کاربرد مرکب UV در چاپ متالایزر + مزایای استفاده از مرکب UV

مرکب UV در چاپ متالایزر

امروزه صنعت چاپ در فرایند بسته بندی کالاها و بازاریابی آن‌ها نقش بسیار پررنگی دارد، به گونه‌ای که مدیران کسب‌وکارها برای برندسازی خود از روش‌های نوین چاپ نیز در بسته بندی محصولات خود استفاده می‌کنند. در انواع چاپ از مرکب‌های مختلفی همچون مرکب‌های کاتالیتیک، بدون حلال، گراور، فلکسوگرافیک و UV استفاده می‌شود.

در طی چندین سال اخیر از چاپ متالایز در بسیاری از محصولات استفاده می‌شود. لیبل‌های متالایزر کابرد بسیاری در صنعت چاپ دارند، اما میزان زیبایی و بازدهی این نوع لیبل‌ها زمانی افزایش می‌یابد که از مرکب‌ UV یا همان ضد اشعه فرابنفش خورشید استفاده شود.

یکی از دغدغه‌های اصلی در صنعت چاپ مقاومت و طول عمر لیبل‌ها در برابر عوامل محیی مخربی چون نور خورشید (اشعه فرابنفش خورشید) است، خوشبختانه با روی کار آمدن مرکب UV در صنعت چاپ متالایزر این مشکل برای همیشه برطرف شده است. در ادامه این مطلب در مورد کاربرد مرکب UV در چاپ متالایزر و نقش آن در محبوبیت لیبل‌های متالایزر به توضیحات بیشتری می‌پردازیم.

 

مرکب UV و استفاده از آن در صنعت چاپ متالایزر

مرکب UV چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

قبل از اشاره به کاربرد مرکب UV در چاپ متالایزر ابتدا در مورد ماهیت و ویژگی‌های این نوع مرکب‌های اطلاعات مفیدی را ارائه می‌کنیم.

مرکب‌‌های UV از جمله مرکب‌هایی هستند که در طی چندین سال اخیر بیشترین حجم مصرفی را در صنعت چاپ داشته‌اند. این نوع مرکب‌های بنا بر فرمولاسیون خاص خود تنها به وسیله تابش نور خورشید (اشعه فرابنفش UV) خشک می‌شوند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که فرایند خشک شدن مرکب‌های UV در روی متریال‌های مختلف لیبل‌های چاپ بسیار سریع‌تر از سایر مرکب‌ها است. در حقیقت تابش اشعه فرابنفش خورشید بر مرکب‌های UV باعث بروز واکنش‌های شیمیایی خاص در پیوندهای سطحی مرکب شده و موجب تسریع فرایند خشک شدن نیز می‌شود. 

با توجه به ویژگی‌های ساختاری مرکب‌های UV می‌توان از این مرکب‌ها در لیبل‌های مختلف مانند لیبل pvc شیرینگ با متریال‌های فلزی، چوبی و کاغذی، پلیمرهای پلاستیکی و... استفاده کرد. از این رو استفاده از مرکب‌های UV در صنعت چاپ متالایزر باعث شده تا این روش چاپ بیش از پیش مورد توجه تاجران و مدیران کسب‌وکارها قرار گیرد.

مزایا و ویژگی‌های مرکب UV

همان گونه که می‌دانید در صنعت چاپ برای خشک کردن مرکب و جوهر بر روی لیبل‌های چاپ انرژی گرمایی و الکتریکی بسیاری مصرف می‌شود. اما با ظهور مرکب‌های UV و ورود آن‌ها به عرصه چاپ این مشکل برطرف شده است.

این نوع مرکب‌ها در بازه‌های رنگی مختلف به جز مشکی، سفید و نقره‌ای به انرژی فرابنفش کمتری نیاز داشته و در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کنند.

آشنایی با چاپ و لیبل متالایزر

لیبل مخصوص چاپ متالایزر از جنس PVC تحت پوشش یک لایه آلومینیومی است. لیبل متالایزر بنا بر متریال خود جذابیت بصری و زیبایی بالایی دارد. از خصوصیات ظاهری لیبل متالایزر می‌توان به شفافیت و درخشش بالا اشاره کرد. چاپ متالایزر بنا بر تنوع بسیار بالای خود در ابعاد و طیف رنگ تولیدی لیبل کاربرد بیشتری در مقایسه با سایر روش‌های چاپ صنعتی دارد.

در شرکت کیاما پرینت فرایند چاپ متالایزر به وسیله دستگاه‌های چاپگر پیشرفته و دیجیتال در ابعاد مختلف کاغذ A و با استفاده از دستگاه‌های UV و همچنین مرکب UV بر اساس سفارش مشتری چاپ می‌شود. از مزایای چاپ متالایزر می‌توان به موارد زیر پرداخت:

  • چسبندگی و ماندگاری بالا
  • کیفیت بالای چاپ رنگی به خصوص با استفاده از مرکب UV
  • امکان چاپ در تیراژهای مختلف و سایزهای متنوع
  • مقاومت بالا در برابر رطوبت و نور خورشید به ویژه با استفاده از مرکب UV

 

چاپ متالایزر و ویژگی‌های آن

کاربرد مرکب UV در چاپ متالایزر

لیبل‌های متالایزر بنا بر ویژگی‌های ساختاری خود کیفیت چاپ بسیار بیشتری در مقایسه با سایر لیبل‌ها دارند، اما یک چالش اصلی که در این نوع لیبل‌ها وجود دارد چگونگی فرایند خشک شدن آن‌ها روی این نوع لیبل‌های آلومینیومی است. نوع مرکب استفاده شده در کیفیت و رزولوشن متون چاپی لیبل‌های متالایزر تاثیر زیادی دارد.

به همین جهت شرکت‌های چاپ متالایزر همواره به دنبال مرکب‌هایی با قابلیت‌هایی چون کیفیت چاپ بالا هستند، مرکب UV بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای صنعت چاپ متالایزر است. علت کاربرد گسترده مرکب UV در چاپ متالایزر قابلیت چاپ پذیری بالای آن است.

نازک بودن لیبل‌های متالایزر دلیل اصلی ناکارآمد بودن بسیاری از مرکب‌های مخصوص چاپ است، چراکه فرایند انتقال جوهر در چاپ متالایزر نیازمند هزینه‌ و انرژی بالا است. در حالی که مرکب UV در چاپ متالایزر علاوه بر نیاز به انرژی و هزینه کم کیفیت بالایی دارد.

مزایای استفاده از مرکب UV در چاپ متالایزر

همان طور که در مطالب بالا گفته شد یکی از مشکلات اساسی مربوط به لیبل‌های متالایز، عدم مقاومت بالای مرکب‌های چاپ در برابر عوامل محیطی مخرب از جمله نور خورشید و تغییرات دمایی محیط است. این در حالی است که مرکب‌های UV بیشترین مقاومت را در برابر اشعه فرابنفش خورشید و همچنین تغییرات دمایی شدید دارند.

به همین جهت استفاده از مرکب‌های UV در چاپ متالایزر باعث شده تا این روش چاپ بازدهی و کارایی بیشتری را در بسته بندی محصولات مختلف داشته باشد. افزون بر این موارد لیبل‌های متالایزری که محتوی جوهر UV هستند مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و آب دارند. به عبارتی لیبل‌های متالایزری که در آن‌ها از مرکب یو وی استفاده شده است قابل شستشو‌تر بوده و طول عمر بیشتری دارند. بر خلاف سایر مرکب‌های حلال، مرکب‌های UV به هیچ وجه هوا را آلوده نکرده و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند.

شرکت کیاما پرینت از جمله معدود شرکت‌های ارائه دهنده خدمات چاپ در ایران است که به تکنولوژی کاربرد مرکب UV در چاپ متالایزر دست یافته و توانسته انقلابی نوین را در صنعت چاپ به وجود آورد.

 

کاربرد مرکب UV در چاپ متالایزر

بهبود فرایند طراحی روی لیبل‌های متالایزر

یکی دیگر از موارد هزینه‌بر در صنعت چاپ متالایزر انجام طراحی‌ لوگو و عکس روی لیبل‌های متالایزر با استفاده از مرکب‌های مختلف است. در حالی که مرکب‌هایی UV بنا بر ویژگی‌های ساختاری و سازگاری بسیار بالای خود با لیبل‌های متالایزر منجر به کاهش هزینه‌های مربوط به طراحی لوگو و تصویر روی این نوع لیبل‌ها شده‌اند.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد کاربرد مرکب UV در چاپ متالایزر و مزایای استفاده از آن مطالب کاملی ارائه شده است. بر اساس مطالب فوق می‌توان به این نتیجه رسید که در حال حاضر مرکب UV بهترین و مناسب‌ترین جوهر برای استفاده در لیبل‌‌های متالایزر است، چراکه نسبت به سایر جوهرها مقاومت بالاتری در برابر رطوبت و نور خورشید دارد.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه