انقلاب هوش مصنوعی در صنعت چاپ! رشد و توسعه نامحدود صنعت چاپ با ورود هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در صنعت چاپ

امروزه با رشد و توسعه توقف‌ناپذیر تکنولوژی شاهد رونمایی از دنیای جدیدی از ابزارهای مدرن هستیم. تکنولوژی هوش مصنوعی بی‌شک بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین دستاورد بشر در تمام ادوار بوده و خواهد بود. از این فناوری در ساخت و توسعه کوچک‌ترین ابزارهای هوشمند تا بزرگ‌ترین دستگاه‌ها به خصوص ربات‌های پیشرفته به شکلی بهینه استفاده می‌شود. دستبرد هوش مصنوعی به بسیاری از صنایع جامعه بشری باعث شده تا تحولی عظیم در روند زندگی انسان‌ها به وجود آمده و همچنین دریچه‌ای جدید از آینده در اذهان عمومی شکل گیرد. صنعت چاپ نیز از جمله صنایعی است که هوش مصنوعی با ورود به آن توانسته تغییرات بزرگی را به وجود آورد.

استفاده از فناوری هوش مصنوعی در صنعت چاپ باعث شده تا دستگاه‌های مدرن و مبنی بر تقلید رایانه و الگوگیری از هوش انسانی ساخته شوند. البته دستاوردهای هوش مصنوعی در چاپ تنها به موارد فوق ختم نمی‌شود، برای کسب اطلاعات جالب‌تر و بیشتر در این مورد با ما تا انتهای مقاله همراه شوید.

 

هوش مصنوعی چیست؟

پیش از صحبت در مورد بهره‌برداری از تکنولوژی هوش مصنوعی در صنعت چاپ ابتدا بهتر است در مورد ماهیت این تکنولوژی و عملکرد آن توضیحاتی مفید را در اختیار شما قرار دهیم. فناوری هوش مصنوعی یا همان Artificial Intelligence مبنایی برای تقلید رایانه‌ای و ساخت ابزارهایی مبتنی بر فرایندهای هوش انسانی است. این تکنولوژی با تلفیق الگوریتم در یک محیط محاسباتی کاملا زنده و هوشیار ایجاد می‌شود تا با عنوان مغز مصنوعی متفکر و حتی خلاق شناخته شود!

 تاریخچه ابدا هوش مصنوعی به سال 1956 میلادی باز می‌گردد. در آن زمان شخصی به نام جان مک کارتی برای اولین بار در کل ادوار این فناوری را به دنیا معرفی کرد. در همان سال مک کارتی و چندین نفر از فعالان حوزه هوش مصنوعی کنفرانسی تحت عنوان پروژه تحقیقاتی تابستانی دارتموت در زمینه هوش مصنوعی را تشکیل دادند. در واقع این کنفرانس آغازی برای معرفی فناوری یادگیری ماشینی از نوع عمیق و برگرفته از هوش انسانی بود.

                                     با فناوری چاپ متالیز انقلابی ما، چاپ های خود را به آثار هنری مسحورکننده تبدیل کنید

کاربردهای هوش مصنوعی

از دهه 90 تا به امروز از فناوری هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلفی استفاده شده است. از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین مواد کاربرد هوش مصنوعی می‌توان به استفاده در تشخیص قلب، خدمات مالی، پیش بینی خرید، خرده فروشی، تعاملات آنلاین و دیجیتال، پشتیبانی از مشتری در بستر فضای مجازی اشاره کرد.

این فناوری در هر یک از این عرصه‌ها به تنهایی توانسته تغییرات بسیار بزرگی را ایجاد کند، به گونه‌ای که در حال حاضر بدون وجود آن بخش بزرگی از فعالیت‌های پیشرفته و دقیق این حوزه‌ها دچار مشکل خواهد شد!

استفاده از هوش مصنوعی در صنعت چاپ

از هوش مصنوعی در صنعت چاپ به منظور بهبود سطح کیفی خدمات و همچنین با هدف کاهش نیروی انسانی درگیر استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین موارد کاربرد هوش مصنوعی در چاپ مجهز کردن بخش نظارت بر چاپ به این فناوری است. استفاده از این تکنولوژی در این بخش از صنعت چاپ باعث شده تا صاحبان چاپخانه‌ها به نیوری انسانی کمتری نیاز داشته و در عین حال سطح کیفی کارهای خود را افزایش دهند.

استفاده در بخش خدمات چاپ انجام امورات تکراری و نیازمند دقت بسیار بالا و افزایش امنیت حفظ اطلاعات مشتریان

فرایند سپردن بسیاری از کارهایی تکراری و نیازمند دقت و توجه بالا در این بخش از صنعت چاپ به هوش مصنوعی علت اصلی رشد و بهبود نتایج مربوطه است. بهره‌برداری از هوش مصنوعی در این بخش بیشتر از همه باعث کاهش میزان تولید زباله و خطاهای انسانی شده است. البته استفاده از این تکنولوژی مدرن در صنعت چاپ علاوه بر موارد فوق مزیت‌های بزرگ دیگری چون افزایش ضریب ایمنی را دارد.

حفظ اطلاعات و داده‌های بسیار مهم مشتریان که در حافظه سیستم هر چاپخانه ذخیره می‌شود از مهم‌ترین تدابیر امنیتی هر چاپخانه است. انجام این کار تنها با اکتفا به سیستم‌های کامپیوتری غیر هوشمند کافی نبوده و نیازمند ایفای نقش هوش مصنوعی است. برخی از ابزارهای تخصصی هوش مصنوعی نیز در زمینه آنالیز داده‌ها می‌توانند به راحتی کلی شبکه‌های مملو از داده هر چاپخانه را آنالیز کرده و شکاف‌های امنیتی را در صورت وجود سریعا تشخیص دهند.

هوش مصنوعی به عنوان دستیار مجازی مشتری (VCA)

کلیه مراکز تماس امروزه از VCAها برای پاسخ به سوالات متداول مشتریان خود و حتی مشاوره دادن به آن استفاده می‌کنند. در واقع دستیارهای مجازی مشتری محصولی از هوش مصنوعی هستند که کسب‌و‌‌کارهای امروزی را از حضور نیروهای انسانی در زمینه پاسخ‌گویی و مشاوره و پشتیبانی آنلاین مشتریان بی‌نیاز می‌کنند.

مواردی چون تشخیص صدا به همراه گفتگو شبیه سازی شده به چگونگی برقراری ارتباط انسان‌ها در این نوع ابزارها باعث شده تا فرایند تعامل با مشتریان در فضای آنلاین به شکلی کاملا حرفه‌ای و دقیق صورت گیرد.

ابزارهای هوش مصنوعی در صنعت چاپ استفاده از هوش مصنوعی در صنعت چاپ

 همان گونه که در مطالب بالا گفته شد هوش مصنوعی در صنعت چاپ تا به امروز تحولات عظیمی را به وجود آورده است. این تکنولوژی فرایند ارائه خدمات انواع چاپ را آسان‌تر و در عین حال کم‌هزینه‌تر کرده است. با استفاده از هوش مصنوعی در چاپ تمرکز نیروهای انسانی روی ایجاد طرح‌های خلاقانه و منحصربه‌فرد افزایش یافته و از طرفی بسیاری از کارهای مربوط به چاپ به شکلی اتوماتیک و از پیش برنامه‌ریزی شده انجام می‌شود.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت چاپ بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید، از نظارت بر روی کیفیت خروجی چاپ گرفته تا الگوریتم‌های هوشمند برای بهینه‌سازی تماما توسط این تکنولوژی انجام می‌شود.

نظارت اتوماتیک بر روی کیفیت خروجی انواع چاپ

یکیاز کاربردهای شاخص هوش مصنوعی در صنعت چاپ نظارت دقیق و کاملا اتوماتیک روی کیفیت نهایی خدمات چاپ است. کلیه دستگاه‌های چاپی که از فناوری هوش مصنوعی بهره می‌برند با استفاده از حسگرهای فوق پیشرفته خود نتیجه نهایی کار را مورد بررسی قرار می‌دهند.

افزون بر این موارد فرایندهایی چون تنظیم و تراز کاغذ یا هر نوع متریال در پروسه چاپ با استفاده از خود دستگاه چاپ (به وسیله دستورات هوش مصنوعی) انجام می‌شود تا دیگر نیازی به نیروی انسانی برای انجام چنین اقداماتی نباشد.

سرویس چاپ مستقیم از شگفتی‌های استفاده از هوش مصنوعی در صنعت چاپ

از دیگر کاربردهای بسیار مفید و کارآمد هوش مصنوعی در صنعت چاپ به عمل آوردن تغییرات بزرگ و سرنوشت‌ساز در سخت افزار ماشین‌های چاپ است. به گونه‌ای که سخت‌افزارها می‌توانند با پردازش دقیق اطلاعات و داده‌های دریافتی سفارش‌های را شخصی سازی کرده و پیام آن را به چاپگر یا ماشین‌های چاپ ارسال کنند.

هدف از انجام این کار سرعت بخشیدن به فرایند ثبت سفارش مشتریان و انجام آن‌ها با کمترین میزان خطا و بالاترین کیفیت است. علاوه بر این بسیاری از کارهای پیچیده نیازمند نیروی انسانی متخصص و کابلد تنها توسط این فناوری انجام می‌شود.

ابزارهای لی آوت هوش مصنوعی

یکی از دیگر از معروف‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی در صنعت چاپ لی آوت نام دارد. امروزه در صنعت چاپ فرایندهایی چون تولید طرح‌های چاپی در بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات چاپ مدرن با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی به نام لی آوت انجام می‌شود. البته کاربرد این نوع ابزار مبنی بر هوش مصنوعی تنها به موارد فوق منتهی نمی‌شود.

با استفاده از لی آوت‌ها می‌توان در میزان استفاده از مواد اولیه صرفه جویی کرده و حتی آن‌ها را به کمترین مقدار ممکن رساند. به عبارتی دقیق‌تر هر چقدر سطح چاپی مورد نظر مشتری پیچیده و سخت باشد باز هم ابزار لی آوت نیز می‌تواند از بیشترین سطح هر برگ از متریال از جمله کاغذ و مقوا برای چاپ طرح استفاده کند.

استفاده از هوش مصنوعی در خدمات پرینت سه بعدی 3D

همان طور که می‌دانید خدمات چاپ سه بعدی از جمله مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بخش‌های صنعت چاپ است. خوشبختانه فناوری هوش مصنوعی با بهینه‌سازی‌ها و توسعه‌های بزرگی که داشته توانسته در این بخش نیز ایفای نقش کند. به گونه‌ای که امروزه با استفاده از هوش مصنوعی خدمات چاپ سه بعدی نیز قابل انجام است. استفاده از این نوع از ابزارهای هوش مصنوعی در صنعت چاپ همواره منجر به کاهش سقف هزینه‌های مربوط به پیاده‌سازی طرح‌های سه بعدی و چاپ آن‌ها شده است.

در این حوزه به منظور طراحی اشکال گرافیکی سه بعدی برخی ابزارهای هوشمند مبنی بر فناوری Al ساخته شده است که به هنگام انجام طراحی، طرح‌های مختلف از پیش مشخص شده‌ای را به مشتریان و کاربران نمایش و پیشنهاد می‌دهد. 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه