معرفی متداول ترین انواع روش چاپ + مزایا و کاربرد هر یک از روش‌های چاپ

انواع روش چاپ

با دقت به محیط پیرامون و ویترین تمامی مغازه‌ها به راحتی می‌توان متوجه حضور انواع لیبل‌های چاپ شده روی آن‌ها شد. صنعت چاپ چندین دهه متوالی است که در جوامع بشری ایفای نقش کرده است. این صنعت از بدو تولید خود تا به امروز همگام با پیشرفت تکنولوژی رشد و توسعه بسیاری داشته و امروزه نیز به یکی از بزرگ‌ترین صنایع در سراسر جهان تبدیل شده است. در این صنعت از روش‌ها و متدهای مختلفی برای چاپ لیبل‌ها استفاده می‌شود. هر یک از انواع چاپ بنا بر ماهیت و ساختار منحصربه‌فرد خود ویژگی و کارایی متمایزی دارند.

در حقیقت صنعت چاپ بزرگ‌ترین و مفیدترین اختراع بشر در تمامی ادوار است، چراکه بدون وجود این صنعت ممکن بود فرایند بازاریابی و تجارت  پیشرفته و فراگیر امروزی با مشکلات بسیار زیادی از نظر رشد و توسعه مواجه شود. از روش‌های مختلفی برای چاپ لیبل استفاده می‌شود، اما در بین این انواع چاپ صنعتی حدود 5 نوع روش رایج و پرکاربرد وجود دارد که نقش پررنگی در صنعت چاپ لیبل دارند. در ادامه این مطلب هر یک از پرکاربردترین انواع چاپ لیبل را به همراه جزئیات معرفی می‌کنیم.

معرفی انواع چاپ

آشنایی با صنعت چاپ پرقدمت‌ترین صنعت و تاریخچه آن

معنی خود واژه چاپ در فرهنگ لغات فارسی معادل نقش، اثر، مهروموم است. در حالت کلی منظور از چاپ فشردن یک سطح دارای مرکب به یک سطح دیگر است. اختراع اولین انواع چاپ به قرون وسطی باز می‌گردد، با توجه به گزارشات و دلایل مستند محل تولد این روش کشور چین بوده است.

اما بعدها با گذشت چندین سال و پیشرفت تکنولوژی این صنعت به سایر کشورهای به خصوص کشورهای اروپایی سفر کرده و تغییرات بسیاری در آن ایجاد شد. صنعت چاپ سنتی مبنی بر استفاده از یک نوع متریال به نام کاغذ بود، در حالی که صنعت چاپ پیشرفته و مدرن امروزی توانایی چاپ روی متریال‌های مختلف و حتی سخت از جمله فلز، چوب، شیشه، پارچه و... را دارد.

پرکاربردترین انواع چاپ

همان گونه که در مطالب بالا اشاره شد، صنعت چاپ از دیر باز تا به امروز تغییرات آشکار بسیار زیادی داشته است. به گونه‌ای که امروزه از بهترین انواع چاپ پیشرفته و مدرن برای ارائه خدمات چاپ در کلیه زمینه‌ها استفاده می‌شود. از جمله متداول‌ترین انواع چاپ لیبل پیشرفته امروزی می‌توان به موارد زیر پرداخت:

 • چاپ افست (Offset)
 • چاپ دیجیتال
 • چاپ فلکسو (فلکسوگرافی)
 • چاپ هیلوگراور
 • چاپ اسکرین
 • چاپ لترپرس (ملخی)
 • چاپ تامپو

بررسی چاپ افست (Offset)

چاپ افست از جمله پرکاربردترین و البته بهترین انواع چاپ است که نقش بالقوه‌ای در بهبود و پیشرفت روند صنعت چاپ داشته است. این نوع چاپ لیبل پتانسیل بسیار بالایی در ارائه کیفیت مناسب متون و تصاویر داشته و در کنار این مزیت از سرعت بالایی نیز برخوردار است. یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های این روش چاپ استفاده از سیستم رنگ CMYNK است که باعث می‌شود تصاویر و متون با کیفیت رنگی بالاتر و واقعی‌تری روی سطوح مختلف چاپ شوند.

در هر چاپ Offset 4 نوع ستون رنگی زرد، آبی، مشکی و قرمز قرار داده شده است تا فرایند چاپ نیز به شکلی بهینه و البته زیبا و جذاب انجام شود. چاپ افست در صنعت بزرگ چاپ عمدتا با نام چاپ لیتوگرافی نیز شناخته می‌شود.

چگونگی انجام فرایند چاپ در روش افست

در فرایند چاپ offset ابتدا طرح مورد نظر توسط طراح یا خود مشتری ارائه شده و سپس با استفاده از دستگاه‌های مخصوصی این طرح بر روی پلیت‌هایی از جنس فلز (زینک) یا همان ستون‌ هدایت می‌شود. کلیه دستگاه‌های مخصوص چاپ افست در حالت کلی با سیستم رنگی CMYNK کار کرده و از چهار رنگ زرد، آبی، مشکی و ارغوانی برای تکمیل فرایند چاپ بهره می‌برند. البته باید به این نکته مهم هم اشاره کنیم که ترکیب هر یک از این رنگ‌ها با یکدیگر باعث تشکیل سایر رنگ‌ها برای چاپ می‌شود. 

چاپ متالایز

مزایای روش چاپ افست

 • ماندگاری بسیار بالاتر متنون و تصاویر روی لیبل
 • کیفیت چاپ بسیار بالا
 • سرعت بالای چاپ
 • سرعت بالای تولید کلیشه چاپی
 • داشتن دور ریز کمتر (گزینه‌ای اقتصادی و مقرون به صرفه)
 • برخورداری از تنوع بسیار بالا از نظر استفاده در انواع محصولات با متریال‌های مختلف

چاپ افست و کاربرد آن

چاپ دیجیتال و چگونگی استفاده از آن برای انجام چاپ روی لیبل

چاپ Digital خود از جمله جدیدترین انواع چاپ به شمار می‌رود. عملکرد کلی این روش چاپ تبدیل تصاویر دیجیتال به سطوح چاپی است. در فرایند انجام چاپ دیجیتال تصاویر مورد نظر از طریق رایانه و سیستم کامپیوتری به حافظه دستگاه چاپ ارسال شده و سپس دستگاه نیز این طرح یا تصاویر را روی متریال بنا بر تکنولوژی پیشرفته خود پیاده‌ می‌کند.

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های روش چاپ دیجیتال عدم استفاده از پلیت‌ها است، چراکه تمامی دستگاه‌های چاپ دیجیتال قابلیت تنظیم و کالیبره شدن را دارند. سازوکار کلی دستگاه‌های چاپ دیجیتال تبدیل تصویر به اعداد و کدهایی مخصوص همچون پیکسل برای انتقال طرح روی سطح مورد نظر به بهترین و باکیفیت‌ترین شکل ممکن است.

 • صرفه جویی در به کارگیری نیروی انسانی به دلیل پیشرفته بودن دستگاه‌ها و فرایند انجام چاپ
 • نبود محدودیت در تیراژ چاپ
 • نداشتن محدودیت در ابعاد و سایز متریال به خصوص کاغذ
 • استفاده راحت و آسوده از پرینتر
 • برخورداری از سرعت بسیار بالا در تحویل پروژه‌های چاپی

البته در کنار این مزیت‌های مهم و چشمگیر چاپ Digital معایبی دارد، هزینه‌بر بودن چاپ به روش دیجیتال تنها عیب و ایراد این روش مدرن است. اما با این وجود چاپ دیجیتال به دلیل داشتن ویژگی‌های بسیار همواره محبوب‌ترین روش چاپ است.

چاپ فلکسو (Flexography) و مزایای آن

 در فرایند چاپ فلکسو از صفحات یا همان کلیشه‌های چاپی مخصوص از نوع منعطف استفاده می‌شود. در این روش چاپ کلیشه‌های چاپی با استفاده از نگاتیو تصویری به شکل لیزری روی متریال حکاکی یا همان چاپ شده و به دور غلتک چرخان پیچانده می‌شوند. سپس این غلتک‌ها با استفاده از جوهرهایی که در زمان کمی خشک می‌شوند فرایند چاپ روی ورق‌های بزرگ را تکمیل می‌کنند.

چاپ Flexography از جمله پرسودترین و در عین حال بهترین انواع روش چاپ به شمار می‌رود. این نوع از چاپ لیبل برای چاپ روی محصولات مختلف و بسته بندی‌ها متنوع بهترین گزینه است. در چاپ فلکسوگرافی علاوه بر چاپ روی فیلم‌های بسته بندی امکان چاپ روی انواع کاغذ دیواری، تقویم، کتاب و حتی بسته بندی‌ها تتراپک را فراهم می‌کند. افزون بر موارد فوق از این روش چاپ برای زیباسازی پاکت‌های خرید، لیبل رول پشت چسبدار، کارتن و جعبه‌های مقوایی استفاده می‌شود. در واقع در این روش از انواع چاپ لیبل هیچ گونه محدودیتی از نظر کارایی و قابلیت چاپ روی متریال وجود ندارد.

مزایای چاپ فلکسوگرافی

 • برخورداری از کیفیت بسیار بالا از نظر رعایت ریز جزئیات طرح‌ها و ترکیبات رنگی آن‌ها
 • قیمت ارزان‌تر و مقرون به صرفه
 • قابلیت چاپ روی انواع سطوح
 • ماندگاری بسیار بالا به علت استفاده از جوهرهایی با کیفیت مرغوب
 • چاپ با سرعت بالا

چاپ فلکسوگرافی

چاپ هلیوگراور از جمله پرکاربردترین انواع چاپ لیبل

چاپ هلیوگراور نوع پیشرفته‌ای از چاپ‌های برجسته و بولد است. چاپ گود یا همان هلیوگراور جزو بهترین انواع چاپ بوده و بنا بر ویژگی‌های خاص خود توانسته به جایگاه مناسبی در صنعت چاپ دست یابد. در این نوع چاپ از کلیشه‌های فلزی البته عمدتا از جنس چدن به منظور تفکیک رنگ روی طرح مورد نظر استفاده می‌شود.

این روش از انواع چاپ لیبل تفاوت‌های عمده‌‌ای با سایر روش‌های چاپ دارد. برای نمونه در این نوع روش چاپ چاپ سیلک به وسیله یک ابزار کوچک انجام می‌شود. به همین دلیل حتی در محیط‌های کوچک و مسکونی هم می‌توان از این روش برای ارائه خدمات چاپ استفاده کرد. در حالت کلی سیستم چاپ گود با استفاده از دستگاه‌های لیزری و شیمیایی انجام می‌شود.

موارد کاربرد و مزایای چاپ هلیوگراور

از این نوع روش چاپ برای تولید محصولاتی با کیفیت تصاویر بسیار بالا و حتی واقعی استفاده می‌شود. در اغلب موارد از روش چاپ گود برای اجرای تصاویر روی محصولاتی چون کاتالوگ‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود. این روش در تولید محصولاتی با تیراژهایی بیش از 30 هزار عدد علاوه بر ارائه کیفیت بالا و مطلوب هزینه بسیار کمتری نسبت به سایر روش‌های چاپ دارد. مهم‌ترین مزایای چاپ هلیوگراور عبارت‌اند از:

 • سرعت و کیفیت بالا
 • رنگ سیاه پرمایه
 • امکان چاپ تصاویر با کیفیت بالا با سایه روشن پیوسته

معرفی چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک اسکرین مانند چاپ تامپو قادر به ارائه خدمات چاپ با بالاترین کیفیت روی محصولات و قطعات صنعتی است. این نوع چاپ جزو معدود انواع چاپ است که می‌تواند در کنار انجام چاپ روی قطعات صنعتی فرایند چاپ روی انواع پارچه‌ را ارائه کند.

در فرایند چاپ سیلک اسکرین از یک صفحه توری، جوهر و یک کاردک برای انتقال طرح و تصویر روی متریال استفاده می‌شود. در این روش ابتدا جوهر توسط کاردک روی وسیله توری مانند کشیده می‌شود تا ذرات بزرگ‌تر آن روی صافی باقی مانده و ماهیت اصلی جوهر نیز به سطح زیرین یا همان سطح مورد نظر چاپ منتقل شود.

البته در فرایند چاپ سیلک از تکنیک‌های مختلفی برای پیاده‌سازی طرح روی متریال استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از چسب یا لاک‌های مختلف برای پوشش دادن بخش‌های مختلف
 • بهره‌برداری از وینیل برای پوشش بخش‌های مختلف توری
 • استفاده از مولسیون حساس به نور

چاپ سیلک اسکرین و مزایای آن

چاپ لترپرس (Letterpress) و مزایای آن

چاپ Letterpress از جمله قدیمی‌ترین انواع چاپ است. این روش از چاپ صنعتی برای نخستین بار در قرن 15 میلادی اختراع شد. این چاپ کار خود را از انتقال چندین کله و حروف به شکل برجسته روی کاغذ شروع کرده و امروزه نیز با ایجاد تغییراتی بسیار در خود قادر به چاپ کلمات و اشکال مختلف به شکل برجسته با ترکیبات رنگی متنوع و باکیفیت روی متریال‌های مختلف است.

نتیجه انجام چاپ در این روش بدین صورت است که با گذاشتن دست روی متریال می‌توان به درستی حرکت اشکال حروف و برجستگی آن‌ها را به راحتی لمس کرد. در حقیقت چاپ لترپرس از جمله روش‌های صنعتی چاپ است که بعدها صنعتی سازی شده است. فرایند چاپ لترپرس به تنهایی با استفاده از روش‌های مختلفی انجام می‌شود:

 • روش مسطح
 • روش غربالی
 • روش گود
 • روش برجسته

این روش از انواع چاپ صنعتی در انجام عملیات مختلفی چون تیغ زنی، برجسته سازی، خط زنی و شماره زنی کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. افزون بر این موارد در چاپ انواع نوشته و طرح‌های مختلف روی کارت‌های تبریک، کارت ویزیت، منوی کافه‌ها و جعبه‌های مقوایی از چاپ ملخی استفاده می‌شود.

مزایای چاپ لترپرس

روش چاپ مسطح لترپرس نسبت به سایر روش‌های این نوع چاپ کیفیت بالاتری دارد. در این فرایند چاپ، متون و تصاویر با استفاده از الگوهای بسیار مناسب برجسته روی سطوح چاپ می‌شوند. از جمله بزرگ‌ترین مزایای چاپ لترپرس استفاده از کاغذهای تولیدی در اثر عدم قطع حتی یک درخت است.

چاپ قدرتمند و خاص تامپو (Pad Pinting)

چاپ تامپو بنا بر ویژگی‌های خاص و پشتیبانی از علم روز دنیا همواره در صنعت بزرگ چاپ بیشتر از سایر روش‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. این نوع چاپ با نام چاپ بالشتکی نیز معروف است، چراکه یک فرایند غیر مستقیم چاپ بوده و متشکل از یک محفظه مملو از رنگ و پد است.

در این روش از چاپ یک ابزار به نام پد سیلیکونی تصویر دو بعدی را از صفحه حکاکی شده به صورت برخورد به محل رنگ به سطح مورد نظر منتقل می‌کند. به لطف ظهور این نوع از انواع چاپ، امکان چاپ روی محصولات با اشکال خاص و سخت همچون محدب، مقعر، استوانه‌ای و زوایای مرکب میسر شده است.

 

کاربرد و مزیت‌های چاپ تامپو

مزایا و موارد کاربرد چاپ تامپو

هر یک از انواع چاپ به نوبه خود مزایا و معایبی دارند. اما مزایای چاپ تامپو نسبت به معایبی که دارد بسیار زیاد است. یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های خاص این روش چاپ قابلیت استفاده در روی سطوح سه بعدی و محصولاتی با ابعاد و سایزهای مختلف است.

در فرایند چاپ تامپو همواره از لاستیک سیلیکونی به عنوان پد استفاده می‌شود تا فرایند تغییر شکل جوهر نیز آسان‌تر گردد.

خدمات گسترده و نوین موسسه کیاما پرینت در انواع چاپ

موسسه کیاما پرینت با ارائه خدماتی نوین در زمینه انواع چاپ توانسته امروزه به یکی از معتبرترین و برترین شرکت‌ها در زمینه چاپ تبدیل شود. در این موسسه با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و همچنین نیروی انسانی مجرب و متخصص بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات چاپ روی انواع لیبل نیز ارائه می‌شود.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه