مراحل چاپ دیجیتال؛ چرا این روش بهتر است؟

مراحل چاپ دیجیتال

در طی چندین سال گذشته برای چاپ تصاویر از روش چاپ افست یا لیتوگرافی استفاده می‌شد، اما به دلیل نبود امکانات و تجهیزات پیشرفته همواره کیفیت تصاویر آن چنان که باید مطلوب و مناسب نبود. اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و بروز تحولات بزرگ در صنعت چاپ از روش‌های مدرن مانند چاپ دیجیتال استفاده می‌شود.

با استفاده از این روش جدید و دستگاه‌های پیشرفته آن می‌توان تصاویر را با بالاترین کیفیت ممکن و وضوح بالای ترکیبات رنگی چاپ کرد. اما روش چاپ دیجیتال مانند روش‌های مختلف چاپ مراحل مختلفی دارد. در ادامه این مطلب در مورد مراحل چاپ دیجیتال، مزایا و معایب آن به توضیحات کاملی می‌پردازیم.

منظور از چاپ دیجیتال چیست؟

منظور از چاپ دیجیتال تبدیل تصاویر دیجیتال به سطوحی است که قابلیت چاپ دارند. در این روش امکان چاپ در تیراژهای کم با سرعت بسیار مطلوب و همچنین کیفیت بالا وجود دارد. همچنین شما با بهره‌گیری از روش چاپ دیجیتال می‌توانید طرح و محتویات چاپ را به صورت دلخواه شخصی‌سازی کنید.

در حقیقت چاپ Digital بنا بر ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود امروزه در صنعت بزرگ چاپ جایگزین روش‌های سنتی افست، گراور، فلکسوگرافی و لیتورگافی شده است.

چرا چاپ دیجیتال بهتر است؟

چاپ دیجیتال به دلیل داشتن برخی ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص، نسبت به سایر روش‌های چاپ در صنعت بزرگ چاپ اهمیت زیادی دارد. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این روش آپدیت شدن پیوسته آن است. به عبارتی همگام با پیشرفت علم و تکنولوژی این روش نیز تغییر یافته و به‌روزرسانی می‌شود.

هدهای چاپگر در دستگاه‌های مدرن دیجیتال همواره کوچک‌تر می‌شوند تا در نهایت سرعت و کیفیت چاپ طرح‌ها افزایش یابد.

هزینه‌های پایین چاپ

به نسبت امکانات، هزینه چاپ دیجیتال بسیار ارزان و به‌صرفه است. به عبارتی در قبال خدماتی که این روش چاپ به مشتریان خود عرضه می‌کند هزینه پرداختی بسیار ناچیز است. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که با استفاده از چاپ دیجیتال دیگر نیازی به روش‌های مکمل برای انجام سفارشات تلفیقی مانند چاپ‌های بزرگ نیست.

سرعت چاپ بسیار بالا

یکی دیگر از دلایل اصلی که بسیاری از افراد همواره چاپ دیجیتال را برای آماده‌سازی طرح‌های چاپی خود انتخاب می‌کنند سرعت بسیار بالای آن است. در اصل مراحل انجام چاپ دیجیتال بسیار کمتر از مراحل انجام سایر روش‌های چاپ است، این امر به تنهایی باعث افزایش سرعت چاپ طرح‌ها در این روش شده است.

نامحدود بودن قابلیت‌ شخصی‌سازی طرح‌ها

به لطف بهره‌گیری از فناوری پرینت داده متغیر VDP می‌توان بدون هیچ محدودیتی تصاویر و متون طرح‌های چاپی را شخصی‌سازی کرده و متناسب با نیاز و درخواست مشتری تنظیم کرد.

مراحل انجام چاپ دیجیتال

به دلیل استفاده از دستگاه‌های مدرن و تجهیزات پیشرفته مراحل چاپ دیجیتال همواره به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. اولین و مهم‌ترین مرحله از چاپ دیجیتال آماده‌سازی طرح مورد نظر است. به دلیل نبود محدودیت‌های رایج در این روش می‌توان هر نوع طرحی را برای چاپ انتخاب کرد.

مرحله اول: انتخاب طرح مناسب با هدف چاپ

فرایند چاپ دیجیتال کاربرد بسیار گسترده و متنوعی دارد، برای مثال از این روش در طراحی و چاپ کارت ویزیت، تراکت، عکس و... استفاده می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما پیش از انجام هر کاری ابتدا بهترین و مناسب‌ترین طرح را متناسب با اهداف کسب‌و‌کار خود انتخاب کنید. بهره‌گیری از ایده‌های خلاقانه می‌تواند در انتخاب سریع و آسان طرح مناسب به شما کمک کند.

مرحله دوم: توجه به نوع محتوا طرح چاپی

دومین مرحله از چاپ دیجیتال تصمیم‌گیری درباره نوع محتوای مورد استفاده در طرح چاپی است. در این مرحله شما باید بهترین محتوا را برای طرح چاپی در نظر بگیرید تا به واسطه آن میزان تاثیرپذیری طرح را افزایش دهید. استفاده از محتوای باکیفیت و مناسب باعث می‌شود تا هزینه‌های مربوط به چاپ دیجیتال به میزان زیادی کاهش یابد.

مرحله سوم: بررسی و اصلاح معایب طرح چاپی

پس از انتخاب نوع طرح و همچنین محتوای آن حال نوبت آن است که طرح را یکبار دیگر مورد بررسی قرار دهید. البته این کار را حتما باید پیش از فرستادن طرح به چاپخانه انجام دهید. در این مرحله مشکلاتی چون غلط املایی، مشکلات خطوط در طرح و... مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز تصحیح می‌شوند. به بیانی دقیق‌تر در روند چاپ دیجیتال همواره باید مواردی از قبیل عکس‌ها، اندازه و سایز، لوگو، ترکیبات رنگی، آدرس و... که جزو محتویات طرح است باید با دقت کامل مورد بررسی قرار گیرند.

مرحله چهارم: ذخیره فایل با فرمت مناسب

بعد از انجام سه مرحله گفته شده، حالا باید طرح مورد نظر خود را با فرمت مناسب در سیستم کامپیوتر ذخیره کرده و به چاپخانه ارسال کنید. بهترین و روان‌ترین فرمت برای طرح‌های چاپی در چاپ دیجیتال فرمت PDF است، چراکه این فرمت بیشترین سازگاری را با اغلب برنامه‌های مربوط به این روش چاپ دارد. البته باید در این بخش همواره مود رنگی طرح خود را در حالت CMYK قرار دهید. استفاده از این مود رنگی در کیفیت خروجی طرح چاپی تاثیر بسیار زیادی دارد.

مرحله پنجم: انتخاب بهترین کاغذ برای طرح

انتخاب کاغذ با متریال و کیفیت ساخت مناسب تاثیر مستقیمی در کیفیت نهایی طرح پس از چاپ دارد. برای چاپ انواع طرح‌ها از جمله کاتالوگ، بروشور و... کاغذهای مختلفی وجود دارند که بر اساس گرماژ، بافت، رنگ و قیمت دسته بندی می‌شوند. در صورتی که کیفیت چاپ برای شما اهمیت بالایی دارد بهتر است از کاغذهایی با گرماژ بالا و کیفیت درجه یک استفاده کنید، در غیر این صورت کاغذهایی با گرماژ پایین‌تر نیز مناسب هستند.

مرحله آخر: چاپ طرح

بعد از انتخاب کاغذ مناسب و همچنین ارسال فایل طرح به دستگاه حالا نوبت چاپ طرح است. در این مرحله از چاپ دیجیتال نوع چاپگر و دستگاه چاپ استفاده شده در کیفیت نهایی طرح تاثیر مستقیمی دارد. در شرکت‌های معتبری چون کیاما پرینت از بهترین و پیشرفته‌ترین انواع دستگاه‌های چاپ دیجیتال استفاده می‌شود تا در هر حالت کیفیت خروجی طرح در بهترین حالت ممکن باشد.

انواع چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال خود یک فرایند گسترده‌ای است که انواع مختلفی داشته و افراد می‌توانند با توجه به نیازها و درخواست خود یکی از این انواع را برای چاپ طرح برگزینند. فناوری چاپ دیجیتال به 6 دسته بندی زیر تقسیم می‌شود:

  • چاپ نوری دیجیتال
  • چاپ حرارتی دیجیتال
  • چاپ تصعید رنگ
  • چاپ جوهر افشان دیجیتال
  • چاپ الکتروفوتوگرافی دیجیتال
  • چاپ مارکر لیزری دیجیتال

کیاما پرینت بزرگ‌ترین شرکت خدمات چاپی در ایران

شرکت کیاما پرینت در راستای ارتقا و بهبود سطح کیفیت چاپ در ایران همواره بهترین و کامل‌ترین خدمات را با بهره‌گیری از دستگاه‌های مدرن چاپ و کادر مجرب و متخصص ارائه می‌دهد. در این مجموعه کلیه خدمات چاپ با استفاده از روش‌های مختلف چاپ از جمله چاپ دیجیتال، لیتوگرافی، افست و... با بهترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات انجام چاپ دیجیتال در این مجموعه و همچنین نحوه ارسال سفارش کافی است تا با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد روش چاپ دیجیتال و مراحل و انواع آن به توضیحات کاملی پرداختیم. با توجه به مطالب فوق می‌توان به این نتیجه رسید که در حال حاضر بهترین روش برای چاپ طرح‌های حساس و خاص چاپ دیجیتال است. با استفاده از این فرایند و انواع آن می‌توان انواع طرح‌های مختلف و پیچیده را با بهترین کیفیت و قیمتی مقرون‌به‌صرفه چاپ کرد. 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه