دانستنی‌های مهم در مورد تفاوت هنر و طراحی در صنعت چاپ

تفاوت هنر و طراحی در صنعت چاپ

هنر و طراحی دو فاکتور بسیار مهم در صنعت چاپ و همچنین بسیاری از صنایع مختلف هستند. البته در تاریخ همواره بین صنعت، هنر و طراحی ارتباط تنگاتنگی وجود داشته و این ارتباط با پیشرفت علم و تکنولوژی رفته‌رفته گسترده‌تر شده است.

به گونه‌ای که امروزه در صنعت چاپ از این دو فاکتور مهم نیز به طرز گسترده‌ای استفاده می‌شود. اما همواره تفاوت هنر و طراحی در صنعت چاپ از جمله مسائلی است که فرایند چاپ را به چالش می‌کشد. در ادامه این مطلب در مورد تفاوت‌های بین هنر و طراحی در صنعت چاپ به توضیحات بیشتری می‌پردازیم.

منظور از طراحی چیست و چه نقشی در صنعت چاپ دارد؟

قبل از پرداختن به موضوع تفاوت هنر و طراحی در صنعت چاپ لازم است تا در مورد ماهیت و نقش این دو فاکتور در صنعت چاپ به توضیحات مفیدی پرداخته شود. منظور از طراحی کشیدن خطوطی است که از الگوی خاصی پیروی کرده و در نهایت فرم‌ها و اشکال گوناگونی را پدید می‌آورند.

نقش طراحی در صنعت چاپ به قدری پررنگ است که بدون حضور آن دیگر نمی‌توان چنین اشکال و طرح‌های چاپی متنوع و زیبا را خلق کرد. در کل یک طراحی موفق و خلاقانه می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به صنایع مختلف به خصوص صنعت تجارت که صنعت چاپ هم بخشی از آن است را برطرف کند.

نکات مهم در مورد طراحی در صنعت چاپ

طراحی‌های خلاقانه و حرفه‌ای علت اصلی موفقیت بسیاری از کس‌و‌کارها هستند. آن دسته از طرح‌هایی که مطابق با علایق و درخواست مخاطبان هدف یک برند طراحی شوند همواره بهترین نتایج را برای برند رقم می‌زنند. البته برای طراحی‌های خلاقانه و موفق باید برخی نکات را رعایت کرد. برای نمونه در طراحی کاتالوگ همیشه باید به المان‌هایی چون تصاویر باکیفیت و ارائه اطلاعات دقیق توجه کرد.

نقش طراحی در صنعت چاپ

طراحی در صنعت چاپ به عنوان یک ابزار مهم و کاربردی تلقی می‌شود. یک طراحی خوب و بی‌نقص می‌تواند نقش بسیار گسترده‌ای را در صنعت چاپ ایفا کند که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌‌ها را معرفی می‌کنیم:

  • جلب توجه
  • تعریف دقیق برند
  • بهبود محصولات و خدمات
  • افزایش جذابیت
  • احیا هویت به برند

یک طرح زیبا در صنعت چاپ می‌تواند هویتی منحصر‌به‌فرد و مشخص در برند ایجاد کند. همچنین این طرح بنا بر جلوه‌های بصری خاص و جذاب خود می‌تواند در راستای بهبود کیفیت خدمات و محصولات یک برند تاثیر داشته و پیام اصلی برند را به خوبی به مخاطب منتقل کند.

هنر چیست و چه نقشی در صنعت چاپ دارد؟

زمانی که صحبت از هنر به میان می‌آید، معنا و جایگاه واژه‌ها تغییر می‌یابند. در حقیقت دنیای زیبای ما محصول بزرگ هنر است، هنر مانند اقیانوسی است که هر آنچه که روی زمین است را می‌تواند غرق خود کند! با نگاه اجمالی به اطراف خود می‌توانید به تاثیر بسیار عمیق و پررنگ هنر پی ببرید، از فرم و شکل زیبای گلدان‌ها و مجسمه‌ها گرفته تا نقاشی‌های قاب شده در داخل تابلو‌‌ها همگی آثار یک هنر ظریف و خلاقانه هستند.

نقش هنر در صنعت چاپ

هنر نیز در طول تاریخ بشر بیشترین تاثیرگذاری را در بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها داشته است، البته از همان آغاز دوران زندگی انسان‌ها می‌توان به نقش هنر در صنعت چاپ پی برد. در آن دوران انسان‌های اولیه با حکاکی کردن اشکال مختلف روی دیوار غاره‌ها و سنگ‌ها به نوعی توانستند نقش هنر در صنعت چاپ را آغاز کنند.

از آن زمان تا به امروز هنر در صنعت چاپ همواره بیشترین تاثیر و برترین جایگاه را داشته است. بدون وجود شور و اشتیاق هنر، صنعت چاپ خالی از تنوع، زیبایی و جذابیت بوده و تنها یک صنعتی سخت با چندین خط و طرح است!

تفاوت هنر و طراحی در صنعت چاپ

برای اینکه بتوانید به راحتی به تفاوت هنر و طراحی در صنعت چاپ پی ببرید کافی است تا به مثال زیر توجه کنید:

«طراحی در صنعت چاپ مانند هیزم بوده و هنر دقیقا آتشی است که به جان این هیزم می‌افتد تا طرح‌هایی زیبا، جذاب و خاص پدیدار شوند».

هدف از به کارگیری طراحی در صنعت چاپ ایجاد فرم و اشکالی مختلف برای تمایز بخشیدن است. در حالی که هدف اصلی استفاده از چاشنی هنر در این صنعت زیباسازی طرح‌ها و ایجاد طرح‌هایی با بهترین جلوه‌ها است. در حقیقت بدون شور و اشتیاق هنر و خلاقیت طراحی در صنعت چاپ معنایی ندارد.

هنر نمایانگر ظرافت صنعت چاپ!

تفاوت هنر و طراحی در صنعت چاپ باید از منظور ظرافت هم مورد بررسی قرار گیرد. طرحی که اثری از هنر و خلاقیت در آن نباشد مانند جسم بی‌روحی است که فقط وجود دارد! به بیانی روشن‌تر هنر نمایانگر ظرافت در صنعت چاپ است. در اصل صنعت چاپ خود یک هنر است، هنری فاقد محدودیت که طراحان آن می‌توانند از ذهن مشوش خود همواره در به کارگیری این ظرافت استفاده کنند.

تفاوت هنر و طراحی در صنعت چاپ از نظر کاربرد و جایگاه

در حالت کلی هنر و طراحی دو عنصر بسیار مهم و جدایی‌ناپذیر در صنعت چاپ هستند. اما بی‌شک بنا بر توضیحات ارائه شده بدون وجود هنر طراحی در صنعت چاپ کاملا بی‌معنا و حتی فاقد ارزش است. خلاقیت و هنر انسان نامحدود بوده و می‌تواند طرح‌هایی زیبا و غنی از زیبایی را خلق کند.

امروزه شرکت‌های بسیاری با به‌کارگیری نیروهای مجرب و متخصص در تلاش‌اند تا با تلفیق هنر و طراحی در صنعت چاپ بهترین طرح‌ها را متناسب با سلیقه مشتریان عرضه کنند. شرکت کیاما پرینت نیز از این دسته شرکت‌‌ها بوده و به تنهایی نقش گسترده‌ای را در راستای بهبود کیفیت صنعت چاپ ایران در طی 30 سال اخیر ایفا کرده است.

سخن پایانی

هنر و طراحی دو عنصر وابسته به یکدیگر هستند. اما همیشه تفاوت هنر و طراحی در صنعت چاپ چالش های خاص خود را داشته است. در کل طراحی بدون هنر بی‌روح و پوچ بوده و نمی‌تواند احساسات مخاطب را به عنوان یک طرح چاپی به خوبی درگیر کند. اما در بررسی دقیق‌تر می‌توان گفت هنر بیشتر به بخش زیباسازی طرح‌ها مربوط بوده و طراحی نیز به بخش فنی چاپ اعم از جلوه‌های بصری، نحوه ارائه اطلاعات و... مربوط می‌شود.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه