تفاوت چاپ فلکسو و چاپ هلیو چیست

تفاوت چاپ فلکسو و چاپ هلیو چیست

روشهای متنوعی برای چاپ وجود دارد که هریک کاربردها و مزایای خاص خود را دارند. در این میان برخی از کاربران و کسبوکارها در انتخاب میان چند نوع چاپ برای انجام چاپ دچار تردید و مشکل میشوند. بر این اساس، در این مقاله تفاوت چاپ فلکسو و چاپ هلیو را مورد بررسی قرار میدهیم؛ اما قبل از آنکه به سراغ تفاوت‌های این دو نوع چاپ برویم بهتر است با چیستی آن‌ها نیز آشنا شویم. 

معرفی چاپ فلکسو و چاپ هلیو

در چاپ فلکسو نیاز به صفحاتی با انعطاف بیشتر است، استفاده از تصاویر در این نوع بسیار متنوع است البته تمامی این تصاویر به کمک نگاتیو خواهند شد و حکاکی آن‌ها نیز به صورت لیزری است. امروزه شاهد پیشرفت زیادی در چاپ فلکسو هستیم، چاپ فلکسو بسیار آسان است. یکی از ویژگی‌های مهم این چاپ این است که می‌توان آن را بر روی سطوح‌های مختلف مانند کاغذ. لیبل، پلاستیک، سلفون، فویل و... چاپ کرد، این موضوع سبب شده تا چاپ فلکسو پیشرفت زیادی نماید و در سراسر جهان گسترده شود. 

چاپ هلیو نیز مانند چاپ فلکسو یک چاپ برجسته محسوب می‌شود، اما ویژگی‌های خاص خود را دارد. در این چاپ برای طرح مورد مورد نظر از کلیشه‌های فلزی استفاده می‌شود که کاربرد فراوانی دارند و شکل آن‌ها نیز به صورت استوانه‌ای است. از آنجایی که از کلیشه‌های چدنی برای این محصول استفاده می‌شود، کمتر از آن استفاده می‌شود چرا که فقط برای تیراژهای بالا و مقرون به صرفه مناسب است. معمولا از چاپ هلیو بیشتر برای سلوفان، نایلون، متالایز و... استفاده می‌شود، هر چه عمق گودی کمتر باشد نیاز به رنگ نیز کمتر خواهد بود. برای دیدن حروف‌ها و چاپ باید از ذره‌بین استفاده شود تا بتوان حروف‌های ناصاف را تشخیص داد. 

تفاوت‌های اصلی چاپ فلکسو و چاپ هلیو 

در قسمت بالا با چاپ فلکسو و هلیو آشنا شدیم، در این بخش مت قصد داریم شما را با تفاوت چاپ فلکسو و چاپ هلیو آشنا کنیم. چاپ فلکسو برای مقیاس‌های کمتر مناسب است و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است و قیمت پایینی دارد اما چاپ هلیو به دلیل بالا بودن کیفیت کار و تصاویر، ممکن است قیمت بالاتری نسبت به چاپ فلکسو داشته باشد. 

در چاپ هلیو از فناوری‌های بسیار پیشرفته استفاده می‌شود که سبب بالا رفتن کیفیت و جذابیت تصاویر می‌شوند. مراحل آماده سازی چاپ هلیو نیز از چاپ فلکسو گران‌تر است؛ بنابراین در صورت داشتن مشکلات مالی و صرفه جویی در هزینه‌ها بهتر است چاپ فلکسو را انتخاب کنید. اما اگر کیفیت و زیبایی از هزینه برای شما مهم‌تر است توصیه می‌شود چاپ هلیوگراور را امتحان کنید. هر یک از این دو نوع چاپ مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره میکنیم.

مزایای چاپ فلکسو 

 • این چاپ نیاز به زمان زیادی ندارد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آماده می‌شود. 

 • چاپ فلکسو را بر روی کاغذ، پلاستیک، فویل و... می‌توان انجام داد. 

 • برای تیراژهای کوچک و متوسط می‌توان از این نوع چاپ بهره گرفت. 

 • هزینه تیراژهای کوچک و متوسط با چاپ فلکسو نسبت به چاپ هلیو کمتر خواهد بود. 

معایب چاپ فلکسو 

 • چاپ فلکسو برای تصاویرهایی که سایه روشن دارند مناسب نیست. 

 • این چاپ را نمی‌توان بر روی کارهای هنری اجرا کرد. 

 • دوام صفحات چاپی زیاد نیست و استحکام چندانی ندارند. 

 • مقدار رنگ نیز در این چاپ پررنگ نیست. 

مزایای چاپ هلیو 

 • کیفیت این نوع چاپ بسیار عالی است. 

 • ماندگاری چاپ نیز زیاد است و تا مدت زمان طولانی باقی خواهد ماند. 

 • زمان کمی برای چاپ نیاز است. 

 • سیلندرهای این نوع چاپ نیز دوام و ماندگاری بالایی دارند. 

 • برخلاف چاپ فلکسو در چاپ هلیو می‌توان تصاویر را با سایه روشن چاپ نمود. 

معایب چاپ هلیو 

 • تهیه سیلندرهای اولیه در این چاپ نسبت به چاپ فلکسو بسیار زیاد است. 

 • بیشتر برای تیراژهای بزرگ مناسب است. 

 • در تیراژهای پایین نمی‌توان از چاپ هلیو استفاده کرد، استفاده از این چاپ در تیراژهای بزرگ به کاهش هزینه‌ها نیز کمک می‌کند. 

شباهت و تفاوت چاپ فلکسو و چاپ هلیو در چیست؟ 

چاپ هلیو و چاپ فلکسو شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، اما قبل از آنکه به سراغ اختلافات این دو چاپ با یکدیگر بپردازیم بهتر است ابتدا شباهت‌های آن را بدانیم. برخی از شباهت‌های اصلی چاپ فلکسو و چاپ هلیو عبارتند از:

 1. نتایج هر دو چاپ بی‌نظیر و عالی است. 

 2. این دو چاپ یک فناوری قوی هستند که موارد مختلفی مانند صفحه، سیلندر، آستین چاپ و... می‌باشند. 

 3. چاپ فلکسو و چاپ هلیو برای حجم طولانی قابل انجام هستند، اما از چاپ فلکسو بیشتر برای اجراهای کوتاه استفاده می‌شود. 

حال که با شباهت‌های این دو نوع چاپ و تفاوتهای کلی آنها در کیفیت و هزینه آشنا شدیم، بهتر است با تفاوت چاپ فلکسو و چاپ هلیو به شکل اختصاصی نیز آشنا شوید. مهمترین تفاوتهای چاپ فلمسو و چاپ هلیو در حوهر، کیفیت چاپ، هزینه و زمان چاپ و ملاحضات زیستمحیطی خلاصه میشود.

تفاوت جوهر چاپ فلکسو و هلیو

وجود جوهر برای چاپ ضروری است و انواع مختلفی نیز از آن‌ها وجود دارد. چاپ فلکسو با بیشتر جوهرها سازگار است و این مورد یکی از مزایای بزرگ این چاپ به شمار می‌رود، اما چاپ هلیو با برخی از مرکبات سازگار نیستند و فرایند چاپ را دچار اختلالاتی می‌کند. از طرفی چاپ هلیو به جوهر بیشتری نسبت به چاپ فلکسو نیاز دارد و این مورد سبب بالا رفتن هزینه‌ها می‌شود و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیستند. 

مقایسه کیفیت چاپ فلکسو  وهلیو 

کیفیت در هر دو چاپ بسیار مهم است، امکان استفاده از هر دو چاپ برای جزئیات دقیق وجود دارد و در گذشته نیز بیشتر از فلکسو برای چاپ با کیفیت جزئیات دقیق استفاده می‌شد. اما امروزه چاپ هلیو امکان چاپ با جزئیات دقیق‌تر نسبت به چاپ فلکسو را فراهم کرده است. 

هزینه و زمان برای سیلندرها در دو نوع چاپ

معمولا چاپ هلیو نسبت به چاپ فلکسو گران‌تر است، همچنین کیفیت چاپ هلیو نیز بسیار بالا است و سبب می‌شود تا توسط افراد زیادی انتخاب شود. چاپ هلیو نسبت به چاپ فلکسو نیاز به زمان بیشتری دارد. 

ملاحضات زیست محیطی چاپ فلکسو و چاپ هلیو

سلامت محیط زیست بسیار مهم است بنابراین استفاده از چاپ‌های مناسب در این زمینه نیز اهمیت زیادی دارد. برای چاپ هلیو از جوهرهای پایه‌ حلال استفاده می‌شود، اما با این حال استفاده از چاپ فلکسو برای سلامت محیط زیست مفیدتر است. 

نتیجه گیری

در این مقاله با تفاوت چاپ فلکسو و چاپ هلیو آشنا شدیم، این دو نوع چاپ مزایا و معایبی در کنار تفاوت‌ها نیز دارند. به دلیل داشتن ویژگی‌های خاص چاپ فلکسو و چاپ هلیو در صنایع مختلف کاربرد دارند و امروزه برای تیراژهای مختلفی در کشور ما از این دو نوع چاپ استفاده می‌شود. امیدوارم مطالب این محتوا برای شما مفید واقع شده باشد و اطلاعات کاملی در رابطه با تفاوت چاپ فلکسو و چاپ هلیو در اختیارتان قرار داده باشد. 

 

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه