باید و نبایدهای چاپ ست اداری + بترین روش برای چاپ ست اداری

باید و نبایدهای چاپ ست اداری

یکی از فاکتورهای اصلی در برندینگ و رشد و توسعه برند طراحی بهترین و متناسب‌ترین ست اداری است. در حقیقت چاپ ست اداری امروزه به عنوان یکی از پیش زمینه‌‌های اصلی هر سازمان و شرکت در محیط فیزیکی به شمار می‌رود. داشتن ست اداری متناسب، متمایز و منحصربه‌فرد علاوه بر داشتن تاثیر مثبت چشمگیر در محیط فیزیکی سازمان در روند بازاریابی سازمان نیز تاثیر دارد.

چاپ ست اداری در دنیای پر از رقابت کنونی برای هر کسب‌و‌کار بزرگ و کوچکی ضروری است، چراکه این امر به تنهایی منجر به افزایش اعتبار مجموعه و برند آن می‌شود. البته در فرایند چاپ ست اداری باید به برخی نکات و موارد مهم توجه شود تا نتیجه نهایی بیشترین کیفیت، جذابیت و تناسب را با ویژگی‌های ساختاری مجموعه داشته باشد. در ادامه این مطلب در مورد نکات مهم در چاپ ست اداری و باید و نبایدهای آن به توضیحات بیشتری می‌پردازیم.

ست اداری چیست؟

قبل از اینکه در مورد باید و نبایدها و نکات مهم در چاپ ست اداری بپردازیم، ابتدا بایستی با اقلام موجود در این ست شما را آشنا کنیم. ست اداری از 3 قلم اصلی تشکیل شده است، البته در موارد بسیاری تعداد اقلام موجود در ست بیشتر از 3 نوع است. 3 قلم اصلی ست اداری عبارت‌اند از:

  • سربرگ
  • کارت ویزیت
  • پاکت

سایر اقلام موجود در این ست که اغلب توسط مشتریان سفارش چاپ آن‌ها داده می‌شود شامل دفتر یادداشت، سربرگ در سایزهای مختلف، بروشور، کاتالوگ و... هستند.

اهمیت و مزایای چاپ ست اداری

چاپ ست اداری همواره برای انواع کسب‌و‌کار و سازمان‌ها مزیت‌های بسیاری دارد. البته باید به این نکته اشاره کرد که یکی از المان‌های اصلی موفقیت بازاریابی و رخداد فروش برندینگ حرفه‌ای است. برندینگ حرفه‌ای و اصولی هم وابسته به فاکتورهایی چون شناخت مخاطبان بازار هدف، ساخت لوگو و شعار، چاپ ست اداری و... وابسته است.

یکی از اصلی‌ترین مزایای چاپ ست اداری بهبود برند و فرایند برندسازی سازمان است، در حقیقت این روش از جمله کم‌هزینه‌ترین و در عین حال موثرترین روش‌های برندینگ است. در واقع بسیاری از کسب‌و‌کارهای تازه وارد و نوپای امروزی با استفاده از چاپ ست حرفه‌ای برند خود را به مخاطبان بازار هدف معرفی می‌کنند.

بهبود و توسعه تعامل با مخاطبان بازار هدف با چاپ ست اداری

یکی دیگر از مزایای چاپ ست اداری بهبود و رشد تعامل سازنده برند با مخاطبان هدف است. برای نمونه چاپ سربرگ و چاپ پاکت‌هایی جذاب و متناسب با ویژگی‌ها و المان‌های برند باعث می‌شود تا مخاطب دید مثبت‌تری نسبت به برند داشته باشد. علاوه بر این مورد چاپ موارد گفته شده در ست اداری منجر به احیای ارزش و بهبود جایگاه برند می‌شود.

برخورداری از حضور موثر و خاص در بازار رقابت

یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزایای چاپ ست اداری حرفه‌ای و خلاقانه رشد و توسعه سازمان نسبت به رقبا است. با استفاده از این روش به راحتی می‌توان به شکلی کاملا خاص و متمایز نسبت به رقبا در بازار رقابت حضور داشت و مخاطبان را به خود جلب کرد.

نکات مهم در چاپ ست اداری

توجه به برخی نکات در چاپ ست اداری و همچنین برخی اصول و باید و نبایدها باعث می‌شود تا این فرایند بیشترین بازخورد و بازدهی را در بهبود برندسازی سازمان داشته باشد. با استفاده از چاپ ست اداری می‌توان به برند و سازمان خود هویت بخشید، به شرطی که کلیه نکات مهم و تکنیک‌های خلاقانه و هوشمندانه در مراحل طراحی و چاپ آن رعایت شوند.

یکی از نکات بسیار مهم که در چاپ ست‌های  باید به آن توجه کنید کیفیت متریال انتخاب شده است. کیفیت ست اداری از جمله مهم‌ترین مواردی است که توسط مخاطبان هدف مورد توجه قرار می‌گیرد. هر چقدر میزان کیفیت متریال ست اداری بیشتر باشد به همان اندازه کیفیت چاپ آن هم بیشتر بوده و در نهایت ارزش کار نهایی هم افزایش پیدا می‌کند. برای نمونه در چاپ تقویم رومیزی برای ست اداری بهتر است از کاغذ گلاسه یا چوب باکیفیت استفاده شود.

درج آدرس دقیق سازمان، لوگو و برند و شماره تماس در روی اقلام ست اداری

یکی از مواردی که متاسفانه بسیاری از کسب‌و‌کارهای تازه وارد در چاپ ست اداری به آن توجه نمی‌کنند، درج برخی اطلاعات مهم در مورد سازمان است. منظور از اطلاعات مهم شماره تماس در دسترس سازمان، آدرس دقیق سازمان، برند و لوگوی اختصاصی سازمان و حتی شعار تبلیغاتی برند سازمان است.

استفاده از این اطلاعات در اقلام مهم ست اداری از قبیل پاکت نامه، سربرگ، فاکتور و... همواره تاثیر بالقوه‌ای در برندینگ سازمان دارد.

انتخاب رنگ مناسب با رنگ سازمانی و ترکیبات رنگی برند

بر خلاف تصور عموم توجه به ترکیبات رنگی در چاپ ست اداری بیشترین نقش را در جذابیت و تاثیرگذاری ست در برندینگ دارد. هر چقدر تناسب ترکیبات رنگی در ست اداری با رنگ سازمانی بیشتر باشد به همان اندازه استاتژی برندینگ سازمان موفق‌تر خواهد بود. این تناسب دلیل محکمی بر نظم و هماهنگی اجزای مختلف یک سازمان است.

استفاده از محتوا و اطلاعات مجزا در اقلام مختلف ست اداری و همچنین فونت مناسب

 در فرایند چاپ اداری باید به این نکته هم توجه داشت که محتوای مربوط به هر یک از اقلام ست اداری باید متفاوت باشد. برای نمونه محتوایی که در سربرگ‌ها استفاده می‌شود باید متفاوت با محتوای استفاده شده در کارت‌های ویزیت باشد. البته نوع فونت و سایز فونت انتخابی برای متون درج شده در اقلام ست اداری باید متفاوت باشد.

به بیانی دقیق‌تر باید سایز فونت استفاده شده در فاکتورها کوچک‌تر از فونت استفاده شده در کارت‌های ویزیت باشد. میزان خوانایی فونت هم از دیگر موارد مهم در چاپ ست‌های اداری است، بیش از اندازه بزرگ یا کوچک بودن سایز فونت‌ها منجر به عدم هماهنگی و زیبایی نمای کلی اقلام ست می‌شود.

موارد فوق از جمله نکات بسیار ریز در چاپ ست‌های اداری هستند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید تا محتوای هر یک از اقلام با کادر آن‌ها بیشترین تناسب را داشته باشند.

حفظ سادگی و اصالت در چاپ ست اداری

سادگی از جمله فاکتورهایی است که بسیاری از افراد تصور می‌کنند در چاپ ست اداری پندان جایز نیست، در حالی که رعایت این مورد همواره بیشترین بازخورد مثبت را دارد. سادگی و در عین حال زیبایی در واقع منجر به تمایز و متفاوت بودن ست اداری نسبت به ست‌های اداری سایر سازمان‌ها می‌شود. استفاده از طرح‌های فلت و مینیمال در چاپ ست اداری باعث زیبایی، جذابیت و سادگی اقلام ست می‌شود.

انتخاب تصاویر مناسب با کیفیت و وضوح بالا

جوله‌های بصری به خصوص نوع و سایز تصاویر انتخاب شده در چاپ ست اداری همواره بیشترین تاثیر را در بهبود و توسعه برندینگ سازمان دارد. در این مرحله باید تصاویری متناسب با ویژگی‌ها و چگونگی فعالیت و عملکرد سازمان در اقلام ست اداری درج شود تا به نوعی پیام و مفهوم اصلی محتوا به مخاطبان از این طریق منتقل شود.

در نظر گرفتن فضاهای خالی استاندارد در اقلام ست اداری

استفاده از فضاهای خالی در چاپ ست اداری و اقلام مختلف آن باعث می‌شود تا اقلام از حالت آشفتگی و بی‌نظمی ظاهری خارج شده و به نظم و آرایش خاصی برسند. برای مثال در نظر گرفتن فضاهای خالی با رنگ سفید و استاندارد در بخش‌های بالایی و پایینی اقلام باعث ایجاد زیبایی خاصی می‌شود.

انتخاب مکان مناسب برای لوگو

لوگو یکی از اصلی‌ترین مواردی است که از مراحل خلق تا طراحی و مکان قرار دادن آن در اقلام ست اداری باید به آن توجه کرد. محلق قرارگیری لوگو برند در چاپ ست‌های اداری و اقلام آن باید دقیقا در محلی باشد که بیشترین زاویه دید را داشته باشد. به نوعی اولین چیزی که در هر یک از اقلام ست اداری باید دیده شود لوگو برند است. البته این جمله بدین معنا نیست که سایز و ابعاد لوگو بسیار بزرگ بوده و بخش بزرگی از فضای اقلام را به خود اختصاص دهد، بلکه جا و مکان مناسب قرارگیری آن در کنار سایر اطلاعات است.

تفاوت بین چاپ ست برای اداره و تبلیغات

چاپ ست اداری با چاپ ست برای تبلیغات تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. برای نمونه در چاپ ست اداری برای تبلیغات همواره از اقلامی چون تقویم جیبی، کاتالوگ، ساعت دیواری، سررسید، کیف دستی و... استفاده می‌شود. در حالی که در چاپ ست اداری تنها 3 نوع اقلام وجود داشته و مشتری در صورت دلخواه می‌تواند اقلام دیگری را به ست اضافه کند.

چاپ ست اداری ارزان با بالاترین کیفیت در موسسه کیاما پرینت

توجه به جزئیات و همچنین داشتن خلاقیت و مهارت در فرایند چاپ ست‌های اداری بیشترین تاثیر را در افزایش کیفیت نهایی کار دارد. موسسه چاپ کیاما نیز با در اولویت قرار دادن کیفیت و خلاقیت در تمامی مراحل خدمات چاپی خود به خصوص در فرایند چاپ ست اداری همواره توانسته در این زمینه به یکی از معتبرترین و برترین شرکت‌ها در ایران تبدیل شود.

هزینه چاپ ست در این موسسه همواره پایین‌تر از سایر مجموعه‌ها بوده و کیفیت نهایی نیز به مراتب بیشتر و بالاتر است. اگر شما هم به دنبال چاپ ست اداری ارزان در یکی از معتبرترین موسسه‌های خدمات چاپی هستید حتما با مشاوران ما در کیاما پرینت تماس حاصل فرمایید.

کلام آخر

با توجه به توضیحات ارائه شده در مطالب فوق چاپ ست اداری در صورت رعایت اصول و نکات بسیار ریز و ظریف می‌توان بهترین راهکار برای تبلیغ و برندسازی باشد. برای نمونه در نظر گرفتن سادگی و در عین حال زیبایی در کلیه اقلام ست اداری می‌تواند به راحتی توجه بسیاری از مخاطبان را به برند جلب کرده و آن را نسبت به رقبا متمایز کند. البته بحث هزینه چاپ ست اداری در موسسه‌های مختلف متفاوت است، اما در موسسه کیاما پرینت نسبت به کلیه سازمان‌های خدمات چاپی ایران ارزان‌تر است.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه