌ها و شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند، با اینکه در هر دو نوع چاپ از جوهر استفاده می‌شود اما باز هم تفاوت چاپ فلکسو و افست بسیار زیاد است. برای چاپ از بهترین و مرطوب‌ترین جوهرها استفاده می‌شود، اما فرایند چاپ متفاوت است و سبب نمایان شدن ویژگی‌های خاص هر یک از این دو چاپ شده است. 

از نظر فنی نیز این دو چاپ تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برای مثال در این روش برای چاپ افست باید تصاویر را انتقال داد که برای این انتقال نیاز به حامل میانی است و پس از آن باید روی بستر چاپ شده از آن استفاده شود. اما در چاپ فلکسو اینگونه نیست و جوهر باید مستقیما از به لایه زیرین انتقال داده شود. 

چاپ فلکسو و افست از بهترین و محبوب‌ترین چاپ‌ها محسوب می‌شوند، در واقع این دو نوع چاپ در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. علاوه بر اینها وظایف خاصی و متفاوتی دارند که باید آن‌ها را به صورت کامل انجام دهند. دانستن نقش هر یک از این دو نوع چاپ بسیار مهم است و به شما کمک فراوانی خواهد کرد تا بتوانید درک بهتری از این چاپ‌ها داشته باشید. کیفیت در چاپ بسیار مهم است و باید به این موضوع توجه داشته باشید. در ادامه این مطلب بیشتر با تفاوت چاپ فلکسو و افست آشنا خواهیم شد.

فرایند چاپ فلکسو و افست به چه صورت است؟ 

فرایند هر دو چاپ با یکدیگر بسیار متفاوت است که در این قسمت به آن اشاره می‌شود. در چاپ فلکسو نوع صفحات اهمیت دارد و باید از صفحات با انعطاف پذیری بالا استفاده شود؛ ویژگی انعطاف پذیر بودن سبب فرایند چاپ چرخشی می‌شود. روی صفحات نیز تصاویر برجسته چاپ می‌شوند که برای ثابت کردن آن‌ها نیاز به تصویر ساز لیزری است. از پلیمر نیز در قسمت‌هایی که تصاویر وجود ندارند استفاده می‌شود. سپس از جوهر کمک گرفته می‌شود و برای انتقال آن به صفحه فلکسو از چاه جوهر استفاده خواهد شد. 

چاپ هر رنگ به صورت جداگانه انجام می‌شود و برای اینکار نیاز به ایستگاه جداگانه با صفحه چاپ است. و پس از آن تصاویر چاپ خواهند شد، صفحات چاپ بسیار با کیفیت هستند و علاوه بر انعطاف پذیری از دوام بالایی نیز برخوردارند. بنابراین در صورت استفاده مناسب از آن‌ها نیاز به تعویض مجدد نیست و چندین بار می‌توان از صفحات استفاده کرد. 

در ادامه تفاوت چاپ فلکسو و افست به نحوه انتقال چاپ به روی صفحه می‌پردازیم. در این چاپ جوهر باید به صفحه منتقل شود که برای انجام این کار نیاز به یک سری غلتک است. فرایند چاپ ممکن است تخت یا چرخشی باشد که هر یک از آن‌ها بستگی به نوع پرس افست دارد. صفحاتی که برای این چاپ در نظر گرفته می‌شود بیشتر از جنس آلومینیوم هستند، البته از صفحات دیگر نیز می‌توان در این چاپ استفاده کرد. تصاویر را می‌توان تک رنگ یا چند رنگ بر روی صفحات چاپ کرد، پس از چاپ روی یک لایه پتو باید منتقل شوند و قبل از خشک شدن روی لایه زیرین باید انتقال داده شوند. 

انواع مواد برای چاپ فلکسو و افست 

برای هر یک از این دو چاپ نیاز به مواد مختلفی است که در این قسمت به آن‌ها اشاره می‌شود. دستگاه‌های چاپ افست می‌توانند بر روی کاغذ، مقوا، سلفون، فلز و... فرایند چاپ را انجام دهند. سطح چاپ در چاپ افست بسیار مهم است و باید صاف باشد. همچنین یک چاپ عالی برای کتاب، روزنامه، مجلات، بروشور، پوستر، لوازم التحریر و... می‌باشد. چاپ فلکسو نیز برای مواد مختلفی مانند مقوا، پلاستیک، پارچه، فلز، فویل، سلفون و... کاربرد دارد و بیشتر برای محصولات بسته بندی شده از این نوع چاپ استفاده می‌کنند. 

علاوه بر اینها چاپ فلکسو برای بسته بندی شیرینی، کاغذ، کیسه‌های خرده فروشی، پاکت نامه نیز کاربرد فراوانی دارد. اما تفاوت اصلی چاپ فلکسو و افست در چیست؟ تفاوت اصلی چاپ فلکسو با افست این است که چاپ فلکسو را بر روی هر سطحی می‌توان انجام داد، اما چاپ افست اینگونه نیز و از آن بیشتر برای سطوح صاف کمک گرفته می‌شود. اگر به دنبال چاپ با سرعت بالا هستید باید به سراغ چاپ فلکسو بروید. 

تفاوت‌های اساسی چاپ فلکسو و افست 

قبلا با برخی از تفاوت‌های چاپ افست و فلکسو آشنا شدیم، اما در این قسمت قصد داریم برخی از اساسی‌ترین تفاوت‌های این دو چاپ را شرح دهیم: 

.    تفاوت چاپ فلسکو و افست در هزینه 

هزینه در انتخاب یکی از این دو چاپ تاثیر فراوانی دارد، به طور کلی هزینه چاپ افست نسبت به چاپ فلکسو بیشتر است. عوامل مختلفی در بالا رفتن هزینه این چاپ نقش دارند، برای مثال عرضه و تقاضا یا نوع چاپ می‌تواند سبز بالا یا پایین رفتن هزینه‌ها شود. اگر به دنبال ماندگاری و دوام بالای چاپ هستید، بهتر است فلکسو را انتخاب کنید. فلکسو برای چاپ بر روی پلاستیک بسیار مناسب است و چندین بار می‌توان از آن استفاده نمود. از آنجایی که هزینه چاپ فلکسو نسبت به افست بهتر است، بیشتر برای سفارشارت بزرگ و مهم از آن استفاده می‌شود. 

.    سهولت کار با چاپ افست و فلکسو 

کار با دستگاه فلکسو نسبت به دستگاه‌های چاپ افست آسان‌تر است. چاپ فلکسو را می‌توان بر روی مواد مختلفی انجام داد، علاوه بر اینها سرعت چاپ دستگاه‌های فلکسو نسبت به افست بسیار بالاتر است. در صورتی که به دنبال استفاده راحت‌تر هستید چاپ فلکسو را انتخاب کنید، راحتی در هنگام کار با این نوع چاپ اهمیت زیادی دارد. 

.    نوع جوهر چاپ فلکسو و افست 

مزیت‌های دستگاه فلکسو بسیار زیاد هستند که یکی از آن‌ها نیز تعداد رنگ بسیار زیاد است. اما دستگاه‌های چاپ افست نسبت به فلکسو تعداد رنگ کمتری دارند، در واقع برای چاپ افست نیاز به جوهرهای مخصوص مانند روغنی و تصفیه شدنی است. زمان خشک شدن جوهر در چاپ فلکسو بسیار کمتر از چاپ افست است، همچنین امکان چاپ بالا با رنگ‌های مختلف نیز وجود دارد. برای خشک کردن چاپ افست نیاز به اشعه ماورإ بنفش است در حالی که در چاپ فلکسو بدون نیاز به اشعه ماورإ بنفش می‌توان چاپ را با هوای داغ خشک کرد.  

نتیجه گیری

با توجه به ویژگی‌های خاصی که چاپ افست و فلکسو دارند انتخاب یکی از این دو نوع چاپ نیاز به شناخت هر دو و آشنایی با تفاوت چاپ فلکسو و افست دارد. باشد. اما اگر به دنبال چاپ عالی با مزایای زیاد هستید، بهتر است چاپ فلکسو را امتحان کنید؛ البته چاپ افست نیز نکات مثبت خاص خود را دارد. معمولا حوزه کاری نقش مهمی در انتخاب یکی از این دو نوع چاپ دارد و با توجه به آن یکی از چاپ‌ها انتخاب خواهند شد.  

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه