کاغذ عروسکی چیست؟ + کاربردهای کاغذ عروسکی در صنعت چاپ

کاغذ عروسکی

کاغذ و نوع آن یکی از موارد بسیار مهم در صنعت چاپ است. خوشبختانه امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی میزان تنوع کاغذهای مخصوص چاپ نیز افزایش یافته‌اند. کاغذ عروسکی از جمله پرکاربردترین و پرفروش‌ترین انواع کاغذ در صنعت چاپ است.

این نوع کاغذ بنا بر ویژگی‌های ساختاری بسیار مطلوب و سازگار خود همواره بهترین گزینه برای انجام فرایندهای مختلف چاپ است. در ادامه این مطلب در مورد ویژگی‌ها و موارد کاربرد کاغذ کرافت به توضیحات کامل‌تری می‌پردازیم.

کاغذ عروسکی چیست؟

کاغذ عروسکی نوعی کاغذ بسیار صاف و فاقد بافت است که در گرماژهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود. این نوع از کاغذها سطحی براق و درخشنده داشته و به همین دلیل نسبت به سایر کاغذهای مخصوص چاپ زیبایی بیشتری دارند.

از کاغذهای عروسکی بیشتر در ابعاد A3  و A4 در صنعت چاپ استفاده می‌شود. البته کاغذ عروسکی در سه حالت مختلف مات، نیمه مات و براق تولید می‌شود، وجود تنوع کافی از نظر میزان درخشندگی در این نوع کاغذ منجر به محبوبیت آن شده است.

مشخصات کاغذ عروسکی

یکی از اصلی‌ترین دلایل گستردگی کاربرد کاغذهای عروسکی در صنعت چاپ استفاده از یک لایه کوتینگ بر روی آن است. وجود این لایه باعث می‌شود تا سطح کاغذ کاملا صاف و یکدست شود. صافی و یکدستی کاغذ عروسکی کیفیت چاپ نهایی را به میزان بسیاری افزایش می‌دهد. در فرایند تولید کاغذهای عروسکی ماده‌ای مخصوص به ترکیبات آن‌ها افزوده می‌شود تا چاله‌ها و فضاهای خالی بین الیاف پر شده و در نهایت سطحی صاف و یکدست به وجود آید.

وزن کاغذهای عروسکی نسبت به سایر کاغذهای مخصوص چاپ بیشتر است، علت این امر استفاده از لایه محافظتی ویژه به منظور کاهش آسیب‌های احتمالی است. از ویژگی‌های این لایه محافظتی می‌توان به خاصیت ضد آب بودن، ضد لک و خط و خش اشاره کرد. تمامی مشخصات و ویژگی‌های ساختاری و ظاهری کاغذ عروسکی باعث شده تا کاربرد گسترده‌ای در روش‌های مختلف چاپ داشته باشد.

مزایای کاغذ عروسکی

صافی و یکدست بودن سطح کاغذ همواره مزایای بسیاری دارد. یکی از اصلی‌ترین مزایای کاغذ عروسکی قابلیت جذب مطلوب جوهر است. به عبارتی استفاده از کاغذ عروسکی در صنعت چاپ باعث کاهش میزان مصرف جوهر چاپ و در نهایت کاهش هزینه‌ها می‌شود. در اصل این کاغذ به میزان مناسب جوهر چاپ را به خود جذب کرده و از جذب بیش از حد جوهر جلوگیری می‌کند.

یکی دیگر از مزایای کاغذهای عروسکی محافظت از چاپ صورت گرفته در برابر عوامل محیطی مخرب از جمله رطوبت، گرد و غبار و سایش است. این ویژگی کاغذ عروسکی باعث می‌شود تا طول عمر کار نهایی چاپ به میزان چندین برابر افزایش یابد.

مزایای کاغذ عروسکی براق

کاغذ عروسکی با روکش براق کوتینگ‌دار همواره از کنتراست بالایی برخوردار است. این نوع کاغذ طیف رنگی وسیع‌تری داشته و اغلب برای کاربری‌های تبلیغاتی در صنعت چاپ استفاده می‌شود. با استفاده از این نوع کاغذ فرایند برجسته‌سازی چاپ بهتر و دقیق‌تر صورت می‌گیرد.

مزایای کاغذ عروسکی مات

کاغذ عروسکی مات نیز برای چاپ انواع متن‌ها با ترکیبات رنگی مختلف مناسب است. در واقع این نوع از کاغذهای عروسکی بنا بر پوشش مات و بدون براقیت خود منجر به خوانایی هر چه بیشتر و بهتر نوشته‌ها و متن‌‌های چاپ شده می‌شود. برای نمونه از این نوع کاغذ در بسیاری از بطری‌های نوشیدنی، بسته بندی مواد غذایی و... استفاده می‌شود.

موارد کاربرد کاغذ عروسکی

هر یک از انواع کاغذها در صنعت چاپ کاربرد مشخص و محدودی دارند. اما در مقابل کاغذ کرافت از معدود کاغذهایی است که همواره از نظر کاربرد در صنعت چاپ هیچ گونه محدودیتی ندارد. از جمله رایج‌ترین کاربرد کاغذ عروسکی استفاده در دستگاه‌های لیزری است. علت استفاده از این کاغذ در دستگاه‌های چاپ لیزری داشتن لایه کوتینگ مخصوص و لایه ضد لک و آب است. علاوه بر این در انواع چاپ‌های رنگی برای افزایش کیفیت نهایی چاپ و تصاویر همواره از کاغذهای عروسکی در ابعاد مختلف استفاده می‌شود.

استفاده در بروشورها

یکی از اصلی‌ترین موارد کاربرد کاغذ عروسکی مربوط به بروشورها است. این نوع کاغذ به دلیل داشتن ظاهر براق و درخشنده باعث افزایش جلوه و زیبایی چاپ می‌شود. علت اصلی گستردگی کاربرد این نوع کاغذ در بروشورها، داشتن خاصیت جذب مطلوب و مناسب جوهر است. این ویژگی منجر به افزایش وضوح تصاویر با ترکیبات رنگی مختلف و پیچیده می‌شود. برخی تصاویر پیچیده نیاز به جلوه‌های خاصی دارند که هر نوع کاغذ چاپی نمی‌تواند این جلوه‌ها را به نمایش بگذارد، اما در مقابل کاغذ عروسکی به دلیل داشتن برخی خواص و ویژگی‌ها به راحتی قابلیت اجرای این جلوه‌ها را دارد.

استفاده در چاپ ست اداری

در چاپ ست اداری نیز برای بهبود کیفیت نهایی چاپ و همچنین کاهش هزینه‌های چاپ از کاغذهای عروسکی استفاده می‌شود. برای مثال از این نوع کاغذ در چاپ انواع کاتالوگ‌ها، کارت‌های ویزیت استفاده می‌شود. از مزایای استفاده از کاغذ عروسکی در چاپ ست اداری می‌توان به افزایش زیبایی ظاهری اقلام ست، بهبود کیفیت رنگ نوشته‌ها و تصاویر اشاره کرد.

استفاده در دستگاه‌های چاپ لیزری رنگی

در صنعت چاپ در دستگاه‌های لیزری همواره از کاغذهای چاپ مخصوصی استفاده می‌شود. بهترین نوع کاغذهای مخصوص دستگاه‌های لیزری کاغذهای عروسکی هستند. کاغذ عروسکی بیشترین سازگاری را فرایند چاپ در دستگاه‌‌های لیزری دارد.

کیاما پرینت پیشرو در صنعت چاپ

موسسه کیاما پرینت با بیش از 20 سال سابقه کار درخشان و رزومه قوی در عرصه چاپ در حال حاضر جزو بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت‌های خدمات چاپی در ایران است. در این موسسه در بسیاری از روش‌های چاپ حساس و پیچیده از باکیفیت‌ترین کاغذ عروسکی استفاده می‌شود، به همین دلیل کیفیت نهایی چاپ‌های رنگی و دارای تصاویر پیچیده همواره بسیار بالا است. علاوه بر بحث بالا بودن کیفیت چاپ در کیاما پرینت، کلیه خدمات چاپی در این موسسه با نازل‌ترین قیمت در سطح کشور انجام می‌شود.

کلام آخر

در این مطلب در مورد ماهیت کاغذهای عروسکی، موارد کاربرد و مزایای آن به توضیحات کاملی پرداختیم. بنا بر مطالب فوق می‌توان به این نتیجه رسید که در حال حاضر کاغذ عروسکی در ابعاد و سایزهای مختلف بیشترین استفاده را در صنعت چاپ دارد. علت اصلی این امر وجود برخی ویژگی‌ها و خصوصیات ساختاری خاص در این کاغذ از جمله خاصیت ضد لک، ضد آب و قابلیت چاپ‌پذیری بالا است.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه