چاپخانه کجاست؟ نکات مهم مرتبط با چاپخانه

چاپخانه کجاست

واژه چاپ از جمله کلماتی است که بیش از هزاران سال قدمت دارد. این کلمه برگرفته از واژه چاو است. کلمه چاو در زبان مغول‌ها به معنای فشردن یک سطح بر روی سطوح دیگر است. بسیاری از افراد همواره با این پرسش مواجه می‌شوند که چاپخانه کجاست؟ در واقع کلمه چاپخانه نیز از این کلمه مغولی برگرفته شده و به معنای محلی است که در آن فرایند چاپ انجام می‌‌‌شود.

در چاپخانه‌ها از سال‌های بسیار دور تا به امروز از دستگاه‌های مخصوص چاپ مختلفی استفاده می‌شود، البته این دستگاه‌‌ها همگام با توسعه علم و تکنولوژی پیشرفت کرده‌اند. در ادامه این مطلب در مورد چاپخانه، بخش‌های مختلف آن و همچنین دستگاه‌هایی که در این محیط استفاده می‌شوند توضیحات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهیم.

چاپخانه کجاست؟

به محلی که در آن فرایندهای مختلف چاپ توسط دستگاه‌ها و نیروهای کار متخصص انجام شود چاپخنه گفته می‌شود. در لغت فارسی نیز چاپخانه به معنای محل چاپ کردن است. البته کلمات دیگری نیز به عنوان کلمات هم‌خانواده با چاپخانه هستند، یکی از رایج‌ترین این کلمات دارالطباعه است که در متون ادبی بسیاری استفاده می‌‌شود.

در گذشته چاپخانه تنها به مکان‌هایی گفته می‌شد که در آن‌ها عملیات مربوط به چاپ کتاب صورت می‌گرفت. اما امروزه چاپخانه کجاست معنای متفاوتی دارد. در چاپخانه‌های امروزی انواع و اقسام چاپ از جمله چاپ افست، چاپ دیجیتال، چاپ لیتوگرافی، چاپ متالایز و... به وسیله دستگاه‌های مدرنی انجام می‌شود.

در حالت کلی در چاپخانه‌های امروزی کارهایی مانند چاپ روی کاغذ، چاپ کاتالوگ و چاپ روی متریال و سطوح‌های مختلف انجام می‌شود. در واقع چاپخانه‌ها جایگاه ویژه‌ای در صنعت چاپ امروزی دارند.

آشنایی با انواع چاپخانه

در هر یک از انواع چاپخانه‌ها از دستگاه‌های چاپ مختلفی استفاده می‌شود. دستگاه‌های چاپ می‌توانند انواع چاپ مختلفی از جمله پاپ تامپو، چاپ افست، سیلک، فلکسو، سیل اسکرین، دیجیتال و... را انجام دهند. در هر چاپخانه‌ای چندین اپراتور دستگاه و ناظر وجود دارد که هر کدام وظیفه خاصی در فرایند انجام چاپ دارند. وظیفه اصلی ناظران چاپ نظارت بر کیفیت چاپ در مراحل مختلف است.

سرپرست چاپخانه نیز از جمله نیروی کاری بسیار مهم است که وظیفه نظارت بر بخش مدیریت چاپخانه را دارند. سرپرست محل چاپ بایستی بتواند بر روی فعالیت و عملکرد کارکنان و اپراتورهای دستگاه به خوبی نظارت کند تا هماهنگی‌ها لازم بین نیروی کار ایجاد شود. علاوه بر این سرپرست باید بر روی سطح کیفی مواد اولیه همچون کاغذهای چاپ نظارت داشته باشد تا در نهایت چاپ با بالاترین کیفیت انجام شود.

چاپخانه از نوع چاپ دیجیتال

یکی دیگر از انواع چاپخانه که امروزه کاربرد گسترده‌ای در ارائه خدمات چاپی دارند چاپخانه‌های دیجیتال هستند. در این نوع چاپخانه‌ها فرایند چاپ معمولا با تیراژ کمتری انجام می‌شود. به دلیل کوچک‌تر بودن سایز و ابعاد دستگاه‌های دیجیتال محل تشکیل این دستگاه‌ها نسبت به سایر چاپخانه‌ها کوچک‌تر است.

نقش و جایگاه چاپخانه در دنیای امروزی

چاپخانه در دنیای کونوی بیشترین اهمیت را در بسیاری از صنایع همچون صنعت پوشاک و... دارد. برای نمونه بسیاری از افرادی که بوتیک دارند و یا افرادی که عضو جامعه پزشکی هستند به نوعی به صنعت چاپ وابستگی دارند. به عبارتی دقیق‌تر برای چاپ انواع کارت‌های ویزیت، تراکت‌های تبلیغاتی، لیبل روی محصولات مختلف اعم از لباس‌ها و... همگی در چاپخانه‌ها به وسیله دستگاه‌های چاپ انجام می‌شود.  البته نویسندگان کتاب‌های مختلف از مشتریان دائمی چاپخانه‌ها هستند.

 در چاپخانه چه خدماتی ارائه می‌شود؟

همان گونه که در مطالب بالا گفته شد در انواع چاپخانه‌ها خدمات گسترده چاپی به منظور رفع نیازهای صنایع وابسته مانند تولید پوشاک و لوازم آرایشی و بهداشتی، صنعت پزشکی و... ارائه می‌شود. به بیانی روشن‌تر در پیک چاپخانه مدرن و پیشرفته امروزی کارهای زیر انجام می‌شود:

  • لمینت
  •  تراکت
  •  پوستر،
  • بروشور
  • لیبل سی دی
  • چاپ کتاب
  • ارائه پایان نامه به ادارات دولتی

مهم‌ترین ویژگی‌های چاپخانه خوب و حرفه‌ای

حالا که به پاسخ کامل پرسش چاپخانه کجاست دست یافتید نوبت آن است که با مهم‌ترین ویژگی‌ها و خصوصیات چاپخانه مناسب آشنا شوید. یک چاپخانه مناسب باید در مرحله اول دارای نیروی کار متخصص و مجرب باشد، چراکه بدون وجود نیروی متخصص خدمات مربوط به چاپ با کیفیت مطلوبی انجام نخواهد شد. از دیگر ویژگی‌های چاپخانه مناسب و حرفه‌ای می‌توان به استفاده از مواد اولیه مرغوب، محصولات متنوع، امکان ثبت سفارش آنلاین، تعرفه مناسب، استفاده از تجهیزات یشرفته و مدرن، ارائه مشاوره کامل قبل از خرید اشاره کرد.

استفاده از مواد اولیه باکیفیت

یکی از مهم‌ترین مواردی که هر چاپخانه باید آن را رعایت کند استفاده از مواد اولیه مرغوب و باکیفیت است. مواد اولیه نقش اساسی در کیفیت نهایی چاپ دارند. شرکت کیاما پرینت از جمله شرکت‌های خدمات چاپی است که در انواع پروسه‌های چاپی از بهترین مواد اولیه استفاده می‌کند.

برخورداری از محصولات متنوع

در حالت کلی وجود تنوع در محصولات در هر نوع کسب‌و‌کاری منجر به حق انتخاب داشتن مشتریان می‌شود. یک چاپخانه خوب و حرفه‌ای نیز باید یک کاتالوگ با لیست بلند بالا از محصولات را داشته باشد تا مشتریان بتوانند به راحتی و بدون هیچ گونه محدودیتی انتخاب خود را داشته باشند.

امکان ثبت سفارش آنلاین

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های ساختاری چاپخانه‌های مدرن امروزی که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد امکان ثبت سفارش آنلاین است.

در دنیای مدرن امروزی که بیش از 80 درصد خریدهای مردم از طریق فضا مجازی و به صورت آنلاین انجام می‌شود انتظار می‌رود چاپخانه‌ها نیز از قابلیت سفارش آنلاین در سیستم خود بهره ببرند. البته در بین ده‌ها چاپخانه امروزی شرکت‌هایی چون کیاما پرینت جزو پیشرفته‌ترین چاپخانه‌ها بوده و در کنار استفاده از دستگاه‌های پیشرفته امکان ثبت سفارش آنلاین را برای مشتریان خود به ارمغان آورده‌اند.

تعرفه‌های معقول و اقتصادی

هزینه چاپ و تعرفه خدمات چاپی از جمله مباحث بسیار مهم در چاپخانه‌ها است. یک چاپخانه برای موفقیت خود باید علاوه بر ارائه خدمات چاپی باکیفیت تعرفه‌های معقول و رقابتی را به مشتریان خود در نظر بگیرد. اگر به بازار کار چاپخانه‌ها دقت کنید متوجه تفاوت شایان قیمت‌ها و تعرفه‌ها می‌شوید.

البته در تمامی مواقع پایین بودن هزینه چاپ به معنای باکیفیت بودن خدمات چاپ نیست! البته برخی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات چاپی مانند کیاما پرینت هستند که خدمات چاپی با سطح کیفیت فوق‌العاده را با قیمتی معقول و منظقی انجام می‌دهند.

امکان مشاوره قبل از خرید

یکی دیگر از ویژگی‌های یک چاپخانه حرفه‌ای و مدرن امکان ارائه مشاوره کامل به مشتریان قبل از ثبت سفارش و خرید است. برای مثال با راه‌اندازی یک سیستم چت آنلاین (مشاوره آنلاین) می‌توان به راحتی با مشتریان ارتباط برقرار کرده و به صورت رایگان در مورد محصولات مختلف نیز به آن‌ها اطلاعات مفیدی ارائه کرد.

بهره‌برداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته

چاپخانه‌ها باید مانند دیگر صنایع همگام با پیشرفت علم تغییرات و به‌روزرسانی‌هایی داشته باشند. یکی از اصلی‌ترین خصوصیات چاپخانه خوب و حرفه‌ای داشتن تجهیزات به‌روز و مدرن است. در حقیقت هر چه قدر تجهیزات موجود در چاپخانه‌های پیشرفته‌تر باشد به همان اندازه کیفیت نهایی چاپ نیز بیشتر خواهد بود. برای مثال دقت و سرعت چاپ بسیاری از دستگاه‌های مدرن و پیشرفته نسبت به دستگاه‌های قدیمی بسیار بیشتر است.

در نظر گرفتن طرح‌های تخفیفاتی مختلف

یکی از مواردی که کمتر چاپخانه امروزی برای رشد و توسعه خود به آن توجه می‌کند ارائه طرح‌های شگفت‌انگیز و تخفیفاتی خدمات چاپی است. شرکت کیاما پرینت در برخی از روزهای خاص سال همواره طرح‌های تخفیفاتی ویژه‌ای را ارائه می‌کند تا مشتریان بتوانند در این فرصت‌های محدود با قیمت کمتری از خدمات چاپی مدرن و باکیفیت این موسسه بهره‌مند شوند.

شرکت کیاما پرینت مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین چاپخانه در ایران

شرکت کیاما پرینت با بهره‌گیری از متخصصین و طراحان نخبه و همچنین دستگاه‌های متکی به تکنولوژی روز دنیا امروزه توانسته در عرصه چاپ خدماتی کاملا حرفه‌ای و باکیفیت را در بازار ایران عرضه کند. این شرکت در حال حاضر قادر به ارائه خدمات نوین چاپ در صنایع بهداشتی و آرایشی، صنعت پزشکی، صنایع دارویی غذایی و... است.

نظرات (0)

فرم نظر

موقعیت کیاما روی نقشه