چاپ کیاما - خدمات شرکت کیاما پرینت در صنعت چاپ ایران چاپ کیاما - خدمات شرکت کیاما پرینت در صنعت چاپ ایران

لیست خدمات

معرفی انواع چاپ صنعتی به همراه مزایا و ویژگی‌ها

صنعت چاپ یک تکنولوژی قابل توسعه و رشد است که از گذشته تا کنون همواره در جامعه بشری به عنوان یک صنعت بسیار گسترده و مهم در زمینه‌های مختلف به خصوص بازاریابی و تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت اگر بخواهیم به عمق مطلب بپردازیم باید بگوییم که چاپ صنعتی همواره یکی از بزرگ‌ترین و بهترین اختراعات در طول تاریخ بشریت است.

امروزه نیز همه ما به وفور اهمیت و کاربرد گسترده چاپ صنعتی و انواع روش‌های مختلف آن‌ را در بسته بندی و تبلیغات محصولات و کالاها مشاهده می‌کنیم. چاپ صنعتی بنا بر ویژگی‌های خاص خود از جمله دقت بالا و رنگ‌بندی متنوع خواهان بسیار زیادی داشته و در زیبایی ظاهری بسته بندی لوازم تاثیر بسیار زیادی دارد.

در ادامه این مطلب در رابطه با انواع چاپ صنعتی و کاربرد و مزایای هر کدام به توضیحات بیشتری پرداخته و خدمات نوین شرکت معتبر کیاما پرینت را در چاپ صنعتی شرح می‌دهیم.

 

انواع چاپ صنعتی و کاربرد هر کدام در لیبل زنی و بسته بندی

آشنایی با چاپ صنعتی و تاریخچه آن

قبل از پرداختن به موضوع مهم و اساسی انواع چاپ صنعتی ابتدا در رابطه با تاریخچه این صنعت به توضیحاتی می‌پردازیم. چاپ صنعتی بلافاصله بعد از ورود خود به بازار جهانی تحول عظیمی را در سیستم‌های گرافیکی و هنری ایجاد کرد. شاید شما هم مانند بسیاری از افراد بر این گونه تصور کنید که چاپ صنعتی یک صنعت نوپا است، در حالی که ریشه و مبنای این نوع چاپ به چند صد هزار سال پیش یعنی قبل از دوران ارتباط بین انسان‌ها باز می‌گردد.

در ابتدا از خشت‌‌های گل برای انجام این کار استفاده می‌شد. بعد از گذشت چندین سال شخصی خلاق به نام گوتنبرگ در نتیجه تلاش‌های بی‌وقفه خود توانست روش جدیدی از چاپ را اختراع کند. گوتنبرگ با استفاده از آلیاژ مناسبی که عمدتا در ریخته‌گری استفاده می‌شود توانست فرایندی را اختراع کند که چاپ حروف نیز به وسیله آن آسان‌تر شود.

تاریخچه چاپ در ایران نیز از زمان حکومت هخامنشیان آغاز شده است، اما امروزه به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی چاپ سنگی و چاپ تصویری نیز توسعه یافته و به عنوان نمونه تکامل یافته چاپ صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گستردگی کاربرد چاپ صنعتی بسیار زیاد است، برای مشاهده گستردگی این صنعت کافی است تا به پیرامون و اطراف خود نگاهی بیندازید. با یک نگاه و بررسی اجمالی خواهید دید که عبارات حک شده روی یخچال و فریزر، اطلاعات روی لوازم آرایشی و... همگی آثار انواع چاپ صنعتی هستند.

اهمیت و کارایی چاپ صنعتی

در گذشته برای خلق هویت در اقلام و کالاها از لیبل استفاده می‌کردند (استفاده از چاپ روی کاغذ پشت چسب دار)، این نوع لیبل بعد از آماده شدن روی قطعه چوبی چسبانده می‌شد. اما امروزه به جای استفاده از این روش اغلب از روش چاپ مستقیم روی قطعات استفاده می‌شود. البته باید به این نکته اشاره کنیم که در شرکت کیاما پرینت انواع چاپ‌های صنعتی همچون چاپ پشت چسب دار و چاپ مستقیم هر دو به سفارش مشتری روی محصولات مختلف انجام می‌شود.

معرفی انواع چاپ صنعتی و کاربرد هر یک

چاپ صنعتی بنا بر گستردگی و تنوع بسیار بالای خود همواره موفق به برطرف کردن نیازهای تمامی صنایع در حوزه چاپ شده است. اگر بخواهیم بار دیگر این صنعت را به زبانی ساده تعریف کنیم باید بگوییم که چاپ صنعتی مجموعه کاملی از خدمات چه در حوزه چاپ روی کاغذ و چه در حوزه چاپ روی قطعات مختلف است.

در حقیقت انواع چاپ های صنعتی یک هدف مشترک دارند و آن نمایان کردن هویت قطعه و کالای مورد نظر است. به عبارتی به دلیل اهمیت بالای هویت بخشیدن به کالاها و حتی خدمات انواع چاپ صنعتی نیز بیشتر از قبل مورد توجه صنایع و شرکت‌های تولیدکننده مختلف قرار می‌گیرد.

امروزه شرکت‌های بسیاری در حوزه چاپ و انواع آن خدمات گسترده‌ای را ارائه می‌دهند، اما واگذاری فرایند بسیار مهم و حساس چاپ به یک شرکت معتبر و مجرب به نام شرکت کیاما پرینت می‌تواند به زیبایی نتیجه نهایی کار بیفزاید.

شرکت کیاما پرینت از سال 1380 با بهره‌گیری از نیروی کار مجرب و متخصص خود توانسته تا به امروز بهترین سطح عملکردی و کیفی را در زمینه انواع چاپ صنعتی از خود به نمایش بگذارد. در این شرکت انواع فرایندهای چاپ صنعتی با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها انجام می‌شود. در ادامه این مطلب تمامی خدمات این شرکت معتبر در زمینه چاپ صنعتی را به صورت کامل شرح می‌دهیم.

چاپ سیلک اسکرین

یکی از انواع چاپ های صنعتی که برای اولین بار در این صنعت استفاده می‌شد چاپ سیلک اسکرین دستی نام دارد. این نوع از چاپ صنعتی در ابتدا بر روی لباس‌ها و پارچه‌ها استفاده می‌شد. چاپ سیلک اسکرین دستی در سال‌های دور یکی از پرکاربردترین انواع چاپ صنعتی بود اما به دلیل داشتن برخی مشکلات همچون عدم پوشش دهی کامل در فضاهای گسترده و بزرگ و همچنین روی لبه یا سطح با گستردگی کم در این صنعت کمتر مورد استفاده قرار گرفت.

 

چاپ سیلک اسکرین

چاپ تامپو

چاپ تامپو یکی دیگر از پرکاربردترین انواع چاپ صنعتی است که امروزه نیز در شرکت کیاما پرینت خدمات مربوط به آن ارائه می‌شود. این نوع از چاپ صنعتی بعد از کاهش کاربرد چاپ سیلک اسکرین نیز اختراع و رونمایی شد. چاپ تامپو پرینت دستی نیز به دلیل داشتن ویژگی‌ها و کارایی خاص خود همواره نسبت به قدمت خود کاربرد بسیار گسترده‌ای در چاپ صنعتی دارد.

در این نوع چاپ برای انتقال رنگ و طر‌ح‌های مختلف روی قطعه و سطح مورد نظر از یک محصول از یک استامپ سیلیکونی و کلیشه فولادی استفاده می‌شود.

در حقیقت طرح و نقش در این نوع از چاپ صنعتی بعد از انجام فرایند پرینت بر روی کلیشه فولادی قرار داده شده و بعد از انجام برخی مراحل همچون ثبوت، سقوط و اسید کاری روی کلیشه اجرا می‌شود. البته باید به این نکته بسیار مهم اشاره کنیم که چاپ تامپو هم به صورت دستی و هم با استفاده از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مخصوص (CNC) صورت می‌گیرد.

موارد کاربرد چاپ تامپو

همان طور که در مطالب بالا گفته شد، چاپ تامپو در حال حاضر یکی از پرکاربردترین انواع چاپ صنعتی است که در صنایع مختلف همچون تولید قطعات الکترونیکی، بهداشتی، آرایشی و تولید قطعات صنعتی کوچک و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از این نوع چاپ صنعتی در پنل‌های اجاق گاز و قطعات داخلی یخچال‌ها به دلیل سرعت بسیار بالای چاپ و همچنین دقت بالا استفاده می‌شود. از دیگر موارد کاربرد چاپ تامپو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاپ طرح و نوشته روی خودکار، پاک کن، خط‌کشق قطعات و لوازم آموزشی و...
 • لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله ظروف پنکیک، کرم پودر، ادکلن و عطر
 • لوازم و اقلامی چون بطری‌ها، قوطی‌های حبوبات، چاقو و...
 • اسباب‌بازی و هدایا

 

چاپ تامپو و کاربرد آن

چاپ پشت چسب دار

چاپ پشت چسب دار از دیگر انواع چاپ صنعتی پرکاربرد است که در کنار کیفیت بالای خود قیمت کمی نسبت به سایر روش‌های چاپ صنعتی دارد. این نوع لیبل در جنس‌های مختلفی به خصوص کاغذ در روی محصولات و اجناس مختلف به منظور درج اطلاعات محصول و برند تولیدکننده و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت کیاما پرینت نیز انواع لیبل پشت چسب دار را بنا بر نوع سفارش مشتری در جنس‌های مختلف تولید می‌کند. از انواع پرکاربرد چاپ پشت چسب دار می‌توان به پشت چسب دار متالایز و پشت چسب دار کاغذی اشاره کرد.

چاپ پشت چسب دار کاغذی

این نوع لیبل پشت چسب دار نسبت به سایر انواع لیبل‌های پشت چسب دار قیمت کمتری داشته و برای برچسب زدن روی محصولات با تعداد انبوه بسیار مناسب است. این نوع لیبل نیز در مدل‌های متنوع مات، گلاسه و نیمه گلاسه عرضه می‌شود.

چاپ پشت چسب دار متالایز

چاپ پشت چسب دار متالایز یکی دیگر از انواع چاپ صنعتی که به دلیل کیفیت ساخت بالای خود کاربرد بسیاری دارد. این نوع لیبل پشت چسب دار از جنس آلیاژ‌های آلومینیوم ساخته شده و نسبت به سایر چاپ پشت چسب دار ماندگاری و دوام بیشتری دارد. از چاپ پشت چسب دار متالایز در روی انواع لوازم خانگی، لوازم آرایشی و قطعات صنعتی استفاده می‌شود.

چاپ پشت چسب دار شیشه ای

این نوع از لیبل پشت چسب دار به لیبل شفاف معروف است. چاپ پشت چسب دار شیشه‌ای شباهت بسیاری به لیبل های چسبانده شده پشت شیشه خودروها دارد. این نوع لیبل‌ها مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارند. در شرکت کیاما پرینت از این نوع لیبل پشت چسب دار در بسته بندی انواع ظروف و بطری‌های مختلف و همچنین لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

چاپ شرینک

در این نوع چاپ صنعتی برای پوشش دهی از یک لایه نازک از جنس PVC استفاده می‌شود. این لایه با کمک حرارت و انقباض روی محصولات مختلف قرار داده می‌شود که به این فرایند اعمال گرما شرینک گفته می‌شود. چاپ شرینک در حال حاضر یکی از بهترین انواع چاپ صنعتی برای پوشش دهی ظروف پلاستیکی و شیشه‌ای است. البته د لایه پوششی این نوع چاپ علاوه بر پی وی سی از سایر متریال‌ها همچون PLA،OPP، PETG و EPS استفاده می‌شود.

در شرکت کیاما پرینت فرایند چاپ شرینک با استفاده از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های بسته بندی شرینک انجام می‌شود تا نتیجه نهایی با بالاترین کیفیت به مشتری تحویل داده شود. البته روش‌های دستی و سنتی این نوع چاپ صنعتی وجود دارد اما این روش‌ها در مقایسه با روش صنعتی (اعمال حرارت و گرما) بازدهی و کیفیت بسیار کمی دارند.

انواع چاپ شیرینگ

چاپ شیرینگ یا همان چاپ شرینک در مدل‌های مختلفی همچون لیبل شرینک تمام بدنه و درب، لیبل شیرینک درب بطری و لیبل شیرینگ بخش میانی بدنه و لیبل شرینک چند محصول به صورت همزمان صورت می‌گیرد. هر یک از انواع چاپ شرینک با توجه به نیاز مشتری و نوع کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ متالایز و کاربرد آن

افزون بر اینکه کیفیت محصول در چگونگی و میزان فروش آن تاثیر دارد، مواردی چون چاپ و لیبل‌زنی نیز در افزایش فروش محصول به مراتب تاثیر زیادی دارند. برای مثال استفاده از بسته‌بندی‌هایی با لیبل و طرح‌های مدرن و لوکس می‌تواند به راحتی توجه مخاطب را به خود جلب کند. چاپ متالایز یکی از محبوب‌ترین انواع چاپ صنعتی است که امروزه در بسته بندی‌ اقلام مختلف استفاده می‌شود.

این نوع چاپ به دلیل داشتن رنگ‌های زیبایی چون طلایی و نقره‌ای درخشنده و سایر ویژگی‌های کیفی همواره در صنعت چاپ و بسته بندی کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. متالایز به دو صورت فیلم و کاغذ تولید می‌شود. فیلم متالایز به دلیل خاصیت کشسانی مطلوب در برابر پارگی مقاومت بالایی دارد، اما در مقابل متالایز کاغذی که از جنس پی وی سی است کیفیت بسیار بالایی از نظر وضوح و شفافیت چاپ دارد.

چاپ متالایز در واقع نوعی سطح چاپ شونده با خاصیت انعطاف‌پذیری بالا است که از چند لایه فیلم نیمه شفاف تشکیل شده است. از این نوع چاپ صنعتی در بسته بندی و لیبل زنی انواع محصولات از جمله نوشیدنی‌ها، کودهای شیمیایی و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

 

چاپ متالایز و کاربرد آن

ویژگی‌های چاپ متالایز

 • مقاومت بسیار بالا در برابر خط و خش، عوامل شیمیایی، سایش و کشش
 • قابلیت چاپ‌پذیری بسیار بالا و برخورداری از رزولوشن چاپ بالا
 • مقرون به صرفه بودن
 • بالا بودن کیفینرنگ و داشتن ظاهر جذاب و براق
 • چسبندگی بسیار بالا و طول عمر بالا
 • قابلیت چاپ به شکل‌های مختلف از جمله لیبل متالایز و استفاده در بسته بندی متالایز

چاپ IML یکی از پرکاربردترین انواع چاپ صنعتی

IML در حقیقت برچسبی از جنس آی ام ال است که به وسیله دستگاه چاپ افست در شرکت کیاما پرینت چاپ می‌شود. این نوع چاپ از جنس پلی پروپلین PP است که بنا بر دلایل ماهیتی و ساختاری به IML معروف است. چاپ IML در حال حاضر پرطرف‌دارترین روش برای لیبل‌گذاری و برچسب‌زنی روی انواع محصولات پلاستیکی است.

در فرهنگ لغات فارسی چاپ IML به معنای چاپ درون قالب است. این نوع لیبل همزمان با فرایند تزریق روی ظرف‌های پلاستیکی تولید می‌شود.

مزایای استفاده از چاپ IML

 • جذب مشتری به دلیل زیبایی خاص و چشم‌نواز محصول
 • جلوگیری از آلوده شدن ظروف به هنگام تولید و بسته بندی
 • ماندگاری بیشتر و حفظ سلامت محتویات بسته بندی
 • مقاومت بسیار بالا  در برابر رطوبت و ساییدگی
 • قیمت مقرون به صرفه

سخن پایانی

انواع چاپ صنعتی امروزه در بسته بندی و لیبل‌زنی انواع محصولات مختلف کاربرد گسترده‌ای دارند، به گونه‌ای که این روزها نوع لیبل‌زنی و برچسب‌زنی به یکی از مهم‌ترین پارامترها و شاخص‌های بازاریابی تبدیل شده است که هر بیزینس و شرکت ارائه دهنده محصول و خدمات باید از آن استفاده کند.

موقعیت کیاما روی نقشه