صفر تا صد راه‌اندازی کارخانه چاپ

راه‌اندازی کارخانه چاپ

تاسیس کارخانه چاپ در دنیای امروزی که صنعت چاپ بیشترین اهمیت و بهترین جایگاه را دارد، بسیار پرسود خواهد بود! اما برای تاسیس این نوع کارخانه بایستی در رابطه با صنعت چاپ و نیازمندی‌های آن اطلاعات کاملی داشت. علاوه بر این، استفاده از تجهیزات پیشرفته و همچنین نیروی کار متخصص و ماهر ارتباط مستقیمی با میزان موفقیت کارخانه دارد. جالب است بدانید آیین نامه مربوط به تاسیس شرکت چاپ برای نخستین بار در سال 1358 خورشیدی توسط دولت جمهوری اسلامی ثبت شد.

از آن سال به بعد، با پیشرفت و توسعه چشمگیر صنعت بسته بندی، افراد بسیاری تصمیم به احداث انواع کارخانجات چاپ گرفتند. با وجود صدها چاپخانه، باز هم بازار این صنعت در ایران به قدری پررونق است که چندین برابر تعداد موجود، کارخانجاتی را تاسیس کرد!

منظور از شغل چاپخانه چیست؟

تمامی کارخانجاتی که در زمینه چاپ فعالیت دارند، خدمات مربوط به چاپ بنر، تراکت، پوستر، بروشور، لیبل، فلکسی و... را ارائه می‌کنند. البته ممکن است برخی از این کسب‌و‌کارها خدمات محدود‌تری داشته باشند. شاید برای شما هم مانند بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که میزان درآمد و سود حاصله از شغل چاپخانه چقدر است؟ میزان درآمد هر یک از کارخانجات و اصناف در زمینه چاپ، دقیقا بستگی به نوع و کیفیت خدمات آن‌ها دارد. اما در کمترین حالت میزان سوددهی کارگاه چاپخانه می‌تواند بین 50 الی 60 میلیون تومان متغیر باشد.

نکات مهم در مورد راه‌اندازی کارخانه چاپ

بسیاری از افراد بدون توجه به برخی نکات پایه و پیش‌نیاز، قصد دارند کارخانه چاپ با بهترین خدمات را راه‌اندازی کنند. در صورتی که بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی در مورد این صنعت، نمی‌توان با نیازها و درخواست‌های بازار آن آشنا شد.

یکی از باورهای غلط مردم در مورد شغل چاپخانه، داشتن دیدن ابزاری به این صنعت است. در واقع دید شما به عنوان یک موسس کارخانه چاپ، باید به این صنعت از روی علاقه و اشتیاق باشد. داشتن خلاقیت در این صنعت می‌تواند برندی قدرتمند از شما در بین رقبا بسازد، به شرطی که در مورد چاپ و الزامات آن اطلاعات کافی داشته باشید.

البته داشتن دانش کافی و تخصص تنها به مدیر و موسس کارخانه ختم نمی‌شود، بلکه باید تمامی نیروی کار در مورد چاپ و ترفندهای آن آگاهی کاملی داشته باشند.

استخدام نیروی متخصص در چاپخانه

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مربوط به راه‌اندازی کارخانه چاپ، استخدام نیروی کار است. در واقع نیروی کار حکم سرمایه را برای شما دارند. در واقع شما روی نیروی انسانی شرکت خود سرمایه‌گذاری می‌کنید، پس باید این سرمایه‌گذاری کاملا آگاهانه و درست باشد.

طبیعتا شما به عنوان مدیر کارخانه، نمی‌توانید به صورت تمام وقت در حضور کارکنان خود باشید، به همین دلیل باید نیروی کاری متخصص و مسئول را استخدام کنید تا در صورت نبود شما بتوانند به خوبی کنترل شرایط را بر عهده بگیرند.

مراحل راه‌اندازی کارخانه چاپ

برای اینکه بتوانید بهترین عملکرد را در راه‌اندازی چاپخانه داشته باشید، باید مراحلی که در ادامه معرفی می‌کنیم را عینا و دقیقا پیاده‌سازی کنید:

 1. نوشتن طرح تجاری
 2. ایجاد حساب بانکی برای کارخانه
 3. خرید یا اجاره مکان مناسب
 4. تهیه تجهیزات چاپ
 5. دریافت مجوزهای مورد نیاز

نوشتن طرح تجاری

منظور از طرح تجاری، همان نقشه یا پلن خاص برای چیدن یک مسیر مناسب احداث کارخانه است. اما مشکل اصلی که وجود دارد، این است که برخی از مدیران کسب‌و‌کارها، تخصص لازم در این زمینهرا ندارند. هدف از نوشتن طرح تجاری، مشخص کردن اهداف، نیازمندی‌ها و درخواست‌ها از راه‌اندازی کارخانه است.

ساخت حساب بانکی برای کارخانه

بعد از تعیین نقشه راه کارخانه، حال نوبت آن است که حساب بانکی برای آن احداث شود! برای تامین امنیت دارایی مربوط به چاپخانه، باید حتما حساب بانکی در یکی از بانک‌های معتبر افتتاح کنید.

هدف از انجام این کار، تفکیک حساب شخصی از حساب بیزینسی به جهت مدیریت هر چه بهتر و دقیق‌تر اموال و دارایی‌ها است.

خرید یا اجاره مکان

سومین مرحله مهم از راه‌اندازی کارخانه چاپ، خرید یا اجاره یک مکان با متراژ مناسب است. البته همیشه به هنگام انتخاب محل مناسب برای احداث کارخانه چاپ به این نکته مهم توجه داشته باشید که موقعیت مکانمی آن دسترسی سریع و مناسبی به دفاتر مرکزی، بانک‌ها، مراکز خرید و... داشته باشد.

تهیه تجهیزات چاپ

مهم‌ترین بخش از پروسه راه‌اندازی چاپخانه، خرید تجهیزات مورد نیاز است. دستگاه‌های چاپ انواع مختلفی داشته و شما باید بر اساس نیازمندی و نوع خدمات قابل عرضه خود به بازار هدف، باید تجهیزات مناسب را انتخاب کنید. انواع دستگاه چاپ عبارت‌اند از:

 • ماشین مفتول دوزی
 • ماشیم پرفراژ
 • دستگاه برش اتوماتیک
 • دستگاه چاپ نیم ورقی
 • و...

دریافت مجوزهای لازم

طبیعتا بدون کسب مجوزهای لازم نمی‌توان به عنوان یک شرکت چاپ قانونی فعالیت کرد. برای دریافت جواز مختلف از دولت جمهوری اسلامی ایران باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • داشتن حداقل 10 سال سابقه کار در صنایع مرتبط با چاپ
 • داشتن 5 سال سابقه کار در زمینه چاپ لیتوگرافی و سیلک
 • داشتن حداقل 1 سال سابقه تحصیلی در یکی از رشته‌ها و گرایشات مرتبط با چاپ
 • ارسال مدارک مورد نیاز اعم از کارت شناسایی، مدرک تحصیلی، گواهی عدم سوء پیشینه و...

مزایا و معایب راه‌اندازی کارخانه چاپ

راه‌اندازی شرکت خدماتی چاپ، مزیت‌ها و مشکلات خاص خود را دارد. برای نمونه یکی از چالش‌های تاسیس شرکت چاپ، قیمت بالای تجهیزات مورد نیاز است. علاوه بر این، پروسه تعمیر،ف سرویس و شارژ تجهیزات هزینه‌های بالایی دارد.

اما در مقابل، میزان سودآوری شرکت‌های چاپ در ایران بسیار بیشتر از موسسات خدمات چاپی در سایر کشورها است! همچنین صنعت بسته بندی کنونی به نوعی به چاپ و خدمات آن وابسته شده است.

سخن پایانی

در این مطلب، مراحل مربوط به راه‌اندازی کارخانه چاپ را بررسی کردیم. در حالت کلی برای تاسیس یک شرکت خدمات چاپی با کیفیت متوسط، اولین کاری که باید انجام دهید داشتن بودجه‌ای مناسب است. در گام‌های بعدی اخذ مجوزهای لازم، خرید تجهیزات کارآمد و استخدام نیروی انسانی مجربمی‌تواند میزان بازدهی و راندمکان شرکت شما را در مدت کوتاهی افزایش دهد.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه