اوزالید چیست؟ اهمیت تهیه اوزالید پیش از چاپ

اوزالید چیست

صنعت چاپ یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین صنایع در جوامع بشری است. این صنعت از گذشته تا به امروز تغییرات و پیشرفت‌های بسیاری داشته است، اما در طی روند تکاملی این صنعت همواره برخی از موارد و فاکتورها ثابت بوده و تغییری نکرده است.  اوزالید نیز از جمله این موارد بوده و از سال‌های بسیار دور نیز در این صنعت استفاده می‌شود. اوزالید مانند کتابچه‌ یا کلیشه‌ای است که عمدتا در روش‌های چاپی چون افست برای انتقال محتوا و تصاویر استفاده می‌شود. البته واژه اوزالید برای عموم مردم ناشناخته بوده و حتی بسیاری از افراد نیز با کارکرد این واژه در صنعت چاپ آشنایی ندارند. به همین جهت در ادامه این مقاله در مورد اوزالید و اهمیت تهیهی آن قبل از چاپ به توضیحات بیشتری می‌پردازیم.

معنی و مفهوم اوزالید در فرهنگ معین

این واژه برای افرادی که در صنعت چاپ و صنایع وابسته به آن فعالیت ندارند ناآشنا و نامفهوم است. اما در صنعت چاپ نیز این کلمه کاربرد گسترده‌ای دارد. اوزالید در فرهنگ معین و عامیانه به این صورت تعریف می‌شود: نمونه ایجاد شده فیلم کتاب یا نشریه قبل از چاپ و اعمال تغییرات نهایی در آن.

آشنایی با مفهوم اوزالید و کاربرد آن در صنعت چاپ

برای درک هر چه بهتر کاربرد اوزالید در صنعت چاپ به این مثال توجه کنید. در روش چاپ لیتوگرافی به منظور تهیه فیلم مخصوص چاپ یا زینک کتابچه‌ای با ابعاد کوچک به رنگ آبی تهیه می‌شود. این کتابچه قبل از چاپ نسخه نهایی توسط مشتری بررسی می‌شود تا در صورت تایید نیز مرحله نهایی چاپ اجرا شود. به بیانی ساده‌تر امروزه تعداد کثیری از دستگاه‌های پرینتر نقش چاپ اوزالید را دارند.

در حقیقت اوزالید یک بستری برای انتقال اطلاعات کلیشه است که در روش‌های مختلف چاپ مورد توجه قرار می‌گیرد. در تعریفی علمی در هر روش چاپ به یک بستر انتقال اطلاعات در قالب تصویر و متن نیاز است تا با استفاده از آن اطلاعات روی سطح چاپ شونده منتقل شود. البته این واژه در اصطلاحات تخصصی پاپ زینک نام دارد.

کاربرد اوزالید در چاپ افست

بستر انتقال دهنده اطلاعات در قالب تصاویر و متون در صنعت چاپ، اوزالید نام دارد. بستر انتقال اطلاعات در این روش از چاپ با نام چاپ زینک شناخته می‌شود. در چاپ افست برای تولید این زینک‌ها از روش لیتوگرافی استفاده می‌شود. در سال‌های گذشته برای چاپ اطلاعات از طلق‌های مختلفی شبیه به طلق عکس رادیولوژی استفاده می‌شد. این نوع طلق‌ها در صنعت چاپ با عنوان فیلم شناخته شده و بعد از مونتاژ روی زینک‌هایی از جنس آلومینیوم حک می‌شدند.

اما در طی چندین سال اخیر به جای استفاده از روش‌های شیمیایی و سنتی از روش لیزر برای چاپ اطلاعات استفاده می‌شود. در مرحله نهایی از این روش برای جلوگیری از بروز خطاهای احتمالی به خصوص در روش چاپ افست اطلاعات روی کاغذ مخصوص آبی رنگ به نام اوزالید چاپ می‌شود. در گذشته از این نوع کاغذها (چاپ اوزالید) در تولیداتی از قبیل مجله، کتاب و کاتالوگ استفاده می‌شد.

آیا اوزالید از صنعت چاپ حذف شده است؟

سوالی که بسیاری از افراد بعد از آشنا شدن با اوزلید با آن موجه می‌شوند این است که آیا چاپ اوزالید از صنعت چاپ حذف شده است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله این نوع دفترچه‌های منتقل کننده اطلاعات دیگر در هیچ یک از روش‌های چاپی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. در عوض به جای این نوع کتابچه‌ها دستگاه‌های پرینتر نیز جایگزین شده‌اند که دقیقا نقش اوزالید را در صنعت چاپ به شکلی بهینه ایفا می‌کنند.

پیشرفت و توسعه چاپ اوزالید  

در طی چندین سال اخیر به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه‌های پرینتر جایگزین دفترچه‌های آبی رنگ یا همان اوزالید شده‌اند. به گونه‌ای که در بسیاری از شرکت‌های مدرن و امروزی ارائه دهنده خدمات چاپ تماما از این نوع دستگاه‌ها برای ارائه نمونه به مشتری استفاده می‌شود.

در چنین شرکت‌هایی پیش از تولید زینک‌ها فایل نهایی به دستگاه پرینتر منتقل شده و یک نسخه رنگی و سیاه سفید از آن چاپ می‌شود. سپس این نسخه به دقت توسط کارشناس و مشتری بررسی می‌شود تا در صورت داشتن ایراد یا مشکلی برطرف شده و سپس به ناظر چاپ داده می‌شود تا با دریافت تایید نهایی ناظر فرایند تولید زینک شروع شود.

در صنعت چاپ نسخه رنگی یا سیاه و سفید اوزالید بهتر است؟

همان گونه که در مطالب بالا گفته شد اوزالید در دو نسخه رنگی یا سیاه و سفید تولید می‌شود. این مرحله نیز بر اساس میزان حساسیت و رنگی بودن یا نبودن محتوا (تصاویر و متون) مشخص می‌شود. در حقیقت رنگی بودن اوزالید (نوع پیشرفته در دستگاه‌های پرینتر) کاملا بستگی به نوع چاپ و سلیقه مشتری دارد. اما چیزی که در این میان حائز اهمیت است بررسی و بازبینی دقیق محتوا و تایید مراحل مربوطه است.

علت اهمیت بسیار بالای اوزالید در صنعت چاپ

با استفاده از اوزالید و تهیه آن قبل از چاپ می‌توان از بروز بسیاری از خطاهای بزرگ و هزینه‌بر در تولید زینک‌ها جلوگیری کرد. این امر علاوه بر پیشگیری از خطاهای رایج باعث می‌شود تا از صرف هزینه‌های گزاف در چاپ جلوگیری شود.

به بیانی دقیق‌تر تهیه اوزالید پیش از چاپ باعث می‌شود تا هیچ گونه اشتباه و خطایی در فرم بندی به وجود نیاید. این مورد به خصوص در چاپ کاتالوگ‌ها و کتاب‌ها نقش پررنگ‌تری دارد. در اصل یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های اوزالید در صنعت چاپ جلوگیری از هزینه‌های گزاف و غیر ضروری است و همچنین بهبود کیفیت نهایی چاپ است.

کیاما پرینت پیشرو در صنعت چاپ

شرکت کیاما پرینت با بیش از 10 سال سابقه کاری درخشان و رزومه قوی امروزه توانسته به یکی از موفق‌ترین و معتبرترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات چاپ و چاپ متالایز در سطح کشور تبدیل شود. کلیه خدمات مربوط به چاپ و روش‌های مختلف چاپ در کیاما پرینت با بالاترین کیفیت و توسط پیشرفته‌ترین دستگاه‌های چاپ انجام می‌شود. در این مجموعه بزرگ نسخه مدرن و پیشرفته اوزالید یعنی دستگاه‌های پرینتر نیز به منظور بهبود کیفیت خدمات چاپی ارائه شده استفاده می‌شوند.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه