چاپ برای مد: آزادسازی خلاقیت در منسوجات

چاپ برای مد

صنعت چاپ از جمله صنایعی است که در طول تاریخ بیشترین تاثیر را در رشد و توسعه حیطه مد و فشن داشته است. در حقیقت چاپ پارچه از گذشته تا کنون با بهره‌‌گیری از تجهیزات مختلفی انجام شده و امروزه نیز توسط بهترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها صورت می‌گیرد. اما چیزی که بیشتر از همه در صنعت مد و نساجی حائز اهمیت بوده، به‌کارگیری خلاقیت در صنعت چاپ باعث می‌شود تا شاهد طرح‌های جدید و نوآورانه در تطراحی انواع لباس باشیم. به همین ترتیب قصد داریم در این مقاله از کیاما پرینت در رابطه با اهمیت و نقش خلاقیت در چاپ لباس به صورت مفصل صحبت کنیم.

چاپ در صنعت مد و فشن

اهمیت بسیار بالای چاپ در صنایع مختلف به خصوص صنعت مد و فشن بر کسی پوشیده نیست. اما رمز و رازهایی در مورد موفقیت بزرگان صنعت مد و فشن وجود دارد که طبیعتا هیچ کدام دوست ندارند آن‌ها را فاش کنند! یکی از رمزهای موفقیت برندهای صاحب قدرت و جایگاه در صنعت مد و فشن، بهره‌گیری از خلاقیت‌های بی حد و مرز در زمینه چاپ لباس است.

در واقع با بهره‌گیری از روش‌های مختلف چاپ از جمله چاپ دیجیتال، چاپ سیلک، طراحان لباس توانستند وارد دنیای جدیدی از طراحی شوند. به بیانی ساده‌تر، به‌کارگیری روش‌های مختلف چاپ باعث شد تا دریچه‌های جدیدی از خلاقیت به روی طراحان لباس باز شود تا بتوانند محصولاتی با پتانسیل فروش بالاتر را خلق کنند.

آیا تا به حال به تصاویر روی لباس‌ها توجه کرده‌اید؟!

می‌دانید صنعت مد و فشن از چه زمانی متحول و دگرگون شد؟ از زمانی که از تکنولوژی‌های جدید چاپ برای چاپ تصاویر با کیفیت و وضوح بالا و همچنین ترکیبات رنگی مختلف روی لباس‌ها و پارچه‌ها استفاده شد! شاید شنیدن این جمله برای شما چندان عجیب نباشد، اما چاپ روی تیشرت یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای صنعت چاپ در طی 6 دهه گذشته بوده است!

تاریخچه چاپ روی تیشرت به سال 1930 میلادی باز می‌گردد. در آن سال‌ها مردم از تکنیک چاپ روی تیشرت به منزله تنوع بخشیدن به صنعت مد و نساجی استفاده کردند. در دهه 30 میلادی گروهی از هنرمندان اهل نیویورک تصمیم گرفتند تا چاپ روی صفحه را مورد آزمایش و بررسی قرار دهند.

پیاده‌سازی این تکنیک چاپ روی تیشرت در آن زمان به یک رسانه هنری پرطرفدار و جالب تبدیل شد؛ به گونه‌ای که رشته تخصصی گرافیک نیز از روی همین تکنیک چاپ روی تیشرت برداشته شد. تیشرت‌‌های چاپ شده، اولین دستاورد از صنعت چاپ در دنیای مد و فشن است!

مسیر خلاقیت بی‌انتها با تکنیک برجسته‌سازی سطوح پارچه

در صنعت مد و فشن چندین سال اخیر، عمدتا لباس‌هایی با طرح‌های چاپی برجسته مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفته‌اند. برای اجرای این تکنیک خلاقانه، باید از جوهرهای پفکی و سیلیکونی مخصوص چاپ استفاده کرد. این جوهرها توسط حرارت در دستگاه‌های چاپ روی یک سطح پارچه‌های با ابعاد برجسته استفاده می‌شوند.

بهره‌گیری از این تکنیک خلاقانه، علاوه بر بهبود میزان شفافیت ظاهر پارچه، باعث می‌شود تا قابلیت چاپ بر روی انواع منسوجات اعم از پارچه‌های تار و پودی، حلقوی و... فراهم شود.

چاپ دیجیتال: حامی بزرگ صنعت منسوجات

برعکس روش‌های مکانیکی چاپ پارچه، روش‌های نوینی و کارآمدی همچون چاپ دیجیتال برای افزایش تنوع چاپ انواع منسوجات روی کار آمده‌اند. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، تغییرات بسیاری در صنایع مختلف به خصوص صنعت نساجی و مد و فشن رخ داده است.

کاربرد و استفاده چاپ دیجیتال از سال 1980 میلادی در صنعت مد و فشن آغاز شد. اما در همین مدت بسیار کم، طراحان توانستند با استفاده از چاپگرهای دیجیتال طرح‌هایی زیبا و خاص را برای چاپ البسه آماده کنند. بر خلاف سایر روش‌های چاپ مکانیکی، چاپ دیجیتال نیازی به پارچه‌هایی خاص ندارند.

کفش‌هایی که با دستگاه چاپ تولید می‌شوند!

آیا تا به حال چیزی راجع به تولید کفش‌های خاص و زیبا توسط دستگاه‌های چاپ شنیده‌اید؟ برخی از کفش‌های خاص با استفاده از دستگاه‌های چاپ دیجیتال و سه بعدی ساخته می‌شوند. البته این کفش‌ها بیشتر محصول دستگاه‌های چاپ سه بعدی هستند. آنی فو، نابغه طراحی کفش تصمیم گرفت تا در پروسه ساخت کفش‌ها از فناوری چاپ سه بعدی استفاده کند.

این شخص با استفاده از نرم‌افزار مدل‌سازی 3D توانست پیچیده‌ترین اشکال را برای تبدیل به کفش‌هایی زیبا طراحی کند. در واقع صنعت چاپ چیزی بیشتر از یک ابزار دست طراحان لباس و منسوجات است! این تجهیزات اغلب منبع الهام طراحان نابغه برای جابه‌جا کردن مرزهای مد و فشن است.

مد خیاطی گلدشتاین: فصل مشترک طراح نابغ و چاپ سه بعدی!

چاپ سه بعدی خدمت بزرگی به صنعت مد و فشن کرده است. گلدشتاین یکی از متخصص‌ترین طراحان لباس در دنیا است که در طی چندین سال اخیر توانسته بهترین طراحی‌های لباس را به صنعت مد معرفی کند. این شخص در توضیحات خود به این اشاره کرده است که با استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی توانست طرح‌های روی کاغذ خود را به واقعیت تبدیل کند! به بیانی دقیق‌تر، این شخص با اسکن سه بعدی اندام توانسته دست به خلاقیت‌های تازه و نو در عرصه طراحی لباس بزند.

مت گالا: خالق لباس‌های سه بعدی

یکی از بزرگ‌ترین رویدادها در عرصه مد به کمپانی مت گالا (Met Gala) مربوط می‌شود. در سال گذشته این کمپانی از لباس‌های سه بعدی خود رونمایی کرد. لباس‌هایی که با کمک پرینترهای سه بعدی از اشکال مختلف هندسی موجود در طبیعت الهام گرفته شده‌اند. جدیدترین لباس سه بعدی معرفی شده توسط مت گالا گل رز نام دارد.

سخن پایانی

تمامی این صحبت‌های انجام شده در این مطلب، تنها گوشه‌ای از اهمیت چاپ در عرصه مد و فشن و همچنین آزادسازی خلاقیت‌ها بود! به جرعت می‌توان گفت صنعت چاپ سهم هنگفتی در نساجی، مد و فشن دارد. با نگاه کردن به تاریخچه این صنعت و دستاوردهای آن در عرصه تولید لباس می‌توانید به روشنی به اهمیت مسئله پی ببرید. در نهایت آخرین سخنی که باید با شما در میان بگذاریم، نقش گسترده دستگاه‌های چاپ مدرن و پیشرفته است که باعث شده صنعت مد و فشن تا به امروز، به چنین جایگاه بزرگی در دنیا برسد.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه