همه چیز درباره چاپ سیلک: از عملیات انجام تا مزایا و کاربرد

همه چیز درباره چاپ سیلک

چاپ سیلک اسکرین یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین روش‌های چاپ تصاویر است. با استفاده از این متد می‌توان طیف متنوعی از طرح‌‌ها را روی متریال‌های مختلف چاپ کرد. رایج‌ترین نوع چاپ سیلک، چاپ روی پارچه است؛ این متد کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنعت چاپ دارد. در حقیقت حضور چاپ سیلک اسکرین باعث شده تا صنعت چاپ طیف گسترده‌ای از تنوع را در بر گرفته و به بخش جدایی‌ناپذیری از تبلیغات محصولات تبدیل شود. اگر شما هم قصد کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش چاپ کم‌هزینه و کارآمد را دارید، با ما تا انتهای این مطلب از کیاما پرینت همراه شوید.

چاپ سیلک اسکرین چیست؟

با استفاده از چاپ سیلک اسکرین، فرایند چاپ روی تصاویر انجام می‌شود. در این روش چاپی، تصاویر با طرح‌های مختلف توسط مرکب مخصوص و اعمال فشار روی سطح پارچه یا هر نوع متریال دیگری صورت می‌گیرد. البته از روش چاپ سیلک در حک تصاویر روی کاغذ استفاده می‌شود. این متد قدیمی چاپی در عین داشتن کارایی گسترده از نظر هزینه به‌صرفه‌تر از سایر روش‌های چاپ بوده و فرایند چاپ تصاویر را با کیفیت بالایی انجام می‌دهد.

چاپ سیلک اسکرین چگونه انجام می‌شود؟

هر یک از روش‌های چاپ کنونی، پروسه کاری خاص خود را دارند. بر این اساس، چاپ سیلک اسکرین نیز از عملیات و سلسله مراتب خاصی برای انجام فرایند چاپ بهره می‌برد. مراحل چاپ تصاویر روی متریال‌های مختلف توسط این روش به شرح زیر است:

 1. ابتدا شابلون مورد نظر انتخاب شده و سپس طرح تصویر روی متریال قرار می‌گیرد. بعد از انجام این دو مرحله نوبت به آماده‌سازی طرح برای نوردهی است.
 2. آماده‌سازی لاک مخصوص چاپ سیلک اسکرین
 3. فیکس کردن شابلون مورد نظر با لاک مخصوص
 4. پوشاندن بخش‌های داخلی شابلون با استفاده از چسب مخصوص و برش زدن کاغذ یا متریال مورد نظر در سایز مورد نظر

البته کل فرایند چاپ سیلک اسکرین به 3 بخش زیر تقسیم می‌شود:

 • اقدامات قبل از چاپ
 • اقدامات حین چاپ
 • اقدامات بعد از چاپ

اقدامات قبل از چاپ سیلک

چاپ سیلک اسکرین با استفاده از توری با حفره‌های بسیار ریز انجام می‌شود. این توری در قالب‌ها و کلیشه‌های مخصوصی به نام شابلون قرار داده می‌شود. از جمله مهم‌ترین کارهایی که قبل از انجام چاپ سیلک باید انجام داده شود: تهیه کردن توری مخصوص است.

به هنگام خرید توری مخصوص چاپ سیلک حتما به این نکته دقت کنید که هر چه تعداد حفرات توری بیشتر باشد به همان اندازه کیفیت نهایی تصویر چاپ شده روی متریال بیشتر خواهد بود. توری‌های باکیفیت معمولا از جنس ابریشم یا پلی استر هستند. البته شما باید بسته به نوع متریالی که قرار است روی آن چاپ انجام شود توری را تهیه کنید. قاب توری‌ها در انواع چوبی، فلزی و... تولید می‌شوند.

اقدامات حین عملیات چاپ

پرکاربردترین نوع چاپ سیلک اسکرین، چاپ روی پارچه است. چاپ روی پارچه با استفاده از متدهای مختلفی انجام می‌شود. در برخی از شرکت‌های پیشرفته خدمات چاپی همچون کیاما پرینت فرایند چاپ روی پاچه به شکل کاملا اتوماتیک و خودکار صورت می‌گیرد. در این شرکت از انواع دستگاه‌های پیشرفته و اتوماتیک برای انجام چاپ سیلک استفاده می‌شود. اما در حالت دستی و بدون دستگاه‌های پیشرفته، اقدامات متفاوتی برای به پایان رساندن فرایند چاپ سیلک اسکرین به کار برده می‌شود.

نکات مهم در عملیات انجام چاپ سیلک اسکرین

حتما بعد از انتخاب شابلون، آن را به میز کار متصل کرده و متریال مورد نظر که قرار است روی آن چاپ انجام شود را به گونه‌ای تنظیم کنید که دقیقا در وسط شابلون قرار گیرد. برای انجام هر چه دقیق‌تر این کار، توصیه می‌کنیم از گونیا یا میز نشانه‌گذار استفاده کنید. علاوه بر این مورد ذکر شده، باید به نکات دیگری در انجام چاپ سیلک اسکرین توجه داشته باشید:

 • بعد از تثبیت مکان طرح مورد نظر باید رنگ را با کاردک در بخش بالایی شابلون با دقت زیادی بریزید.
 • برای عبور کامل رنگ از توری باید رنگ یا همان جوهر مخصوص را روی شابلون قرار داده و به وسیله کاردک فشار رنگ را به سمت بخش‌های مختلفی منتقل کنید تا فرایند انتقال رنگ روی طرح با دقت و کیفیت بالاتری انجام شود.
 • بعد از اتمام فرایند چاپ کاغذ، توری را به سمت بالا هدایت کرده و سعی کنید رنگ آن را در جهت زاویه 45 درجه به خلاف جهتی که دارد بچرخانید. بعد از انجام کارهای گفته شده، حالا باید توری را به سمت پایین بچرخانید تا ادامه فرایند چاپ صورت گیرد.

اقدامات بعد از چاپ سیلک اسکرین

بعد از اتمام فرایند چاپ تصویر روی پارچه یا هر نوع متریال دیگری توسط روش سیلک اسکرین، مرحله خشک کردن طرح آغاز می‌شود. خشک کردن طرح چاپی در این متد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ عدم رعایت این پروسه مهم علاوه بر کاهش کیفیت طرح چاپی، منجر به هدر رفتن تمامی هزینه‌های صرف شده برای چاپ تصویر روی سطح مورد نظر می‌شود.

در پروسه خشک کردن تصویر چاپ شده از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. یکی از پرکاربردترین این روش‌ها؛ استفاده از قفسه‌های مخصوص خشک کن متحرک است. اما علاوه بر این روش سنتی، در شرکت کیاما پرینت برای خشک کردن طرح چاپ شده از دستگاه‌های مدرن و پیشرفته‌ای استفاده می‌شود. اقداماتی که بعد از انجام چاپ سیلک انجام می‌شود عبارت‌اند از:

 • بندکشی: سنتی‌ترین روش بندکشی در چاپ سیلک، آویزان کردن شابلون‌ها است. از این روش در فضای آزاد و چاپ سیلک دستی استفاده می‌شود.
 • خشک کن حرارتی: بهترین و کم‌هزینه‌ترین گزینه برای خشک کردن تصاویر چاپی در روش سیلک اسکرین، خشک کن حرارتی است. در این روش طرح‌های چاپی در داخل دستگاه‌های مدرن مجهز به خشک کن حرارتی قرار گرفته و بلافاصله خشک می‌شوند.
 • خشک کن قفسه‌ای: این نوع از خشک کن‌ها دارای 50 قفسه بوده و قابلیت جابه‌جایی دارند.

مزایا و معایب چاپ سیلک اسکرین

چاپ Silk Screen مزیت‌های فراوانی به عنوان یک متد چاپی قدیمی و کهن دارد. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های این روش چاپی؛ قابلیت چاپ تصویر روی انواع سطوح از مسطح و مدور است. از دیگر مزایای چاپ سیلک اسکرین می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • سهولت در چاپ تصویر روی سطح
 • ماندگاری بسیار طولانی
 • بهره‌مندی از هزینه کمتر
 • شفافیت بسیار بالای ترکیبات رنگی
 • قابلیت چاپ روی نایلون، نایلکس، چرم، کیف، کفش و...

معایب چاپ سیلک اسکرین:

 • سرعت پایین چاپ تصویر روی سطح
 • به درستی پاک نشدن بخشی از رنگ از روی شابلون
 • محدودیت در انتخاب ترکیب رنگی

کاربردهای چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک بنا بر داشتن ویژگی‌ها و مزیت‌های فراوان در صنایع مختلف کاربرد بسیار گسترده‌تری نسبت به سایر روش‌های چاپ دارد. در صنایع بسیار بزرگی از قبیل خودروسازی، تولید مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و... عمدتا از چاپ سیلک اسکرین استفاده می‌شود. در واقع تولید کنندگان بسیار از محصولات و اقلام مختلف وابستگی شدیدی به چاپ Silk Screen دارند. علاوه بر موارد فوق، این متد چاپی در پیاده‌سازی طرح‌های تبلیغاتی و بازاریابی نیز کاربرد زیادی دارد.

هزینه چاپ سیلک اسکرین

هزینه چاپ سیلک اسکرین بر اساس فاکتورهای زیر تعیین می‌شود:

 • تعداد رنگ چاپ شده
 • اندازه چاپ
 • نوع محصول
 • تعداد مکان‌های چاپ
 • اندازه و سایز چاپ
 • تعداد محصول

سخن پایانی

در این مطلب، سعی کردیم اطلاعات ارزشمندی را در مورد چاپ سیلک اسکرین با شما به اشتراک بگذاریم. بر اساس مطالب فوق می‌توان به این نتیجه رسید که چاپ سیلک، بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش برای چاپ انواع طرح‌ها و تصاویر روی سطوح با جنس مختلف است. با بهره‌گیری از این متد می‌توان روی انواع سطوح از جمله چرم، پلاستیک و... به راحتی و با بالاترین کیفیت طرح‌های مختلف را چاپ کرد.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه