نحوه طراحی چاپ فلکسو

نحوه طراحی چاپ فلکسو

نحوه طراحی چاپ فلکسو ازجمله موضوعاتی است که بسیاری از افراد مشتاق برای شروع فعالیت در این حوزه به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از آن هستند. قابل ذکر است که فلکسو یکی از طراحی‌های چاپ‌ پرکاربرد است و شما باید هنگام انجام آن، یکسری نکات خاص را در نظر بگیرید. توجه کردن به همپوشانی رنگ‌ها، اهمیت زیادی در این نوع چاپ دارد، اگر شما عزیزان قصد دارید با نحوه طراحی آن آشنا شوید، توصیه می‌کنیم که در ادامه ما را دنبال کنید. 

تعریف چاپ فلکسو

نحوه طراحی چاپ فلکسو

فلکسو یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین چاپ‌ها به حساب می‌آید و در صنعت چاپ لیبل بسیار پر استفاده است. قبل از این که بخواهیم نحوه انجام این نوع چاپ را به شما آموزش دهیم، باید فلکسوگرافی را معرفی کنیم. 

در واقع فلکسوگرافی وظیفه انعطاف پذیری عمل چاپ را به عهده دارد و در واقع می‌توان آن را یک نوع تکنیک به حساب آورد. این تکنیک انعطاف پذیری عمل چاپ را توسط یک صفحه چاپ انجام می‌دهد‌. این نوع چاپ، یکسری صفحات چاپ فتوپلیمر دارد که این صفحات انعطاف پذیر بوده و دور سیلندرهای موجود و سپس روی برس پیچیده می‌شوند.

صفحات جوهری موجود، دارای تصویری برجسته بوده و سپس چرخش آن‌ها با سرعت بالایی انجام می‌گیرد و سپس جوهرها نیز، وسط یکسری سوراخ‌های کوچک، از قسمت رول آنیلوکس به زیر لایه منتقل می‌شوند. در نهایت باید اضافه کنیم که از طریق این نوع چاپ، می‌توانید انواع مختلفی از کارت‌های ویزیت فوری را در هر طرح و شکلی که می‌خواهید، چاپ کنید. توجه داشته باشید که اگر در زمینه چاپ فلکسو و انجام مراحل آن تخصصی ندارید، این کار را به دست یک فرد ماهر در این زمینه بسپارید تا بتوانید از نتیجه کار رضایت کافی داشته باشید.

مراحل چاپ فلکسو

نحوه طراحی چاپ فلکسو

فرایندی که برای چاپ فلکسو طی می‌شود، دارای مراحل مختلفی است که این مراحل برای اتمام کار و رضایت از نتیجه کار، باید به ترتیب طی شوند. ما در ادامه این مراحل را به صورت خلاصه ارائه خواهیم داد:

 • در مرحله آغازین، باز شدن رول بستر انجام می‌شود و سپس ورق ‌تواند از ایستگاه‌های چاپ عبور نماید.

 • در مرحله بعدی غلتک آنیلوکس به کار می‌آید که این غلطک با سطح حکاکی شده خود و همینطور فرورفتگی‌هایی که دارد، داخل جوهر می‌رود.

 • غلتک آنیلوکس توسط یک تیغه پاک می‌گردد و این کار به این دلیل انجام می‌شود که یک لایه جوهر بتواند به صورت یکدست و همینطور یکنواخت بماند.

 • در این مرحله روی تصاویری که آبکاری شده‌اند، جوهر اعمال می‌شود.

 •  فشار دادن بستر مورد نظر روی صفحه انجام می‌شود و لازم به ذکر است که انجام این کار، توسط یک استوانه قالب‌گیری انجام می‌گردد. این استوانه می‌تواند یک فشار مناسب را به وجود آورد و در نهایت تصویر روی سطح مورد نظر منتقل می‌شود.

 • لامپ UV و همینطور خشک کن IR  جوهر را قبل از این که مرحله بعدی برسد، خشک می‌کنند. در نهایت شخص مورد نظر می‌تواند انواع مختلفی از چاپ‌ها را انجام دهد.

برای طراحی چاپ فلکسو چه کارهایی را باید انجام داد؟

برای طراحی چاپ فلکسو، باید یکسری کارهایی را انجام دهید که ما در ادامه به ترتیب این کارها را ذکر خواهیم کرد:

 1. ساخت پلیت یا کلیشه

یکی از کارهایی که شما باید برای طراحی چاپ فلکسو انجام دهید، این است که به ساخت پلیت یا کلیشه بپردازید. برای ساخت پلیت، باید از پلیت‌هایی ‌‌‌که فتوپلیمری و حساس به نور هستند، استفاده کنید. در این مرحله روی سطح پلیت یک لایه از فیلم نگاتیو قرار می‌گیرد که این لایه زیر نور ماورا بنفش است. 

بخش‌هایی از کلیشه بعد از این که نور از فیلم نگاتیو عبور کرد سخت می‌شود و سپس بخش‌های دیگر نیز به صورت نرم باقی می‌مانند. بعد از آن، این بخش را داخل یک محلول که مخصوص شستشو هست، می‌گذارند و سپس با استفاده از یک برس به شستشوی آن می‌پردازند. پلیت در یک واحد شست و شو که دارای مایع صابونی و محلول آب است، شسته می‌شود. لازم به ذکر است که دمای آن ۴۰ درجه است.

 1. چسباندن پلیت یا کلیشه 

زمانی که قصد دارید فرایند چاپ را انجام دهید، باید برای هر کدام از رنگ‌ها که در فرایند چاپ استفاده می‌شوند. یک پلیت داشته باشید. پلیت مورد نظر برای هر رنگ، روی یک واحد چاپ نصب می‌گردد. برای این‌ که یک تصویر را تکمیل کنید، هر کدام از واحدها باید به صورت دقیق در محل مخصوص به خود چاپ شوند. به این عمل رجیستری می‌گویند. 

برای این که بتوانید دقت بالایی در این کار داشته باشید و همینطور از رجیستری نیز اطمینان پیدا کنید، باید یک علامت قرار دهید که به آن رجیستر گفته می‌شود. ظاهر آن مانند یک علامت به علاوه است و ابعاد کوچکی دارد و می‌تواند مانند یک شاخص عمل نماید؛ یعنی تمام واحدهای مخصوص چاپ، باید در یک نقطه قرار بگیرند و بر یکدیگر انطباق پیدا کنند.

 1. اجرای چاپ فلکسو

کار بعدی که چاپ فلکسو است، باید با استفاده از پلیت ژلاتینی روی سطح فتوپلیمری اعمال گردد. تصویر یا نواحی ترام‌دار، در سطحی قرار می‌گیرند که از نواحی غیر چاپی بالاتر باشند. نورد واسط غوطه ور، می‌تواند در مخزن رنگ مرکب را به یک نورد سرامیکی یا یک آنیلوکس کرومی انتقال دهد. سپس آنیلوکس وارد عمل می‌شود و می‌تواند مرکب را به پلیت برساند. برای این که اطمینان پیدا کنید که چاپ مورد نظرتان قابل قبول است، باید کنترل مقدار مرکب انتقالی به وسیله نور آنی لوکس انجام شود تا سطح کار مورد نظر کثیفی نداشته باشد.

طراحی چاپ فلکسو چه مزایایی دارد؟

طراحی چاپ فلکسو دارای مزایای متعددی است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • سرعت انجام چاپ فلکسو بسیار بالا است و شما می‌توانید از آن برای چاپ‌های طولانی نیز، استفاده کنید.

 • چاپ فلکسو را می‌توان روی انواع گوناگونی از موادی که زیر لایه قرار دارند، چاپ کرد.

 • خروجی نهایی دارای کیفیتی تضمینی است.

 • چاپ فلکسو در زمان کوتاهی نصب می‌گردد و همینطور ضایعات کمی از آن بر جای می‌ماند.

 • برای انجام این چاپ، نیازی به هزینه برق و همینطور انجام کارهای اضافی نیست و تمام کارها در یک فرایند قابل انجام هستند.

 • برای چاپ تراکت فوری نیز، می‌توان از کاربرد چاپ فلکسو استفاده کرد.

 • این نوع چاپ به شکلی است که شما می‌توانید طرح مورد نظر خود را با جزئیات و همینطور با دقت بالا، نمایان کنید. در چاپ متن‌هایی که فونت کوچکی دارند و همینطور لوگوها، این موضوع اهمیت زیادی دارد.

 • چاپ فلکسو جز آن دسته از چاپ‌هایی است که نسبت به کشیدگی، حرارت و سایش دارای مقاومت است و می‌تواند به صورت روزمره مورد استفاده قرار بگیرد؛ بدون این که آسیب ببیند.

 • چاپ فلکسو می‌تواند مساحت‌های گسترده مانند بسته‌بندی‌های بزرگ یا قطعات صنعتی را نیز بپذیرد.

 • ساختار جوهرهای مورد استفاده در چاپ فلکسو، بر پایه آب هستند و به همین خاطر این جوهرها سازگاری خوبی با محیط زیست دارند. همینطور می‌توان آن‌ها را به عنوان یک ماده بازیافتی در نظر گرفت. 

نحوه طراحی چاپ فلکسو

سخن پایانی

توضیحاتی که ما در این مقاله ارائه دادیم، در مورد طراحی چاپ فلکسو بود و عنوان کردیم که این نوع چاپ، یکی از فرایندهای چاپ به حساب می‌آید که می‌تواند با استفاده از یک صفحه انعطاف پذیر، عمل چاپ را انجام دهد. این چاپ سرعت اجرای خیلی بالایی دارد که این مورد به عنوان یکی از مزیت‌های مهم آن به حساب می‌آید. همینطور برای انجام این نوع چاپ، مراحل مختلفی باید به ترتیب انجام شوند تا در نهایت عمل چاپ فلکسو به پایان برسد.

 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه