چاپ طلاکوب چیست و چگونه انجام می‌شود؟

چاپ طلاکوب چیست و چگونه انجام می‌شود؟

چاپ طلاکوب چیست و چگونه انجام می‌شود؟

 چاپ طلاکوب چیست و چگونه انجام می‌شود؟ باید بگوییم که این روش چاپ یکی از مراحل مهم چاپ است که در زیبایی و کیفیت هر نوع محصول چاپی نقش بسزایی دارد. چاپ طلاکوب با توجه به تنوع زیاد رنگ‌ها، بر ظاهر محصول چاپی اثر زیادی می‌گذارد. نوارهای طلاکوب در عرض‌های 75 سانتی و یا 64 سانتی با طول متراژ رولی 24000 هزار متری و یا 2000 متری در بازار موجود هستند. از چاپ طلاکوب برای زیباتر شدن محصول چاپی استفاده می‌کنند. دیگر ویژگی چاپ‌ طلاکوب این است که برای جلوگیری از کپی آرم یا لوگو مناسب است.

چاپ‌های کلیشه‌ای که در چاپ طلاکوب استفاده می‌شوند از نظر ساختاری با کلیشه‌های مورد استفاده در سایر چاپ‌های لترپرس فرقی ندارند. تنها تفاوت کلیشه‌های مورد استفاده در چاپ طلاکوب گرم بودن آن‌ها است. چاپ طلاکوب را نمی‌توان با هیچ یک از سیستم‌های چاپ دیگر انجام داد. به همین دلیل هنوز هم با افزودن موارد کوچک به دستگاه‌های چاپ لترپرس، چاپ داغ طلاکوب انجام می‌شود. چاپ داغ طلاکوب اغلب برای تزئین کردن چاپ، بالا بردن قیمت چاپ و جذابیت ظاهری بیشتر استفاده می‌شود.

روش چاپ طلاکوب چیست؟

طلاکوب یا فلزکوب یک فرآیند صنعتی است که در آن فلزات متفاوت (مانند طلا، نقره، مس و برنج) به شکل برآمده بر روی سطوح گوناگونی (مانند پارچه، چرم، کاغذ و پلاستیک) کوبیده می‌شوند. چاپ طلاکوب برای ساخت چاپ‌های باکیفیت و با ارزش زیاد استفاده می‌شود. در چاپ طلاکوب، طرح انتخابی به شکل برآمده بر روی بلوک چاپ (که ممکن است از نقره، طلا یا مس باشد) حک می‌شود. سپس بلوک چاپ با رنگ یا جوهر پوشیده شده و با استفاده از فشار، طرح به شکل برآمده و با جزئیات کامل بر روی سطح چاپگر (مانند کارت‌های ویزیت، برگه‌های تبریک و نشریه‌ها) انتقال می‌یابد.

طلاکوب در چاپ، ظاهری زیبا، منحصر به فرد و با ارزش بالا برای چاپ‌های لوکس ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، در چاپ کارت‌های ویزیت، نام و عنوان شخص برجسته و با استفاده از فلزات گران‌‌ قیمتی مانند طلا یا نقره کوبیده می‌شود که باعث افزایش ارزش و شیک بودن کارت می‌شود

عملکرد انواع چاپ طلاکوب چیست؟

چاپ طلاکوب بر اساس نحوه کارکرد به دو دسته روتاری و تخت تقسیم می‌شود. امروزه طلاکوب چند رنگ، در ماشین‌های ترکیبی که به صورت enil-ni هستند، بسیار متداول شده‌است. این ماشین‌ها شامل چند سیستم deb talf کوچک و یا یک سیستم روتاری می‌شوند. کیفیت نورد در سیستم روتاری به اندازه سیستم تخت خوب نیست، ولی برای تیراژهای زیاد از آن استفاده می‌کنند.
از مزایای سیستم تخت، می‌توان به هزینه‌های کم و ساختار ساده آن اشاره کرد.

روش الصاق انواع چاپ طلاکوب چیست؟

چاپ طلاکوب دو نوع سرد و گرم دارد که در بخش زیر آن‌ها را آورده‌ایم.

طلاکوب سرد:

در  روش چاپ طلاکوب سرد، چاپ بر روی سطح برجسته انجام نمی‌شود و مانند چاپ افست انجام می‌شود. مشکل این روش چاپ طلاکوب این است که، برای سطوح بدون پوشش مناسب نیست. چون چسب فویل توسط بستر جذب می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توان یک لایه پوشش اولیه روی سطح چاپ بگذاریم که باز هم فقط برای برخی کاربردها مفید است.

این روش برای چاپ طرح‌های با کیفیت و عالی مناسب نیست و تنها مزیت آن نسبت به روش چاپ طلاکوب گرم، هزینه‌های کمتر آن تا حدود ۵۰ درصد نسبت به روش چاپ گرم است.

طلاکوب گرم:

در چاپ طلاکوب گرم یا حرارتی، اول طرح انتخابی روی کلیشه حک می‌شود و با اعمال فشار و حرارت از طریق کلیشه، طرح روی سطوح منتقل می‌شود. بنابراین طراحی دقیق این کلیشه و هم‌خوانی آن با طرح سفارش داده شده خیلی مهم است. با استفاده از این کلیشه می‌توان کارهای با تیراژ زیاد تولید کرد.

روش طلاکوب گرم (طلاکوب حرارتی) از لحاظ بصری بسیار زیبا بوده و زیبایی خاصی به محصول نهایی شما می‌بخشد. همچنین از این روش طلاکوب برای طراحی‌های خاص، لبه‌های تیز و دقیق و با کیفیت استفاده می‌کنند.

کاربرد چاپ طلاکوب چیست؟

برجسته‌کاری بسته به نوع ماده‌ای که می‌خواهیم روی آن چاپ طلاکوب بکنیم متفاوت است. برای مثال اگر بخواهیم روی چرم طبیعی، چرم مصنوعی، گالینگور، جیر، مخمل و موارد مشابه کار کنیم باید از روش حرارتی استفاده کنیم. اما اگر بخواهیم روی کاغذ، مقوا و یا هر جنس نازکی که از الیاف سلولزی باشد چاپ کنیم می‌توانیم از روش سرد با دستگاه‌های لترپرس و ملخی نیز استفاده کنیم.

در روش طلاکوب سرد شما برجستگی روی کار را احساس نمی‌کنید، چون فشار به‌صورت یکنواخت، مانند چاپ افست روی فرم چاپی اعمال می‌شود.

ولی در روش طلاکوب گرم فشار توسط کلیشه بر کار اعمال می‌شود، یعنی به‌صورت محلی، بنابراین قسمت‌هایی که روی آن چاپ شده‌اند کمی برجسته هستند.

روش چاپ سرد با اینکه از قیمت کمتری برخوردار است، اما به‌خاطر کیفیت پایین‌تر نسبت به روش گرم محبوبیت کمتری دارد. همچنین باید بدانید که روش چاپ طلاکوب گرم در صنعت چاپ به‌ویژه چاپ ایران، بسیار متداول شده و تا به حال مورد پسند مشتریان زیادی بوده است.

روش دستی، پنوماتیک و دیجیتال چاپ طلاکوب چیست؟

چاپ طلاکوب دستی قدیمی‌ترین روش برای خدمات چاپ طلاکوب روی جعبه و سایر بسته بندی‌هایی است که نیاز به چاپ طلاکوب دارند. این روش در برخی از کارگاه‌های چاپ و بسته‌بندی کاربرد دارد و برای چاپ‌هایی مناسب است که تیراژ کمی دارند. اگر تنظیمات این چاپگر به درستی انجام شود گزینه خوبی برای چاپ جعبه‌ها و صحافی‌ها با تعداد کم است.

چاپ طلاکوب پنوماتیک یکی از روش‌های چاپ برای جعبه و روکش‌هایی مثل کتاب و کلاستور است که دارای کاربردهای زیادی است. دستگاه چاپ طلاکوب پنوماتیک مشابه دستگاه چاپ دستی است با این تفاوت که برای چاپ نیاز به کشیدن اهرم با دست نیست و این کار با استفاده از یک پدال مانند پدال گاز ماشین انجام می شود. 

این دستگاه دارای کیفیت مناسبی است و با استفاده از آن می توانید تا چند هزار چاپ در روز انجام دهید. باید بدانید که این دستگاه برای چاپ نیاز به یک کمپرسور باد دارد.
چاپ دیجیتال طلاکوب یکی دیگر از روش‌های چاپ طلاکوب روی جعبه است که چون عمل داغی ندارد برای برخی از جعبه‌ها و بسته‌بندی‌ها کاربرد دارد. کیفیت چاپ با استفاده از این دستگاه مناسب است اما معمولا برای چاپ‌های زیاد استفاده نمی‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله گفتیم که چاپ طلاکوب چیست و همچنین انواع مختلف آن را نیز برایتان شرح دادیم. همانطور که پیش‌تر گفته‌ایم چاپ طلاکوب برای دادن جلوه‌ای زیبا و برجسته به کارت‌های ویزیت، جعبه‌ها و... مورد استفاده قرار می‌گیرند و در بازاریابی و فروش بسیار مؤثر عمل می کنند..

 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه