چاپ نقره کوب چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چاپ نقره کوب

در دنیای مدرن و پیشرفته امروزی، برای چاپ از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود، چاپ نقره کوب نیز یکی از روش‌های محبوب است که در سراسر جهان از آن استفاده می‌شود. با استفاده از چاپ نقره کوب می‌توان رنگ نقره‌ای را که طرفداران زیادی نیز دارد، بر روی کار چاپی اجرا کرد. البته از رنگ‌های دیگر نیز در این چاپ استفاده می‌شود و سلیقه مشتریان نیز در انتخاب رنگ‌ها تاثیر زیادی دارند. رنگ‌های طلایی و نقره‌ای در این چاپ به‌شکل چشمگیری به کار گرفته می‌شوند. به همین دلیل هم این روش با نام چاپ نقره‌ کوب و طلاکوب عجین شده است. در ادامه این مطلب در مورد اینکه چاپ نقره کوب چیست ‌و چه کاربردهایی دارد اطلاعات بیشتری شرح خواهیم داد.

روش چاپ نقره کوب چیست؟

این چاپ با دست و یا به صورت ماشینی انجام می‌شود. برای هر دو روش نیاز به کلیشه فلزی است که باید ساخته شود. وجود این کلیشه کار را راحت‌تر کرده و نقاطی که باید نقره‌کوبی شوند، بر روی کلیشه برجسته خواهند شد. با کمک کلیشه رنگ نقره‌ای، طلایی یا رنگ‌های دیگر به کار چاپی انتقال می‌یابند. 

انواع روش‌های نقره‌کوب

قبلا هم گفته شد چاپ نقره کوب به دو روش اجرا می‌شود که عبارتند از: نقره‌کوب دستی و نقره‌کوب ماشینی. در این ادامه توضیحاتی در رابطه با این دو نوع نقره‌کوب داده می‌شود.

.    چاپ نقره‌کوب دستی 

چاپ نقره کوب دستی یکی از روش‌های چاپ است که امروزه از آن بیشتر برای جلدهای پایان نامه‌های دانشگاهی استفاده می‌شود. البته برای جلد سررسیدها نیز از این چاپ استفاده می‌شود. چاپ با نقره‌کوب دستی نیز نیاز به کلیشه دارد که باید روی پرس دستی یا برقی بسته شود. برای انتقال رنگ نقره‌ای، ورق نقره بین جلد کتاب یا سررسید و کلیشه قرار می‌گیرد. پس از آن با فشردن برس رنگ نقره‌ای به جلد کتاب یا سررسید انتقال می‌یابد. 

.    چاپ نقره‌کوب ماشینی 

در روش ماشینی از نقره‌کوب برای چاپ روی بسته‌بندی مقوایی استفاده می‌شود. در این نوع چاپ کلیشه باید روی سطح صاف قرار گیرد. محل قرارگیری کلیشه نیز در پایین دستگاه است، بالای کلیشه نیز از یک سیلندر فلزی استفاده می‌شود. محل قرارگیری مقواها نیز به دور سیلندر است، رول ورق نقره‌ای نیز میان سیلندر و مقوا قرار می‌گیرد؛ تا انتقال رنگ نقره‌ای راحت‌تر انجام شود. زمانی که سیلندر و کلیشه روبروی یکدیگر قرار می‌گیرند، سیلندر فشار زیادی بر کلیشه وارد می‌کند و سبب می‌شود تا رنگ نقره‌ای از ورق به مقوا انتقال یابد. 

از روش چاپ نقره کوب ماشینی بیشتر برای بسته‌بندی مهم و با ارزش بالا استفاده می‌شود. البته برای بسته‌بندی انواع لوازم آرایش، عطر و دیگر لوازم از این نوع چاپ استفاده می‌شود. بر روی اکثر جعبه‌های هارد باکس نیز چاپ نقره‌ کوب انجام می‌شود. 

تاثیر چاپ نقره کوب با کیفیت در فروش محصول 

چاپ نقره یکی از بهترین و شناخته‌ شده‌ترین انواع چاپ است. در واقع این چاپ برای تبلیغات بسیار مناسب بوده و روی اکثر بسته‌بندی محصولات از آن استفاده می‌شود. اکثر شرکت‌های تبلیغاتی از این روش استفاده کرده و توانسته‌اند محصولات خود را با قیمت مناسب بفروش برسانند. برای جذب مشتری بیشتر بهتر است به کیفیت چاپ نقره کوب اهمیت دهید. اگر چاپ شما بی‌کیفیت باشد، امکان فروش محصول و جذب مشتری نیز پایین خواهد آمد. از این رو باید تمامی امکانات لازم برای چاپ نقره کوب را فراهم کنید تا کار تمیز و باکیفیت بالا به مردم ارائه دهید. 

ویژگی‌های چاپ نقره کوب

روش چاپ‌ نقره‌کوب ویژگی‌های زیادی دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: 

  • این چاپ نیاز به هزینه بالایی ندارد و از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه است. 

  • ماندگاری چاپ نقره کوب نسبت به سایر چاپ‌ها بالاست. 

  • رنگ نقره‌ای بسیار زیبا است و همین زیبایی بصری سبب شده تا اکثر تولید کنندگان این رنگ را انتخاب کنند. 

  • در هر سایز و اندازه‌ای می‌توان این نوع چاپ برای بسته‌بندی مختلف استفاده کرد. 

کاربرد چاپ نقره کوب چیست؟ 

این نوع چاپ از گذشته تاکنون دارای کاربرد زیادی بوده و برای اکثر صنایع در زمینه تبلیغات از آن استفاده می‌شود. امروزه نیز اکثر موسسات چاپی به دلیل زیبایی بصری این چاپ و تاثیر آن در جذب مشتری آن را مورد استفاده قرار داده‌اند. با توجه به کاربردات زیادی که این چاپ دارد در ادامه این مطلب به چند مورد از مهم‌ترین کاربردها اشاره خواهد شد: 

  • برای فرستادن دعوت‌نامه یا کارت‌های مختلف بهتر است از چاپ نقره کوب استفاده شود. با این چاپ می‌توانید نام برند، شرکت و مطلب مهم دیگر را به کارت بیفزایید و علاوه بر جذاب کردن دعوت‌نامه در ذهن مشتریان برند خود را پررنگ‌تر کنید. برای نکات کلیدی مهم و یا چاپ آرم‌های مختلف می‌توانید از چاپ‌هایی مانند نقره‌کوب یا طلاکوب استفاده کنید. تفاوت این دو نوع چاپ در رنگ‌شان است، البته تفاوت‌های ریزودرشت دیگری نیز دارند. اما در کل استفاده از آن‌ها بر روی دعوت‌نامه و انواع کارت، بر جذابیت و شکیل بودن آن‌ها می‌افزاید. 

  • برای مراسم‌های مهم مانند عروسی، جنش، تولد و... می‌توان از این چاپ استفاده کرد. استفاده از چاپ دیجیتال در کنار چاپ نقره کوب می‌توانید بر زیبایی بیشتر آن بیفزاید. این چاپ به دلیل رنگ خاص و زیبایی که دارد، برای اکثر مراسم‌های عزاداری نیز مناسب بوده و در هر فصلی می‌توان از آن استفاده کرد. 

هزینه چاپ نقره کوب 

اکثر افراد زمانی که چاپ نقره کوب را بهتر می‌شناسند به دنبال دانستن هزینه آن هستند. باید بدانید این نوع چاپ هزینه بالایی ندارد و بسیار مقرون به صرفه است. با انتخاب این نوع چاپ علاوه بر شیک و لوکس بودن کار، هزینه‌ها نیز کاهش یافته و شما می‌توانید با هزینه کم مشتریان را به سمت برند خود جذب نمایید. 

البته قیمت این چاپ در بازار بستگی به عوامل مختلفی مانند کیفیت نیز دارد. چاپ باکیفیت پایین ارزش چندانی ندارد و خاطره شما را از ذهن مشتریان پاک می‌کند. بنابراین برای ماندگار شدن در ذهن مشتریان و فروش بیشتر بهتر است چاپ را باکیفیت بالا انجام دهید. مواد اولیه برای انجام فرایند چاپ ممکن است تاثیر زیادی در قیمت آن داشته باشند. اگر مواد با قیمت بالایی تهیه شوند، به احتمال زیاد برای انجام چاپ نقره کوب باید هزینه بالاتری بپردازید. 

نتیجه‌گیری

چاپ‌های نقره‌کوب ایده بسیار عالی و چشم‌نواز برای انواع بسته‌بندی و تبلیغات است. امروزه اکثر سرمایه‌داران و صاحبان کار برای جذب مشتریان و اعتبار برند خود از این چاپ استفاده می‌کنند. با توجه به ویژگی‌های زیادی که این چاپ دارد بهتر است برای تبلیغات و بسته‌بندی محصولات خود حتما از آن استفاده کنید. 

 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه