اولین دستگاه چاپ؛ معرفی، تاریخچه و عملکرد دستگاه

اولین دستگاه چاپ

در عصری زندگی می‌کنیم که به سرعت در حال پیشرفت است و بشر با پیشرفت در زمینه‌های مختلف سبب دستاوردهای بزرگی شده است. همین موضوع هم سبب شده تا بیشتر افراد اختراعات گذشته را فراموش کنند. برای مثال امروزه کمتر کسی از اولین دستگاه چاپ یاد می‌کند؛ زیرا دستگاه‌های چاپ پیشرفته و بزرگی مانند هلیو، فلکسو و... به وجود آمده‌اند. با اینکه دستگاه‌های چاپ متنوعی در جهان به وجود آمده است، اما باز هم  اولین دستگاه‌ها جایگاه خاصی در میان مردم دارند. 

اگر به دنبال تاریخ دقیق اولین دستگاه چاپ هستید باید به چندین هزار سال پیش برگردیم. در گذشته انسان‌ها بر روی خشت‌های گلی کار چاپ خود را انجام می‌دادند، اما امروزه وجود دستگاه‌های چاپ این مشکلات را حل کرده است. اطلاع از اولین دستگاه‌های چاپ اهمیت ویژه‌ای دارد، به همین دلیل در ادامه این مطلب توضیحاتی در رابطه با دستگاه چاپ و مزایای آن شرح خواهیم داد. 

دستگاه چاپ اولین اختراع فیزیک‌دان بزرگ

قرن‌ها پیش نوشتن بر روی مواد مختلفی از جمله خشت، چوب، سنگ و... انجام می‌شد و کار بشر را بسیار سخت کرد. اما در قرن پانزدهم یکی از فیزیک‌دانان بزرگ ابداعی انجام داد که سبب تغییر تاریخ و پیشرفت تکنولوژی شد. در گذشته چاپ بر روی کاغذ و موارد دیگر به صورت دستی بود، به همین دلیل هزینه چاپ بسیار بالا بود.

زمانی که دستگاه چاپ اختراع شد چاپ‌های دستی نیز کاهش پیدا کردند و اکثر چاپ‌ها در زمان کم و با هزینه کمتر انجام می‌شدند. مخترع اولین دستگاه چاپ یوهانس گوتنبرگ نام دارد، این فرد توانست دستگاه چاپی تولید کند که بتواند با برق کار نماید. این دستگاه از جنس فلز ساخته شد و روزانه تعداد مشخصی از مطالب را می‌توانست چاپ کند. طبق تحقیقات استفاده از دستگاه چاپ در گذشته برای هر کسی مقدور نبود و از آنجایی که هزینه چاپ بسیار بالا بود فقط ثروتمندان و افراد پولدار می‌توانستند از آن استفاده کنند.

روند تغییرا دستگاه چاپ

 با گذشت زمان دستگاه‌های زیادی تولید شد و چاپخانه‌های بزرگی در مناطق مختلف تاسیس شدند؛ همین امر سبب هزینه کمتر و خارج کردن دستگاه‌های چاپ از انحصار ثروتمندان شد. در ابتدای چاپ کمتر کسی از دستگاه چاپ استفاده می‌کرد اما پس از معروف شدن فیزیک‌دان بزرگ استفاده از دستگاه چاپ در کشورهای زیادی مانند آلمان، ایتالیا، فرانسه، ایران و... رواج یافت. اختراع این دستگاه چاپ در آلمان انجام شد. در واقع  با اختراع آن انسان توانست به تکنولوژی‌های جدیدی از چاپ دست یابد و همانطور که می‌دانید امروزه انواع مختلفی از چاپ‌ها به وجود آمده است. در واقع دستگاه چاپ گوتنبرگ زمینه‌ای برای اختراعات بزرگ بعدی بشر بود. 

انواع دستگاه چاپ 

چاپ انواع مختلفی دارد، البته بخاطر داشته باشید که تمامی این نوع چاپ‌ها به اولین اختراع باز می‌گردند. امروزه نیز چندین نوع چاپ اختراع شده که انسان‌ها با توجه به نوع چاپ و کسب و کار خود می‌توانند یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. علاوه بر اینها بر روی مواد مختلفی مانند کاغذ، پلاستیک، مقوا، کارتن، سلفون، فویل و... می‌توان چاپ را انجام داد و با توجه به آن‌ها باید چاپ مناسبی انتخاب شود. روش‌های زیادی از چاپ وجود دارد و در ادامه چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها را شرح می‌دهیم. 

معرفی چاپ افست

از چاپ‌های بسیار معروف و پرکاربرد است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته بیشترین کاربرد این نوع چاپ در زمینه انتشارات و تبلیغات مختلف است، در واقع بیشتر برای تیراژ‌های بالا از آن استفاده می‌شود. 

معرفی چاپ فلکسو

از چاپ‌های معروف دیگر می‌توان به چاپ فلکسو اشاره کرد، این نوع چاپ برای بسته‌بندی انواع محصولات کاربرد دارد. همچنین بر روی کاغذ، پلاستیک، کارتن، مقوا، سلفون، فویل، و... می‌توان از چاپ فلکسو استفاده کرد. 

معرفی چاپ هلیوگروار 

این نوع چاپ نیز مانند چاپ فلکسو بیشتر برای محصولات بسته‌بندی شده کاربرد دارد. البته در صنایع مختلف نیز از چاپ هلیوگراور بهره می‌گیرند.

روش‌های دیگر چاپ 

  • چاپ سیلک اسکرین: چاپ سیلک اسکرین بیشتر برای تبلیغات چاپ‌های تفکیکی کاربرد دارد. 

  • چاپ لتر پرس: این نوع چاپ یکی از روش‌های قدیمی است که تا امروز ارزش خود را حفظ کرده و در صنایع مختلف از آن استفاده می‌شود. چاپ‌های برجسته بیشتر با بیشتر با چاپ لتر پرس انجام می‌شوند. 

  • چاپ دیحیتال: یکی از محبوب‌ترین روش‌های چاپ است که برای تمامی مصارف مانند تبلیغاتی، اداری و... مورد استفاده قرار گرفته است. از چاپ دیجیتال بیشتر برای تیراژهای پایین و متوسط استفاده می‌شود. 

پیشینه صنعت چاپ در ایران 

صنعت چاپ یکی از بهترین و مدرن‌ترین صنایع پررونق است که از گذشته تاکنون به دلایل مختلف مورد توجه قرار گرفته است. صنعت چاپ با بهره‌گیری از فناوری‌های مختلف در جهان گسترش یافت و همانطور که می‌دانید امروزه بدون این صنعت نمی‌توان پیشرفت چندانی کرد. تاریخ چاپ در ایران به حدود ۵ قرن بیش از میلاد باز می‌گردد که در آن زمان پادشاهان از چاپ استفاده می‌کردند. در قرن هفتم نیز چندین دستگاه چاپ در ایران تولید شد و بدین گونه پول کاغذی رواج پیدا کرد. اولین چاپخانه نیز در دوران صفویان ساخته شد و توسط آن ذکرها، دعاها و کتاب‌های زیادی را چاپ کردند.

 پس از گذشت چندین سال در دوران حکومت نادرشاه افشار چاپ به زبان‌های مختلف مانند عربی و لاتینی نیز رواج پیدا کرد. در دوران عباس میرزا صعنت چاپ گسترش چشمگیری داشت، زیرا این پادشاه به چاپ اهمیت زیادی می‌داد و در صنایع مختلفی از چاپ استفاده کرد. علاوه بر اینها عباس میرزا قصد داشت سپاه نظامی خود را از همه جهت قوی سازد، به همین دلیل به آموزش سپاه شکست خورده پرداخت. بدین ترتیب در زمان این پادشاه کتاب‌های زیادی چاپ شدند و زبان فارسی در اکثر کتاب‌ها نگارش بافت. 

نتیجه‌گیری

با اختراع اولین دستگاه چاپ انسان به قدرت و خلاقیت خود پی برد و همین موضوع سبب شد تا در زمینه‌های زیادی پیشرفت نماید. در واقع این اختراع بزرگ یک حرکت به سمت مسیر نور بود و هم اکنون نیز برجسته است.  با اختراع این دستگاه تعداد کتاب‌هایی که با دست نوشته می‌شدند کمتر شد و راه آسان‌تر و بهتری برای انسان پدید آمد و همین موضوع زمینه‌ساز پیشرفت‌های بزرگ شد. هم اکنون نیز شاهد پیشرفت کشور در صنایع مختلف هستیم، تمامی این صنایع برای سود بیشتر به چاپ نیاز دارند. در این مقاله مطالب مفیدی در رابطه با اولین دستگاه چاپ ذکر شد. 
 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه