چگونه چاپ روی لباس را پاک کنیم

چگونه چاپ روی لباس را پاک کنیم

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان نوشته‌ها یا تصاویر چاپی بر روی لباس‌ها را پاک کرد؟  فرایند چاپ طرح یا نوشته بر روی لباس‌ها توسط تولیدکننده آن انجام می‌شود. اما بسیاری از افراد ممکن است پس از مدتی تمایل داشته باشند که چاپ روی لباس خود را پاک کنند.

 برای این منظور روش‌های مختلفی وجود دارد که به راحتی و با ساده ترین مواد در دسترس می‌توانید نسبت به انجام آن اقدام کنید. در این مطلب قصد داریم به پاسخ این پرسش بپردازیم که چگونه چاپ روی لباس را پاک کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی ساده ترین و خاص ترین این روش ها بپردازیم.

روش‌های مختلف پارک کردن چاپ ‍روی پارچه 

نخستین اقدام برای پاک کردن طرح چاپ شده بر روی لباس، تشخیص نوع چاپ آن است. چرا که چاپ‌ آنها ممکن است به وسیله جوهر یا به صورت برچسب بر روی پارچه زده شوند‌. پاک کردن هر یک از انواع این چاپ‌ها با ترفندها و مواد متفاوتی امکان پذیر است.

روش‌های پاک کردن چاپ جوهری از روی لباس

برای پاک کردن چاپ‌های جوهری روشهای مختلفی وجود دارد. برای اینکار میتوانید از راهکارهای زیر استفاده کنید: 

استفاده از شوینده و پاک کننده

اگر لکه یا چاپ ایجاد شده بر روی پارچه به تازگی انجام شده باشد، این روش می‌تواند برای پاک کردن آن به شما کمک کند. فرایند پاک کردن چاپ‌های جوهری با استفاده از مواد شوینده قوی را می‌توان نخستین روشی دانست که اغلب افراد از آن کمک می‌گیرند.

 البته در این باره خوب است این نکته را مد نظر قرار دهید که شوینده قوی ممکن است چاپ روی لباس را به طور کامل از بین ببرد اما احتمال آسیب رساندن به را افزایش می‌دهد. بنابراین توصیه می‌کنیم از این روش برای پاک کردن لباس رنگی به جز سفید استفاده نکنید. 

پاک کردن با شیر

شیر یکی از در دسترس‌ترین مواد موجود برای پاک کردن چاپ‌های جوهری از روی پارچه است. البته این ماده در صورتی موثر عمل می‌کند که چاپ روی لباس تازه باشد. در این فرایند لازم است قسمت چاپی لباس را برای مدت طولانی در ظرف شیر قرار دهید. در این حالت با گذشت زمان جوهر به مرور در شیر حل می‌شود.

استفاده از اسپری مو

اسپری مو ترکیبی بسیار تاثیرگذار برای پاک کردن چاپ‌های جوهری بر روی پارچه به شمار می‌رود. اگر چاپ جوهری بر روی لباس تازه است، از یک اسپری برای پاک کردن آن استفاده کنید. در این فرایند ابتدا کمی از این ماده را بر روی یک پارچه سفید رنگ اسپری کنید. سپس آن را بر روی محلی که قصد دارید چاپ آن را پاک کنید، به صورت ضربه‌ای بزنید.

 این روش به حل کردن رنگ با اسپری کمک می‌کند. ضربه زدن را تا زمانی ادامه دهید که طرح چاپ شده به طور کامل پاک شود. مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که پارچه آغشته به اسپری را بر روی طرح چاپ شده نکشید. زیرا احتمال پخش رنگ و کثیف شدن پارچه وجود دارد.

الکل یا استون

استون یا الکل حلال‌های قوی هستند که برای پاک کردن انواع چاپ‌های جوهری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر برای پاک کردن چاپ روی لباس خود عجله دارید، از الکل یا استون استفاده کنید.

در این روش مقداری از الکل مایع یا استون را بر روی پارچه تمیز بریزید و به روش ضربه‌ای بر روی محل مورد نظر بزنید. استفاده از پدهای الکلی آماده نیز می‌تواند موثر واقع شود.

 لیمو و سرکه برای پاک کردن جوهر لباس

همانطور که می‌دانید مواد اسیدی، حلال بسیار مناسبی برای رنگ‌های مختلف هستند. لیمو و سرکه دو ماده‌ای هستند که در اغلب منازل یافت می‌شوند.

برای پاک کردن مواد چاپی با استفاده از مواد در دسترس، پس از آماده کردن محلولی از ترکیب لیمو و سرکه، قسمت مورد نظر از لباس را به مدت چند ساعت در آن قرار دهید و در نهایت آن را با آب بشویید.

روش‌های پاک کردن چاپ سیلک اسکرین

چگونه چاپ روی لباس را پاک کنیم

سیلک اسکرین نوعی از چاپ روی پارچه است که روش‌ پاک کردن آن با چاپ‌های جوهری تفاوت دارد. برخی از مهم‌ترین این روش‌ها به شرح زیر هستند: 

برس بطری شور

آسان‌ترین روش برای پاک کردن چاپ سیلک اسکرین از روی لباس استفاده از برس بطری شور است. برای این منظور ابتدا قسمتی از لباس را که دارای طرح چاپی است با آب گرم خیس کنید. سپس متناسب با جنس پارچه از مواد شوینده استفاده کنید. 

در ادامه به وسیله یک برس بطری شور یا هر نوع برش در دسترس دیگر، بر روی قسمت چاپی پارچه بکشید. این فرایند را تا پاک شدن کامل چاپ از روی لباس ادامه دهید. در صورتی که طرح یا نوشته به طور کامل پاک نشد، از الکل کمک بگیرید.

استفاده از مواد پاک کننده چاپ

مواد پاک کننده چاپ که در بازار به فروش می‌رسند، به شما کمک می‌کنند تا بدون نیاز به مواد دیگر طرح‌های چاپی روی لباس خود را پاک کنید. 

اسپری goo gone از جمله مواد پاک کننده است که برای استفاده از آن باید مقداری از آن را بر روی قسمت مورد نظر از پارچه اسپری کنید و با یک پارچه فاقد آلودگی، بر روی آن بکشید. 

شوینده‌های plastiol remover یکی دیگر از مواد پاک کننده‌ قوی برای چاپ‌های سیلک اسکرین است که به دلیل غلظت بالا، استفاده از آن باید در فضای باز صورت بگیرد. چرا که ممکن است موجب آسیب روی و تنگی نفس شود. 

سخن پایانی

پاک کردن طرح‌های چاپی بر روی لباس به روش‌های مختلف امکان پذیر است. با این وجود بهتر است پیش از خرید نسبت به نوع طرح چاپ شده بر روی لباس دقت کنید تا نیاز به پاک کردن آن نداشته باشید. در این مطلب شما را با پاسخ این پرسش که چگونه چاپ روی لباس را پاک کنیم، آشنا کردیم. با روش‌های فوق میتوانید به راحتی چاپ مورد نظر خود را از روی لباس پاک کنید.

 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه