مزایا و معایب چاپ رنگی نقطه‌ای و چاپ CMYK

چاپ رنگی نقطه‌ای و چاپ CMYK

چاپ چهار رنگ یا همان CMYK و چاپ نقطه‌ای رنگی دو نوع از متداول‌ترین انواع تکنولوژی چاپ هستند. این دو نوع چاپ با یکدیگر از نظر ماهیت و ساختار تفاوت داشته و به همین دلیل باعث شده‌اند تا افراد به هنگام انتخاب دچار شک و تردید شوند. به هنگام انتخاب چاپ چهار رنگ یا نقطه‌ای حتما به نوع کاربری چاپ خود توجه داشته باشید؛ برای نمونه اگر قصد دارید لوگو یا برند خاص شرکت خود را چاپ کنید، چاپ نقطه‌ای انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. در مقابل اگر می‌خواهید انواع کارت‌های ویزیت، کاغذهای ثابت و... را با جلوه بهتری چاپ کنید روش چاپ CMYK مناسب‌تر است.

چاپ CMYK چیست؟

قبل از اینکه در مورد مزایا و معایب هر یک از دو نوع چاپ نقطه‌ای و چهار رنگ صحبت کنیم، بهتر است ابتدا در رابطه با ماهیت و ساختار هر یک از این روش‌های چاپ به توضیحاتی بپردازیم. منظور از چاپ CMYK در حقیقت چاپی با 4 رنگ متفاوت و اصلی است. هر یک از حروف CMYK دقیقا همان حروف اول رنگ‌های فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و مشکی است. از این تکنولوژی پیشرفته عمدتا در چاپگرهای رنگی استفاده می‌شود.

طیف ترکیبات رنگی در چاپ نقطه‌ای رنگی بسیار کمتر از چاپ CMYK است؛ زیرا در حالت کلی چاپ cmyk از 4 رنگ تشکیل یافته و می‌تواند ترکیبات رنگی باکیفیت‌تر و دقیق‌تری را در اختیار چاپگرها قرار دهد.

چاپ پنتون یا نقطه‌ای چیست؟

چاپ پنتون تا حد زیادی عملکردی شبیه به چاپ 4 رنگ دارد؛ اما با این تفاوت بزرگ که برای طیف خاصی از رنگ‌ها همچون طلایی، نقره‌ای و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این متد می‌توان ترکیبات رنگی را روی طرح ایجاد کرد که حتی با استفاده از برنامه‌های پیشرفته‌ای همچون فتوشاپ هم امکان ایجاد آن‌ها نیست!

در حالت کلی به طیف رنگ‌هایی به غیر چهار رنگ cmyk، رنگ پنتون یا اسپات گفته می‌شود. از تکنولوژی چاپ پنتون عمدتا در چاپ لیبل‌ها استفاده می‌شود.

چاپ رنگی نقطه‌ای (پنتون) چه مزایایی دارد؟

چاپ نقطه‌ای در حالت کلی عملکرد متفاوتی نسبت به چاپ چهار رنگ دارد. در این فناوری چاپ هر نوع رنگ به صورت جداگانه ترکیب شده و در نهایت چاپ می‌شود. در این متد به جای اینکه رنگ‌های بازسازی شوند، از غلظت‌های CMYk استفاده شده و به همین دلیل ترکیبات رنگی در این روش بیشترین تطابق را با رنگ اصلی PMS دارد.

در دنیای کنونی که رنگ‌‌های ظرف محصولات بیشترین ارتباط را با مشتریان برقرار می‌کنند، اغلب برندهای محبوب از تکنولوژی چاپ پنتون به منظور چاپ طرح‌های رنگارنگ روی محصولات خود استفاده می‌کنند. اگر به بسته ببندی و ظاهر محصولات بسیاری از برندهای معروف نگاه کنید، متوجه حضور برخی رنگ‌های خاص و چشم‌نواز خواهید شد؛ در واقع این رنگ‌های خاص حاصل فناوری چاپ پنتون است.

حتی با استفاده از چاپ رنگی نقطه‌ای (پنتون) می‌توان انواع طرح‌ها و لوگوهای شرکتی مختلف را با ترکیبات رنگی متمایز و جدیدی طراحی و چاپ کرد. یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از چاپ پنتون در صنعت، ارائه طرح‌های چاپی با بالاترین کیفیت با طیف رنگی گسترده‌تری است.

بررسی معایب چاپ نقطه‌ای

چاپ پنتون یا همان نقطه‌ای در کنار مزایای بسیار زیاد خود، همواره برخی معایب نیز دارد. این تکنولوژی چاپ هزینه‌های هنگفتی را برای صاحبان کسب‌و‌کارها به دنبال داشته و یکی از گران‌ترین روش‌های چاپ است. البته لازمه حفظ کیفیت و تمایز ترکیبات رنگی توسط روش چاپ نقطه‌ای، باید از این تکنولوژی روی متریال‌های مناسبی استفاده شود. برای نمونه در صورت وجود رنگ نارنجی، باید این رنگ روی یک کاغذ با ضخامت بیشتر چاپ شود تا تغییرات محسوسی در وضوح و دقت آن ایجاد نشود!

ویژگی‌های مهم چاپ چهار رنگ یا همان CMYK

چاپ CMYK تکنیکی بی‌بدیل برای چاپ تصاویر با ترکیبات رنگی واقع‌گرایانه است. این متد، استانداردترین روش برای چاپ دیجیتال بوده و به همین دلیل در صنعت چاپ به طرز گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله ویژگی‌های چاپ چهار رنگ می‌توان به موارد زیر پرداخت:

 • افزایش میزان خوانایی اطلاعات
 • تمام نقاط کوچک این رنگ‌ها در زاویه‌های مختلف چاپ می‌شود. (با هدف ایجاد تصویر چاپی باکیفیت)
 • بهترین و پررنگ‌ترین سیستم چاپ رنگی در دنیا
 • کیفیت بسیار بالای تصاویر چاپی با ترکیبات رنگی واقع‌گرایانه

مزایای چاپ CMYK

در حالت کلی اگر تصاویر چاپی شما به ترکیبات رنگی با تعداد کمتر از 3 رنگ نیاز دارند؛ روش چاپ نقطه‌ای روشی مناسب و به‌صرفه‌تر برای شما خواهد بود. اما اگر ترکیبات رنگی مورد نیاز برای چاپ تصاویر و طرح‌های شما بیشتر از 3 عدد بود باید حتما از روش چاپ چهار رنگ (CMYK) استفاده کنید. یکی از اصلی‌ترین مزایای چاپ 4 رنگ، چاپ تصاویر با کیفیت بسیار بالا با ترکیبات رنگی مختلف است. در واقع این تکنولوژی چاپ به غیر از چاپ تصاویر سیاه و سفید، برای چاپ انواع تصاویر و طرح‌ها با رنگ‌های مختلف مناسب است.

استفاده از فناوری چاپ CMYK چه معایبی دارد؟

بهره‌گیری از تکنیک چهار رنگ روی متریال‌هایی چون لباس مشکلات و معایب بسیاری دارد. در ادامه به صورت لیست‌وار به معایب این فناوری چاپ خواهیم پرداخت.

 • سرعت اجرای کمتر نسبت به فناوری چاپ پنتون
 • داشتن برخی محدودیت‌ها در چاپ روی بعضی از مواد و متریال‌های چاپی
 • داشتن هزینه بیشتر نسبت به چاپ دو رنگ

مقایسه مزایا و ویژگی‌های چاپ پنتون و چهار رنگ با یکدیگر

در حالت کلی، اگر بخواهیم برتر بودن هر یک از این دو فناوری چاپ را نسبت به یکدیگر مشخص کنیم، ابتدا باید به تفاوت این دو فناوری از نظر مزایا و ویژگی‌هایی که دارند بپردازیم.

 1. طیف‌های رنگی در چاپ پنتون کیفیت بیشتری نسبت به ترکیبات رنگی CMYK دارند.
 2. میزان اشباع رنگ در چاپ نقطه‌ای بیشتر از چاپ CMYK است.
 3. با استفاده از رنگ‌های پنتون می‌توان رنگ‌های خاصی همچون نقره‌ای و طلایی را به وجود آورد.
 4. میزان ماندگاری و دوام ترکیبات رنگی پنتون نسبت به رنگ‌های CMYK بیشتر است.

سخن پایانی

در این مطلب توضیحات کاملی را در مورد مزایا و معایب دو تکنولوژی مدرن چاپ 4 رنگ و نقطه‌ای در اختیار شما قرار دادیم. در کل چاپ نقطه‌ای از نظر کیفیت و نداشتن محدودیت در طیف‌های رنگی متنوع و جدید عملکرد بسیار بهتری نسبت به چاپ 4 رنگ دارد. اما از طرفی هزینه‌‌های چاپ با استفاده از فناوری پنتون نسبت به cmyk بسیار بیشتر بوده و بهتر است روی پروژه‌هایی با بازدهی بالا از این تکنولوژی استفاده شود.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه